Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pujdou 2x 320GB (jaky byste doporucili?) HDD do MB Asus CUSL2-C?

Ahoj,
chtel jsem se optat, zda mi bude fungovat uvedeny MB: CUSL2-C.htm
s takto velkymi disky (ev.jak to zjistim)? OS je W2k SP4.
A pak bych mel jeden vnoreny flame dotaz, ktery byste doprucili - koketuji mezi:
Western Digital Caviar SE WD3200JB - 320GB, 8MB
Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620A - 320GB, 16MB
Ev. si necham poradit jiny s kapacitou kolem 320GB. Pujde o zalohovaci disky.
Diky predem za komentare. M.

Verziu BIOSu najlepsie zistis ak si zastavis vypisy BIOSu po zapnuti (klavesou Pause) a pozries si to na obrazovke (pokracuje sa napr. klavesou backspace). To co vypise Everest apod. nemusi byt aktualne (vyvojar mohol zabudnut zmenit verziu BIOSu v DMI).
Ak mas nizsiu ako na webe asusu, tak odporucam naflashovat novy BIOS (ale stahuj ten presne na tvoju verziu dosky). Ak mas urcite CUSL2-C tak:
http://support.asus.com/download/download.aspx?mode lname=CUSL2-C&SLanguage=en-us
posledna je 1009
Je to z roku 2001 takze podpora pre disky >128GB tam mozno nie je, najlepsie je najprv si pozicat nejaky disk vacsi ako 128GB a skusit ze ako sa detekuje v BIOSe, ak sa detekuje spravne tak OK mozes tam zapojit disky >128GB, kolko chces.
Aj keby podpora v BIOSe nebola, pod Win2k by to malo fungovat korektne (W2k nepotrebuje pre pristup na HDD BIOS), ale to nezarucujem na 100%, programatori MS su nevyspytatelni.

Pre disk >128GB vo Win2k musis mat nainstaleny SP4, a povolene 48bit LBA v registroch, to najjednoduchsie urobis stiahnutim utility enablebiglbatool.htm, spustenim a kliknutim na button "Set EnableBigLba").

Tak pouze kratke resume - BIOS jsem uspesne flashnul v DOSu pomoci programku Aflash a aktualizacniho souboru, ktery mi poradil MM.. Nynejsi verze BIOSu je tedy 1009. Pote povolil 48bit LBA v registrech. Testoval jsem na HDD Seagate 160GB U-ATA - vypada to ok, takze se chystam na koupi 320GB. Vlastne ani nevim, jestli ten flash byl nutny...?
Kazdopadne jeste jednou diky za rady a poprosim o odfajfkovani.
Diky, M.

Jo ich 2 co je na desce to umí. Jenom nezapomeň ty disky aktivně chladit..a neměli by být nalepený u sebe, představuji si že to máš v takový hnusný původní bedně z roku 2000 kde dva disky většinou byli nalepený na sebe -nedoporučuji....potom existují kovový redukce a disk se dá dát do 5,25pozice...

Pozri sa do BIOSu ako ten disk zdetekoval (aku tam pise kapacitu). Ci bol flash nutny nevie nikto ale ak chces pripajat >128GB disk na starsiu dosku je lepsie mat najnovsiu BIOS verziu.

Ono vpodstate aby si mal istotu, by bolo treba pod win otestovat zapis nad 128GB hranicu (fyzicky na disku), najjednoduchsie je urobit particiu 128GB a zvysok, nieco zapisat na prvu a na druhu particiu, a skontrolovat (napr. TC, porovnat podla obsahu), ak zapis na druhu particiu neposahal prvu particiu tak je to OK. Neviem ci mozes prepisat ten 160GB disk, ale preistotu si to skus aspon na tom tvojom 320GB, aby si potom nemal prekvapko az tie disky zaplnis na 128GB :-)

Hmhm, tak v BIOSu to, pokud dobre koukam, nedetekuje dobre, LBA Capacity to udava 8455MB... Nicmene pokud by dopadl dobre test s tim zapisem (na 160GB disk), znamenalo by to, ze na disk lze "bezpecne" zapisovat?
A jeste vlastne jeden dotaz - na strankach Asus je uvadeno, ze podpora 48bit LBA je (pro serii CUSL2) od verze BIOSu 1012, pritom nejnovejsi, kterou nabizeji, je pouze 1009 - znamena to, ze lze nekde(?) sehnat jeste novejsi verzi?
Diky, M.

Ale nezabudni pod Win2k na servicepack, a na ten enablebiglba tool (linku som dal vyssie), to je pod Win2k dolezite. Prazdny disk by si mal vo Win v sprave diskov (pravy klik na tento pocitac - spravovat) vidiet cely, ak budes vidiet v sprave diskov len 128GB tak je pod Win nieco zle (nemas SP, alebo nepouzity enablebiglba tool).

Odfajfknut mozes aj ty, ale odfajfknem to :-)