Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyťaženie CPU 2%, ale OS nereaguje

Moj kamos ma taky problem. Po cerstvom formatovani a naslednom instalovani WinXP (snad aj chvilu predtym, coz bol zrejme dovod na format) sa mu divne sprava OS. Po starte je vsetko OK, ked spusti lubovolny program, alebo Explorer, proste hocico, tak po chvili prestane PC reagovat na vsetko, v hlavicke programov vypise klasicke "program neodpoveda" a pritom v Task Manageri sme pozreli vytazenie PC, ktore nestuplo nad 2-3% a PageFile bol tiez nezvykle nizko, na 101MB, pricom za normalneho chodu dosiahol aj 300-400MB.
(neviem)ci s tymto suvisel aj problem, ze ked sme dali PC restartnut ci vypnut, nabehla modra obrazovka Saving your system settings... a pri nej zostalo, ani po 10 minutach sa PC nerestartol/nevypol. cim to je, ze nejde vypnut PC? s cim to moze suvisiet?

vopred vdaka za rady.

Vadny HW je vadny HW, doska, alebo zdroj, alebo CPU, alebo RAMky, alebo disk, alebo co v tom este ma. Pri takom probleme ktory popisujes ti to konkretnejsie vie povedat len jasnovidec.
Najprv treba otestovat RAM, dotlacit vsetky kable, skusit iny zdroj, pozriet sa do event logu vo Win ci tam nie su nejake zaujimave zaznamy (errory), skontrolovat teploty a ci sa tocia vsetky vetraky, apod.

Da sa to vyfuknut alebo vysat, ale s vysavacom opatrne kvoli elektrostatike, nicoho okrem chladica sa vysavacom nedotykaj.

Hlavne je zistit v com ma problem, ak mu to ide pomaly tak treba napr. restart, do BIOSu a kukut na teploty, ak ma CPU 90° tak sa mu to prehrialo :-)

Ale podla toho co pises tipujem skor disk, ze cely Win caka na disk ktory neodpoveda (napr. kvoli povytiahnutemu alebo preseknutemu kablu) alebo co. Pozri event log.

P.S. do BIOSu skusit load defaults (ale len ak to potom vie znova nastavit ak nieco treba). P.S.2 nainstalit to bez pripojenia k netu a nepripajat na net a nainstalit SP a nejaky firewall. Kedy/ako casto sa to stava?

01. No hej, s vysavacom, ale je tam ten vetrak, co odsava teplo z toho rebrovania a kvoli tomu nevysaje ten prach :-(

02. teploty co si pamatam boli: CPU 60°C, HDD 50°C(?). neviem ci tych 60°C na CPU je vela, ja mam 55°C na svojom :-/

03. HDD? presne na to som myslel aj ja, hlavne kvoli tomu nizskemu zatazeniu CPU. niekde som cital, ze ak daco nie je v poriadku s CD/DVD rom, potom windows automaticky prestavuje nejaky level/rychlost pristupu(? trochu blbo som to napisal), bohuzial nepamatam si presne ako to bolo a kde to mam najst (Device manager?). Existuje daco podobne aj pri HDD(ak teda niekto dekoduje, co som myslel)? Da sa to manualne prestavit?

04. A poradte niekto pls nejaky komplexny (ak je to mozne free) nastroj na testovanie veskereho HW, ktory by mi popripade pomohol (Sisoft 2007?)

ee, vetrak sa neda odsraubovat, je pripevneny na ten umelohmotny mostik okolo rebrovania, ktory siaha az k CPU, ten mostik sa dava dole pomocou dvoch pacok (na dvoch stranach potiahnes proti sebe) a tym ho uvolnis, ale potom sa zdvihne aj rebrovanie z CPU a som tam, kde som nechcel byt.

1., 2. Ved rebrovanie ma na boku deiry tak to vysaj odtial. Nie je ale nutne sa s tym drbat ak to ma 60°C pri/po zatazi (ale pozret teplotu v tom momente ked to je pomale, nie hockedy ked nic nerobis, alebo po vacsej zatazi restart a hned pozret teplotu v BIOSe, ta by mala byt spravna).

3.,4. komplexny SW neexistuje ani nemoze, niektore HW (napr. HDD) sa najlepsie otestuju specialnym nastrojom od vyrobcu (zo stranok vyrobcu HDD, len pozor nespustaj v tom funkcu co zmaze vsetky data na disku :-)), a vseobecne pri "testovani" HW treba rozmyslat ze co testujem a co z vysledku testu vyplyva.
Na test RAM napr. www.memtest86.com, www.goldmemory.cz
Najjednoduchsie ak je probelm reprodukovatelny, a problem poriadne popisat, a uvazovat pri tom. Takze ked sme u toho presneho popisovania problemu: Kedy presne to je pomale? Hned po starte alebo az po zatazeni?, stale alebo len obcas? Nejaky antivir/antispy si tam uz pustal? Ake SP a ovladace tam uz instaloval? Moze to sposobovat aj ovladac nejakeho nefunkcneho HW, napr. sietovky, modemu, apod. T.j. nepotrebny HW na skusku povytahovat...

taky jsem s PC nemel dlouha leta problemy.. jel jsem pravidelne na pretaktovanem PC (2500+@3200+) .. a zniceho nic mi neprochazi prime95 ... obcas nejaky fatal error ve warcraftu3 .. vratil jsem to na puvodni hodnoty a zatim v pohode i 2 hodinovej memtest prosel .. si nevyberes