Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Souběh telefonního a elektrického kabelu

Na Živě jsem narazil na následující dotaz a protože jsem se tam zatím nic nedozvěděl, tak si dovoluji jej položit zde.
Může nastat problém, když mám pod sádrokartonem veden vedle sebe elekrický a datový (telefonní) kabel? Datový kabel nejde úplne rovnoběžně s elektrickým, většinou je na několika místech prověšený a tím od elektrického vzdálený, ale přesto se ho v některých místech dotýká.
Co by mohl případný souběh způsobit? Budou se "kazit" data nebo bude pomalejší přenos? A jak vlastně poznám, že k nějakému souběhu dochází?

Rád bych se k tomu zeptal, zda se dá nějak změřit případné rušení? Popřípadě jak poznám, že mi elektrický kabel ruší kabel datový?
V mém případě mi podél datového a telefonního kabelu vede jeden kulatý (asi CYKY) kabel pro jeden zásuvkový okruh.

Teoreticky nevím, ale empiricky mám ověřeno, že to nevadí. Pod stolem mám houštinu kabelů (typ účes Médey), kde cca 30 % tvoří elektrické kabely k rozdvojkám a zařízením, jež jsou až nestoudně propleteny s telefonními kabely k ADSL modemu, telefonům, VoiceIP, faxům atp. a nikdy to problém nečinilo.

Moje letošní novoroční předsevzetí ale bude, že se pokusím ty kabely nějak uspořádat. Když se do toho hned 2. ledna pustím, do příštích Vánoc by to mohlo být hotovo.

ano, ale někdy v r. 1991 jsem četl v Chipu, jak nějaký německý sturmbahnführer odpálil svůj zánovní LaserJet tím, že měl s německou precizností stočen přebývající kabel k tiskárně několikrát do kola a na něm položenou stejně upravenou smyčku z přebytku napájecího kabelu. A hle, trafo bylo na světě (i bez jádra)! :-D

Díky za odpověď. Co si mám představit pod pojmem delší úsek? Já budu mít datové a telefonní zásuvky ve vzdálenostech cca. 4, 10 a 15m. Navíc datové kabely nejdou úplně rovnoběžně s elektrickým, ale jsou více "prověšené" a odbíhají od elektrického. Defacto se elktrického dotýkají jen v několika průchodkách.