Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Souběh telefonního a elektrického kabelu

Na Živě jsem narazil na následující dotaz a protože jsem se tam zatím nic nedozvěděl, tak si dovoluji jej položit zde.
Může nastat problém, když mám pod sádrokartonem veden vedle sebe elekrický a datový (telefonní) kabel? Datový kabel nejde úplne rovnoběžně s elektrickým, většinou je na několika místech prověšený a tím od elektrického vzdálený, ale přesto se ho v některých místech dotýká.
Co by mohl případný souběh způsobit? Budou se "kazit" data nebo bude pomalejší přenos? A jak vlastně poznám, že k nějakému souběhu dochází?

Rád bych se k tomu zeptal, zda se dá nějak změřit případné rušení? Popřípadě jak poznám, že mi elektrický kabel ruší kabel datový?
V mém případě mi podél datového a telefonního kabelu vede jeden kulatý (asi CYKY) kabel pro jeden zásuvkový okruh.

Díky za odpověď. Co si mám představit pod pojmem delší úsek? Já budu mít datové a telefonní zásuvky ve vzdálenostech cca. 4, 10 a 15m. Navíc datové kabely nejdou úplně rovnoběžně s elektrickým, ale jsou více "prověšené" a odbíhají od elektrického. Defacto se elktrického dotýkají jen v několika průchodkách.