Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém: správný tvar slova "přečíst"

Opravdu si nejsem jist, asi bych se měl stydět, ale co už...

Píše se správně česky "přečtěte" nebo "přečťete"? Myslím si teda že to první, ale kdo ví? Jo a fakt si nedělám srandu. Jako dítku školou povinnému mi čeština zas tak velký problémy nedělala, ale nějak mi to z té hlavy pomalu mizí.

Pavel

Ť, Ď, Ň apod. se používá pouze v případech, kdy není možné následně použít změkčenou samohlásku. Takže např. huňáč, ale už napíšeš houně a ne houňe. Napíšeš koňak, ale pak koně a ne koňe

Stránce pravidla.cz bych zase tak úplně nevěřila. Není to oficiální stránka Pravidel českého pravopisu a prý tam také jsou chyby. Teda ne že by tam byly samé chyby, ale jsou tam. Jediný 100% spolehlivý zdroj jsou oficiální tištěná Pravidla českého pravopisu.

No to je mi jasný, ale nic jinéhho prostě nezbývá. Leda se zeptat tady na pc poradně, jak je to správně a doufat, že se najde někdo, kdo to buď ví anebo není línej se do těch pravidel kouknout:-D

správně, na tuhle možnost už jsem zapomněla:-) I když, obávám se, že tam by možná z tohohle dotazu smíchy spadli ze židle:-D Ne, to ne, oni fakt poraděj, obrací se na ně i Kancelář prezidenta republiky;-)

Holt neumím tak dobře česky, kdo potřebuje ať se tomu dotazu zasměje. Já se takhle chovám i v práci: když nevím, zeptám se. Jak se říká "kdo se zeptá, je 5 minut za hloupého; kdo se nezeptá, je celý život hloupý".

Jo a neurazil jsem se, kdyby to snad nebylo poznat.

Pavel

Ne, to ne, oni fakt poraděj, obrací se na ně i Kancelář prezidenta republiky

Údajně poslední dotaz z této kanceláře byl poměrně komplikovaný: Zda se ve slově prezident píše "s" nebo "z" a jaké bude po zmíněné souhlásce následovat i/y (s ohledem na nejasnost, zda prezident náleží mezi vyjmenovaná slova po "s" resp. po "z").

Já si myslím, že Tvoje otázka byla spíše zkratovitá. Někdy je člověk utahaný a začne pochybovat o úplně samozřejmých věcech. Např. Tě mohl zmást výraz "obraťte" a pod.

Já obvykle zásadní problémy s češtinou nemám, ale někdy se mi stane, že se zarazím nad nějakou ptákovinou a mám úplné okno. Přitom se jedná o gramatický problém, za jehož neznalost by mi pan řídící ve druhém ročníku triviální školy zafackoval uši do hlavy.

Je hezký že ses mě přede mnou samým zastal, ale já už jsem velkej kluk :-) Ale je fakt, že se mi taky stane že slovo co použiju tisíckrát za rok najdenou nevím jak napsat.

My už neměli pana řídícího ale soudružku učitelku.

Pavel