Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno počty

Prosím, mám velkou prosbu.potřebuji vyřešit tento početní úkol::))

Dědeček nesl do mlýna pytel zrní. Najednou mu začala zrníčka z pytle vypadávat a za dědečkem zůstávala cesta. Značená jednotlivými zrníčky. Tři ptáčci si toho všimli a začali jednotlivá zrníčka zobat. První zobal zrníčka zelený ptáček, a to tak, že sezobal každé čtvrté zrnko ležící na zemi. Potom přiletěl zobat červený ptáček a sezobl každé páté na zemi ležící zrnko. Nakonec slétl na cestičku modrý ptáček a sezobal každé třetí na zemi ležící zrníčko. Kolik zrníček (dědeček ztratil, jestliže ptáčci sezobali
dohromady 79 zrníček?

já jsem na tom totálně zkrachoval:-(. za nápady díky:i:

Tak jsem přišel k rovnici:

n = 79 * ( 5 / 3)

Což mi vychází:

(395 / 3) = 131.6666666

Počet zrníček může být pouze celé číslo, takže jich musí být více jak 131, ale současně jich musí být méně jak 131+3 (poslední ptáček sezobne každý třetí zrníčko).
Zkouškou mi vyšlo jediná možnost a to 133.
Čistě matematicky to vyřešit neumim.