Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl v pojmech údaj, znalosti, informace, data v informatice

Dobrý večer, promiňte
Nechápů rozdíl po stránce informatiky mezi těmito pojmy: údaj, znalosti, informace, data. Pročetl jsem celý internet a každý autor mele svoje. Lze vůbec tyto 4 pojmy odlišně jednoznačně definovat v oboru informatiky?

"Občas je slovo informace chybně zaměňováno s pojmem data, který spíše představuje „to, z čeho informaci získáváme“"

je pravda:

data - jsou jakékoli vyjádření skutečnosti, schopné přenosu, interpretace či zpracování. Jsou to jakékoli zaznamenané poznatky či fakta.

znalosti - jsou výsledkem porozumění informaci

informace - obsah zprávy nebo sdělení- je možné to takto definovat pro obor informatiky?

!"Informace je tedy definována pomocí dat a znalostí: Jsou to data, která mají smysl (význam). Jsou sdělitelné (komunikovatelné) znalosti. Je to údaj, ke kterému si člověk přiřadí význam."!

Když jsi přečtu tu poslední větu nedává mi nic z předchozích definic smysl. Fakt je mi z toho na blití :/

Najde se tu nějaký Einstein jr., který mě osvítí v těchto pojmech?, internetové zdroje pro mne jsou dnes velikým selháním. Pročiřečící, odlišné, synonymní popisy odlišných pojmů,...

dám ti příklad:

1 - 2 - 4 - 8 - 16 - 32 - 64 - 128

prvním údajem je jednička. To celé tlustě jsou data. Znalosti mi říkají, že se jedná o n-té mocniny dvou. A informace z toho všeho pro tebe je ta, že bys měl začít studovat něco jiného.