Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl v pojmech údaj, znalosti, informace, data v informatice

Dobrý večer, promiňte
Nechápů rozdíl po stránce informatiky mezi těmito pojmy: údaj, znalosti, informace, data. Pročetl jsem celý internet a každý autor mele svoje. Lze vůbec tyto 4 pojmy odlišně jednoznačně definovat v oboru informatiky?

"Občas je slovo informace chybně zaměňováno s pojmem data, který spíše představuje „to, z čeho informaci získáváme“"

je pravda:

data - jsou jakékoli vyjádření skutečnosti, schopné přenosu, interpretace či zpracování. Jsou to jakékoli zaznamenané poznatky či fakta.

znalosti - jsou výsledkem porozumění informaci

informace - obsah zprávy nebo sdělení- je možné to takto definovat pro obor informatiky?

!"Informace je tedy definována pomocí dat a znalostí: Jsou to data, která mají smysl (význam). Jsou sdělitelné (komunikovatelné) znalosti. Je to údaj, ke kterému si člověk přiřadí význam."!

Když jsi přečtu tu poslední větu nedává mi nic z předchozích definic smysl. Fakt je mi z toho na blití :/

Najde se tu nějaký Einstein jr., který mě osvítí v těchto pojmech?, internetové zdroje pro mne jsou dnes velikým selháním. Pročiřečící, odlišné, synonymní popisy odlišných pojmů,...

proboha z jakého předmětu(nevěřím, že by tohle byla informatika) /programu/oboru/školy/typu školy dáláš maturitu?

dám ti příklad:

1 - 2 - 4 - 8 - 16 - 32 - 64 - 128

prvním údajem je jednička. To celé tlustě jsou data. Znalosti mi říkají, že se jedná o n-té mocniny dvou. A informace z toho všeho pro tebe je ta, že bys měl začít studovat něco jiného.

1)Informace = interpretace dat v určitém kontextu
2)Data = údaje popisující jevy v reálném světě. Smyslu nabývají ve spojení s kontextem.
3)Znalost = schopnost interpretovat data a získávat z nich informace

Př. rozdílu mezi daty a informací:

Pokud řeknu číslo 2430, je to pro mě údaj. Pokud ovšem toto odpovím na otázku „jaký je tvůj telefon?“ je to pro mě informace.
(zdroj internet)

z hlediska informatiky, což je jistá odnož sémantiky, je samozřejmě možné vše exaktně definovat, nicméně záleží na libovůli každého pajdademagoga, jak to pochopí on sám a jak to bude vyžadovat po svých ovečkách. :-) Ty nemáš zápisky z mrtvého domu?

Rozumná definice je třeba na wiki:

V informatice tvoří informaci kódovaná data (protiklad šumu), která lze vysílat, přijímat, uchovávat a zpracovávat technickými prostředky. Množství informace je rozdíl mezi neurčitostí (entropií) informace (nebo stavu) před a po zprávě. Občas je slovo informace chybně zaměňováno s pojmem data, který spíše představuje „to, z čeho informaci získáváme“ (například číslo na konkrétní osobu z telefonního seznamu). Nosičem informace je signál.

Informace

Údaje, informace a data jsou totéž. Když si je zapamatujeme (uložíme), tak se z nich stávají znalosti.

V reakci na KoKoŠa:
Mám PIN k bankovní kartě 1234. Je to údaj, informace i data v jednom. Pokud si PIN zapamatuji, dostanu z bankomatu peníze. Tomu se říká informatika v kooperaci se selským rozumem. Jestli to tohle učitelka neuzná, selský rozum jí chybí (můžeš mě citovat).

právě že ne.

kdybys napsal jen 1234, tak někdo vidí číslo, jiný letopočet, další zase pin. Až když řekneš, že to je PIN, teprve poté se z toho stane informace, předtím to byl jen nicneříkající údaj.