Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC Honza

Dobrý den, chci vnukovi pořídit PC, ale mohu do toho zatím investovat pouze 10tis. Jeden hoch mi navrhl, že mi ho složí, a že si vnuk na tom něco i zahraje (Battelfield 3, Call of Duty, Starcraft II). Prosím o posouzení konfigurace, jestli bude vůbec běhat, a zda by se postupem času dala vylepšovat. Mám ty komponenty nakoupit a vlastně tomu nerozumím.

MSI 760GA-P43 (FX)
AMD FX-4130
GAINWARD GTX 1GB DDR5
Kingston 4GB KIT DDR3 1600MHz CL9
WD Green 500GB 64MB

Monitor zatím starší LCD

Děkuji za Váš čas.

Děda

 	Chieftec iARENA Serie GPA-350S 350W 	1 ks 	601 Kč
	ASUS TA-822 Second Edition 	1 ks 	664 Kč
	Kingston Value 4GB DDR3 1600 	1 ks 	926 Kč
	MSI H61M-P20 (G3) - Intel H61 	1 ks 	972 Kč
	Intel Core i3-3240 	1 ks 	2 749 Kč
	Sapphire R7 260X 2GB GDDR5 OC 	1 ks 	3 329 Kč
	WD Caviar Blue KX - 500GB 	1 ks 	1 298 Kč
	Samsung SH-224DB, černá Bulk 	1 ks 	389 Kč

Cena necelých 11 tisíc. Výkonově zcela jinde než ta srágora výše.

edit: samozřejmě je to kompromis.

tači :-) nevesel by se do 10.000,- s nejakym AMDeckem s integrovanou grafikou v procesoru?

ze by mel slusnejsi PC bez grafiky (nouzovka by na tom hrat slo) a sam pise, ze je ochoten casem vylepsovat, tak by pak proste dokoupil nejakou slusnou grafiku.

(ja ted bohuzel vubec nemam cas neco vymyslet, ale i tak se s AMD prilis nekamaradim, pro jine sem hodit neco takoveho bude otazka par minut)

jen malé upozornění:

1. budka (case) je velký kompromis, nicméně cenová laťka je proklatě nízko
2. základní deska je v tomto případě rovněž naprostý základ, nicméně pro levné pařítko stačit bude.
3. OS jsem nezahrnul. V tomto případě by to byly další 2,5 tisíce navíc, možná ale má vnuk ve škole možnost nákupu školní licence za velmi rozumné peníze: http://www.microsoft.com/cze/education/studentsele ct/

Díky moc za rady!!! Všiml jsem si, že komponenty jsou z CZC. Ten rozpočet je fakt hodně limitující, ale teď to opravdu nejde. Postupně mu do toho můžu dokoupit něco lepšího. Když to budou v CZC skládat, tak to zase bude něco stát+doprava a jsem zase někde jinde. Jo, a po OS fakt pátrat nebudeme:-) Myslím, že mám k dispozici 8čky. Asi nic moc na hraní, jak jsem se někde dočetl. Mrknu ještě na ty studentské licence.

Dík, že mi věnujete čas.

Pro "pme"!, ten "hoch:-)" by to asi i složil, a i nainstloval OS. Je to asi dva měsíce si poskládal PC (a prý ne první) a hraje na něm. To víš, těžko mohu posoudit jeho schopnosti a dovednosti, když tomu rozumím asi jako rozpočtu Konga. Pro mě je machr už ten, který dokáže otevřít Bios, a nastavit nějaké parametry:-).

Zdravím všechny! Tak jsem tu jen na moment. Taky bych radši řešil ssd:-). Trochu jsem četl a je mi jasné, že se nedá moc šetřit na grafice a procesoru. Základní deska stačí levnější a službu udělá také atd..... Jen se ještě s dovolením zeptám asi na tři věci:

1.záměna bedýnky za C-Tech Flamingo - má navíc větrák (a svítící:-)-no, pro vnuka:-), ale bude to úplný papír, asi, za ty peníze
2.bylo by možné později do té bedýnky přidat HDD ze starého počítače? WD 80GB myslím SATA. Vejde se? Půjde připojit? Pokud ne, nevadí
3. OS bude Win8-kamarádí se to s hraním?

a ještě mi nedá ten "hoch", co mi to navrhl....on měl ode mě limit 8čku s tím, že vím, že je to hodně málo ma že to bude asi víc. Možná, kdybych mu řekl rovnou deset, tak to napsal jinak. Nějak je mi ho líto:-)

Pokud se ještě něco nestane (že bych přišel nějak k penězům:-D), tak to vezmu jak jsi napsal a objednám.

ad 1. - ano, je to možné, rozdíly jsou kosmetické, kvalitnější skříně začínají tak jako tak až kolem tisícovky.

ad 2. - ano, ale smysl v tom nevidím. Pomalý, starý disk s kapacitou co taktak bude stačit na samotné Windows.

ad 3. - ano, s hraním se "kamarádí", ale já bych upřednostnil Win7, není to takový cirkus jako ty osmičky

edit: samozřejmě není problém "hocha" poptat na podobnou konfiguraci, třeba z něj vypadne lepší cena.. :-)

Dobrý den vážení,
píši objednávku na sestavu, kterou mi zde vypsal admin. Jsem u položky HDD, a chci se zeptat, zda by nebylo lepší místo Blue FX 500GB objednat WD Caviar Blue EX - 1TB. Vzhledem ke kapacitě se těch pár desetikorun navíc unese.

Děkuji za radu a den v pohodě!

Díky, myslel jsem si to:-). Ale nyní jsem se zasekl u graf. karty. Karta za výše uvedených 3.329,-Kč není momentálně na skladě, ale vedle ní je karta za 3.426,-Kč. Dle uvedených parametrů nevidím rozdíl. Ale nějaký asi bude. Pokud není, tak jí objednám. Kvůli stovce čekat nebudu.
Díky za čas!

tento: http://www.czc.cz/seasonic-ss-350et-f3-350w_6/1138 73/produkt?q-category-id=1o40o4hvvoida9cgr7ipqulta g&q-c-0-producer=s5ek7pl22g2fbf837ki2651udc4 (bude třeba redukce pro grafiku molex-PCIe (měla by být součástí grafiky))

nebo tento: http://www.czc.cz/chieftec-a-135-series-aps-450s-4 50w/58510/produkt?q-category-id=1660oa10oeid6aj95t iqjfcvde&q-c-0-producer=s6id4mkqjdceejaf2n7i19lqgq 9

edit: test 550W varianty toho Chiefteca: http://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardw are/netzteile/26958-chieftec-a-135-non-modular-psu -550w-im-test.html?start=5 (tj. celkem OK za ty peníze - osobně beru Chieftec jako zásadně lacinější Seasonic, nemá tak kvalitní komponenty, ale výkonově a spolehlivostí se seasonicu celkem blíží)

Tak bude Chieftec 450W. Rozhodnuto, objednáno a teď jen těšení. Jak moje tak vnuka. Už dlouho mě podezřívá, že na něčem takovém pracuji:-).
Díky všem za čas, který kvůli mé maličkosti obětovali. Jsou tu fajn lidi!!!
S dovolením to ještě neuzavřu. pro případ, že budu mít na Vás ještě nějaký dotaz.
Jen samé úspěchy přeje děda

Dobrý den Vážení, tak jsem zde zase a prosím o radu! PC se již v CZC sestavuje a já uvažuji přeci jenom s pořízením OS Win 7. Ale nevím si rady zda pro účely využití PC je vhodný 32 nebo 64 bit. A ještě jeden dotaz - chci ho pořídit na "vyhodny-software.cz", kde ho nabízejí za cca 1590 Kč. Je to férová nabídka? Není tam nějaké "ale?".
A vím, že je to dotaz do jiné rubriky, a že bych v ní možná našel odpověď bez dotazu, tak se omlouvám:-).

Přeji hezký den a díky za info. Děda

64b kvoli ramke urcite. Roznym podozrivo nizkym cenam sw by som sa radsej vyhol, vacsinou sa jedna o nejaku kulehu. Naposledy si pamamtam na aferku s lacnymi XP na aukre, kde slo vsetko o verzie v ramci testovacieho programu MSDN a Microsoft ich neskor vypol, takze im znemoznil aktivaciu.
SW kup tiez v CZC.

Dobrý den pánové,
počítač již šlape a je to bomba!!! Battelfield 4 v ultra, no super. Vnuk je nadšený, a já také. A to, pánové a kluci, díky Vám:-):-). Bylo mi potěšením s Vámi komunikovat, a uzavírám tímto tuto diskuzi kolem mého PC. Ale nepředpokládám, že se loučím na "furt", protože se jistě vyskytnou potíže, s jejichž řešením budu potřebovat poradit.
Ještě jednou díky a hezké svátky!!!!!!!!!
Děda

Dobrý den Vážení,

je to k neuvěření, ale jsou to již dva roky, co jste mi zde radili...a dobře. Snad mi poradíte i nyní. Nevím co za dárek, tak mě napadlo vnukovi počítač vylepšit. A teď nevím, zda bude stačit navýšit RAM, nebo bude nutná i jiná graf.karta a pod. Nebo je to celý hloupý nápad. Pro pořádek stávající konfigurace (Vaše:-)).

MSI H61M-P20 (G3) - Intel H61
Intel Core i3-3240
Sapphire R7 260X 2GB GDDR5 OC
WD Caviar Blue EX - 1TB
Chieftec A-135 Series APS-450S 450W
Corsair Vengeance Low Profile 4GB DDR3 1600

Děkuji za Váš čas, a není kam chvátat.

Děda

Tak o výkonu bych se hádal (osobně už bych dnes nechtěl kartu se 128bit sběrnicí).
A co se týče spotřeby, to už se tu probíralo mockrát. Jde o to, jak moc to dotyčný řeší.
Každopádně je to zbytečné téma, jelikož tazatel si 380 stejně nemůže vzít kvůli zdroji, takže je to jedno :-)

Máš pravdu, monitor 4K není. Myslím, že vnuk bude rád za každé zvýšení výkonu, které bude poznatelné. Předpokládám, že je to tak na rok, rok a půl, a pak bude nový včetně monitoru.
Co nyní poradíte, to tam dám. Také musím mít na paměti, že to bude záměnou, a že tudíž bude montáž jednoduchá. Budeme to dělat s vnukem, a to si nemohu dovolit žádné fiasko:-)).
Budu rád, když to nějak pro mě shrnete a i s vědomím, co jsem napsal výše, řeknete kup tyto paměti tuto kartu, a já to provedu.
A jsem rád, že si držíte standard ochoty a věcnosti.
Dík za Váš čas

Navýšil bych RAM a dokoupil SSD. Výměna grafiky je (řekl bych) bezpředmětná. Jednak jsou tam limity na úrovni CPU a zdroje, dále je nesmysl kupovat grafiku když 14nm generace doslova už "klepe na dveře" a stará funguje. Navíc ani jeden výrobce v dané ceně nemá nic převratně lepšího.

Navýšení RAM a hlavně pocitově/výkonový nárůst se SSD bude enormní.

Hm, tak to je elegantní řešení...myslím, že toto by mělo fungovat. Poradíte jaký SSD? Bude stačit 250GB nebo 500? Bude nutné objednat také nějakou kabeláž, redukci a pod? Bude nutné udělat převod a instalaci OS ze stávajícího HDD, nebo mohou pracovat nějak vedle sebe?

Dík a buďte shovívavý:-)

250GB by mělo stačit bohatě - značky Crucial, Samsung popř. Intel (ten je ovšem dražší) jsou víceméně sázka na jistotu. Dobré reference má v poslední době i Transcend.
Kabeláž bude třeba v podobě SATA kabelu (pokud z instalace PC nezůstal žádný volný) a popř. napájecí redukce molex->SATA, pokud jsou "vypotřebovány" SATA konektory ze zdroje.

Přenést OS z HDD je samozřejmě možné - jen je třeba zajistit, aby se to tam vešlo a fungovalo i po přenosu (což nebývá takový problém, na to jsou postupy a programy). Na 250GB HDD se v pohodě vlezou programy a data plus 2-3 velké hry (do 50GB každá). Starý HDD může zůstat jako datový a zálohovací disk.

Pokud se vydáte tímto směrem, není problém se zeptat zde na poradně na přesný postup.

edit: má to následující výhody:

1. nekupuje se nic, co by vygenerovalo "přebytek" (tj. plonkovní komponentu, jako např. starou grafiku)
2. SSD půjde opětovně použít do nového PC, až jej budete stavět. Tím bude možné ušetřit nemalé peníze, nebo je investovat do lepšího CPU, zdroje a grafiky.

Ano, takto vysvětleno a vyargumentováno, to má hlavu a patu. Takže tímto směrem se vydám, a zcela jistě zůstanu v kontaktu na poradu. Nechám si to trochu uležet, a v příštím týdnu okouknu volné konektory, a pak objednám. No, a následně se poptám na postupy. Budeme to dávat dohromady o vánočních svátcích, tak si myslím, že mám relativně dost času se poučit, a na nic nezapomenout.

Děkuji všem!