Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Konec podpory Windows XP - přejít na Linux?

Dobrý den, prosím o radu v následující věci: 8. dubna 2014 končí podpora Windows XP. Zatímco můj více než desetiletý stolní počítač s Win XP se již chystá do důchodu a byla za něj pořízena náhrada s Win 8, tak můj netbook, rok výroby 2009 (rovněž Win XP, CPU 1,6 GHz dvoujádro, 1,5 GB RAM, grafika 224 MB), ještě své odslouženo nemá a byl bych rád, kdyby ještě pár let fungoval. Nikoliv však s neaktualizovaným operačním systémem. Proto se chci zeptat, doporučili byste mi za daných okolností přejít na Linux? Nevadí z hlediska bezpečnosti, když kromě Linuxu zůstanou v počítači nepoužívané již déle nepodporované XP? Nemám s tím žádné zkušenosti, sice jsem vyrostl s Windows, ale Linuxu se nebráním. Děkuji za názory.

1. Vytvářej si průběžně zálohu OS, třeba každý měsíc. Když s eněco s XP pojebe, obnovíš to.
2. Přiber nějakou alternativu - Linux. Osahej Linux, časme uvidíš. Klidně to můžeš přepínat podle potřeby. XP jsou fajn, Linux taky ... zkoušej, nedej na předsudky, vytvoř si svůj názor a buď pokojený. Přeji ti to. ;-)

Zcela tomu nerozumím. Mám také desetiletého staříka s Win XP. V září jsem ho odpojil od internetu, obnovil z recovery, ponechal jsem sp1 a na psaní dokumentů a jako DVD přehrávač si nelze stěžovat. Za do mého notebooku, také s Win XP jsem měl Profesional sp3, vůbec jsem neměl zapnuté aktualizace. Bylo to lepší, jelikož to pořád neotravovalo, a já potom kromě aktualizaci nemusel řešit řekněme "doprcávky", které se mi tam natahaly např. Seznam lištička, různé toobary, primitivní stahovací prográmky, či nějaké utilitky od Apple atd. Nicméně všude kam se podíváte, tedy ve spojitosti s Win XP, případně když se zeptáte, zdali vůbec aktualizace dělat, řeknou Vám ne.

ponechal jsem sp1

špatně. nikdy se nedá vyloučit, že pc nebude časem potřeba připojit do sítě.

se mi tam natahaly např. Seznam lištička, různé toobary, primitivní stahovací prográmky, či nějaké utilitky od Apple atd

chyba není v těch windows, to "samo" ;-)

Nicméně všude kam se podíváte, tedy ve spojitosti s Win XP, případně když se zeptáte, zdali vůbec aktualizace dělat, řeknou Vám ne.

pokud čteš názory pc novinářů, nedejbože firemních it-managorů, podle nich bez aktualizací windows nastane konec světa. zcela ignorují nulový přínos stovek údajně důležitých aktualizací.
web ms rovnou vytváří atmosféru strachu, aby donutil firmy vyhodit desetitisíce za každý nový hw, nový systém a implementaci nových verzí aplikací.
proto je dobré, když si člověk uvědomí reálný stav - skutečně potřebná záplata je z r.2008, respektive 2012 - a místo paniky tu vytváří ostrůvek pozitivní deviace.

Ja uz leta pouzivam vyhradne Linux a zpatky k Windows fakt ani za zlaty prase.

Jinak jeste donedavna jsem tu mel funkcni 486 s Linuxem a taky chodila (pravda hodne pomalu, ale prece). Na slabem pocitaci je vhodna linuxova distribuce rychlejsi nez Windows.

Každý soudruh to má jinak.
Pokud budeš hrát aktivně hry či používat profesní SW, který má jen win verzi, budou tvé priority OS jiné. Používat Linux jen proto, abych hry hrál v emulátoru a SW spouštěl kdoví jak, je nesmysl. A ano, linuxová varianta daného sw/hry neexistuje.

Na Steamu je snad 4000-5000 her. Na Linux je portován jen zlomek z nich. Jak si poradíš s tím zbytkem? Budeš Steam nějak emulovat ve wine?

A jak jsem psal výše:

Abych rozjel pod Linuxem DOSácké programy s podporou moderních tiskáren - a mohl obratem data sdílet ve Windows sítích - to bych se dříve rozmnožil pučením.

Deset profesních programů co používám, je jen ve Win verzi, amatérské náhrady opravdu hledat nebudu. Linux prostě zdaleka není pro všechny.

Na Steam kaslu, takze si s nim radit nemusim. Ja zas nechci pouzivat Windows, kde se neda nic rozumne nastavit, furt hazi cloveku klacky pod nohy, vsechno je uzavrene, nepruhledne a neopravitelne. Ciste na Linuxu funguju doma uz asi 10 let, pracovne asi 7, bez problemu, takze zadne proprietalni nahrazky hledat nepotrebuju.

Ani Windows nejsou zdaleka pro vsechny.