Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 8GB RAM instalováno 3,96 použitelné

Zdravím nedávno jsem si všiml, že z mých 8GB instalované RAM paměti mám dostupné pouze 3,96.
Z nějakého důvodu mám 4GB "rezervováno hardwarem". Nevíte někdo co s tím?
A ještě než se zeptáte:
RAM:Kingston HyperX Blu 8GB (2x4GB) DDR3 1600 XMP
Mobo:ASUS M5A97 PRO - AMD 970

A ano mám 64bitový OS, zkoušel jsem vyměnit sloty a v msconfig nemám zaškrtnuté "Maximum paměti".

- Zmacky klavesy WIN+R napis MSCONFIG a v nastaveni(spustit, vice nastaveni) systemu zakrizkuj MAX v nastaveni velikosti RAM
- Nastav BIOS na pocatecni nastaveni ( RAM osad do slotu A2 a B2)

nepomohlo, pořád mám 3,96 použitelné, prošel sem si BIOS a mobo rozponá obě 4GB ramky ale ve výsledku ukazuje že je dostupné pouze 4GB paměti místo 8

kto ukazuje ze dostupne je 4GB? BIOS? Ak ano tak skusaj tie RAM po jednej, jedna je vadna. Alebo najprv load defaults a save&exit.
Ked BIOS ukazuje pouzitelne 8, tak si pozri v spravci zariadeni v menu prepnut na zobrazit prostriedky podla typu - memory, ze kto rezervoval rozsah nad 0x100000000.
V BIOSe sa uisti ze mas memory remap na enabled (po load defaults urcite bude enabled). A RAM daj najprv na by SPD (t.j. u hyper srotov to bude nabeton 1333) ze ci sa to nejak zmeni

tak sem resetoval BIOS, ukazal mi 4GB dostupne pameti (celkem), ale kdyz sem si najel na jednotlive sloty tak mi obe ramky spravne nacetl a ukazal (2. a 4. slot) tak nevim co stim je, projel sem si aj diagnostiku RAM pres mdsched a aj to mi vyhodilo ze s ramkama nic neni

tak jo problem vyresen asi to bylo zakladovkou, vyndal sem RAMky profoukl sloty dal je zpatky a spustil tu MemOK! funkci na zakladovce a uz to slape jak ma