Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aký Linux používate a prečo?

Zaujímalo by ma, aké Linuxy sú zastúpené tu na poradni. Ide mi to, ktoré sú najviac rozšírené. Anketu chápte tak, že stačí, aby Linux bežal na podobnom jadre ako uvedený, takže nebudem vypisovať Red Hat a Fedora zvlášť. Ak iný, tak napíšte príspevok a nehlasujte. Najrozšírenejšia distribúcia sa tu určte v ankete nachádza.

Nebolo by od veci napísať aj dôvod, prečo práve danú distribúciu používate. Potom napíšem aj ja, len teraz musím už ísť.

ziadny a ani ziadny nikdy pouzivat nebudem a to myslim uplne vazne. myslim, ze poznam dostatocne dobre linuxovy kernel(sice je tomu 2 roky dozadu co som pod nim programoval), aby som vedel, ze uz s tymto systemom nechcem mat v zivote nic spolocne(fuck*ng threads like process). ak na mojom stroji ma byt nixovy system, tam potom skutocny unix a nie napodobeniny. mojim favoritom je uz dlhsiu dobu FreeBSD, ktory ma jednoznacne najlepsie prepracovany multitasking a memory management. nechcem flameovat, len som to potreboval povedat. logoff. 8-)

Tohle sem testoval, ale uz je to davno, v pbidir jeste bylo dost malo softwaru, ale ted koukam, ze se to postupne zaplnuje :-), pekny. jinak mel sem to nainstalovany jenom chvilku, protoze vzdycky, kdyz jsem si nainstalil nejaky unix, byl jsem linej shanet ms fonty a upravovat konfiguraky tak, aby to bezelo na mem 700MHz delu trochu rychlejs.

jo souhlas Mandrake mi znelo lip. Este mi dobre zni Fedora, Redhat, Danix.

A co treba Novell Linux Desktop, jak ti to zni ?
Anebo sveho casu Corel Linux ?

A hlavne Windows Vista, ted uz to jde, ale poprvy, kdyz jsem to slysel, tak jsem se malem zblil. :-?

Pre tých čo by chceli vyskúšať plnohodnotný linux odporúčam nejakú Hardcore distribúciu ako Debian, Gentoo alebo Slackware, distribúcie typu Fedora, Mandriva atd majú na sebe nabalené kopec balastu, ktorý ich robí nefunkčnými SuSe navyše nepodporuje ani KDE ale len GTKácku atrapu.

Na debianu, Gentoo ani Slackwaru není nic hxcore - kdo to myslí s unixovým serverem alespoň trochu vážně, tak musí stejně ovládat vše, co instalace těchto distribucí vyžaduje. O desktopu už jsem mluvil výše, to nemá smysl řešit vůbec. Rozdíl mezi objektovým desktopem ve Windows a nesourodými a nepropojenými aplikacemi v Linuxu (a nesourodými myslím KDE a Gnome - realita je taková že stejně budete používat aplikace pro obé což je ta skutečná tragédie linuxového desktopu) je natolik propastný, že tahle možnost padá.

Jinak o žádném "balastu" v SuSe, Fedoře ap. kromě nastražených nefunkčních konfigurátek a vnucujícím se grafickém setupu ani moc nevím, na druhou stranu znám pouze SuSe z těchto typů distribucí.

Tak na zkoušku jsem si dal na PC Ubuntu - překvapila mě jednoduchost instalace, nastavit internet mi trvalo asi čtvrt hodiny - bylo to mnohem jednodušší než ve WinXP - bylo to všechno nějak víc pohromadě. Řekl bych, že pro klikacího Widlaře je v Ubuntu vše nachystané. No uvidím, zatím to mám na disku jen pár hodin :-)