Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DMA - cinnost

Dobry den, byl by nekdo tak laskav a vysvtelil mi jak funguje DMA ( Direct Memory Access) ? Vím k cemu to je ale princip jak to funguje jaksi nejsem schopen pochopit. Děkuji

Ten obrázek od Niko Bellice jsem si prohlížel ze všech stran a nic!
Jestli tohle má vysvětlovat nějakou činnost něčeho, tak umřu neosvícený. :-D

Já jsem celkově IT vzděláním moc nepostižený, takže všechny podobné obrázky jsou pro mě španělská vesnice. Ovšem jsem machr v oboru detailního prohlížení. Taky je mi to k ničemu. :-)

DMA - HW procesor (P je SW) specializovaný na určité funkce. Slouží k přenosu mezi blokovými zařízeními (např. mezi harddiskem a pamětí atd.). Má-li dojít k přenosu, nejdříve se nastaví kanál. Nastaví se adresy odkud kam se bude přenášet, co se bude přenášet, počáteční adresu přenosu. Poté DMA oznámí P, že dojde k přenosu a pošle mu žádost o HOLD (zastavení činnosti). P dokončí svou činnost a odpojí se. DMA začne obsluhovat sběrnici a periferie. Je zde čítač počtu Bytů, který se automaticky inkrementuje při každém taktu. Po naplnění tohoto čítače se ukončí přenos. DMA se odpojí od sběrnice a periférií a P začne opět ovládat sběrnici a periférie.
Mohlo by pomoct :)