Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytvoreni a predani loga - tak trosku právní pomoc

Dobrý den,
u jedné externí firmy jsme si nechali vytvořit katalogy, firemní logo, web. prezentaci.
Zaplatili jsme za to nemálo peněz.
V objednavce bylo napsano: navrh a vytvoreni loga, navrh a vytvoreni, tisk katalogů.
To vše vyšlo na hezkých pár kaprů.

Ale!
Dostali jsme pouze vitištěné katalogy, logo v PNG+JPG.. když jsme po nich chtěli zdrojové soubory tak to prý nedají leda bychom zaplatili za autorská práva. ..
Je toto vůbec možné, že když si dáte požadavek na vytvoření loga že dostanete pouze JPGcko a to je vše?

mozne to je ale je to minimalne nestandardny postup a myslim ze od firmy je to nefer. doteraz som sa vsade stretol s tym ze logo sa dodavalo v originale. min by som uz s danou firmou nikdy nespolupracoval.
idealne je ked mate na logo nazov a pod kraviny spravenu ochrannu znamku. u nas to vyjde okolo 10k (aspon mne to za tolko ponukala pravnicka).

odpoved od majitele firmy co nam to delala:
Co se tyka zdrojovych dokumentu, tak ty budou predmetem jednani mezi firmou X a Y. Veskere graficke prace a autorska dila jsou pod autorskym zakonem, musi byt ostreny smluvne a tim padem podchyceny pro pripadne dalsi uziti. Nyni vam k tomu vyjadreni data nemohu, nebot mi to neprislusi a je to na dohode vyse zminovanych.

proste: udelali nam neco, dostali zaplaceno, dodali jen PDF a na zbytek si narokuji autorska prava a dokavad jim pry nezaplatime dalsi penize tak zdrojove soubory nedostaneme.

Předmětem smlouvy bylo návrh a vytvoření loga, tisk katalogů. Logo navrhli, vytvořili, katalogy vytiskli. Takže z jejich strany smlouvu splnili, budeme-li to brát tak, jak je napsaná smlouva. Pokud jste požadovali dodání ve vektorovém formátu, měli jste to výslovně uvést do smlouvy - tedy z mého pohledu je smlouva špatně napsaná, za což můžete poděkovat tomu, kdo ji uzavíral a podepsal. Bylo alespoň při ústní domluvě s dodávající firmou zmíněno vektorové logo? I když to by stejně neobstálo, když teď dělají drahoty. To, že to považujete za samozřejmost, je v dnešní době trochu naivní.

okrem pisaneho prava existuje aj eticke pravo a to firma bezpredmetne porusila. myslim ze so sikovnym pravnikom by sa dal aj pripadny sud vyhrat. staci preukazat ake je zvyklost (etika) pri takychto zakazkach pripadne fakt ze sa firma chcela bezdovodne obohatit.
samozrejme z ich pohladu maju tiez sancu na uspech lebo oni spravili to co ste po nich chceli a nic neporusili.
firme zelam skory zanik pretoze ak postupuju takto tak je to len banda spekulantov.
mimochodom ak si date spravit ochrannu znamku myslim ze firma nema sancu aj ked bude znamka robena dodatocne.

Myslim ze ak ste objednali a zaplatili za vytvorenie, tak si nemozu narokovat autorske prava, ptz. vy ste platili ten vyvoj (napr. ze vam nafakturovali xy clovekohodin prace pri vytvarani loga), ste si ich vpodstate najali a oni pracovali pre vas, teda vysledok celej tej ich prace je vas, nie ich.
Ale poradte sa radsej s nejakym pravnikom ktory sa specializuje na taketo zmluvy a autorske prava atd., a ktory si poriadne pozrie tu zmluvu a povie vam co ste si to vobec objednali a zaplatili a co hovori o tomto konkretnom pripade autorsky zakon.

Dodat logo v krivkach a katalog v elektronickej forme by mala byt podla mna tiez samozrejmost. Ja by som sa teda dost nasral a poradil s pravnikom a pohrozil by som im sudom (ak by ten pravnik mal nazor ze som v prave) a samozrejme aj zverejnenim skusenosti s ich firmou.

P.S. otazne je co ste to po nich dodatocne ziadali, "zdrojove subory" sa v tomto pripade chape dost divne, ziadaj doslovne "logo v krivkach, a katalog v elektronickej forme".