Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přerozdělení logických disků - posuďte "nebezpečnost" operace

Synovec si nechal po totálním zabordelizování PC přeinstalovat OS. Počítač nic moc, P3, 96MB RAM, ... Má Windows ME. Bohužel osoba, která mu to dělala, rozdělila logické disky C=80GB, D=1GB, což mi příjde jako holý nesmysl.

Bylo by vhodné čistou instalaci zazálohovat (Ghost), protože riziko rozeštelování všeho je velmi vysoké a velmi rychle k němu dojde :-? (...co taky v 13-ti letech čekat, že...). Bohužel PC nemá ani vypalovačku, ani USB porty, jen obyčejnou CD mechaniku.

Udělal bych (pro každý případ) zálohu C (Ghost na to D vleze) a pak bych chtěl C zmenšit na takových 5-10GB a ze zbytku udělat další logický disk (na hry, data, mp3,....). Na C je nyní cca 1,3GB dat (instalace ME + možná ještě něco).

Posuďte, prosím, "riskantnost" plánované operace:
1) defragmentace C
2) zmenšení C na 5-10GB (pomocí Partition Magic 8)
3) z volného místa vytvořit nový logický disk 70-75GB
4) původní D asi přejmenovat na F, X nebo cokoliv... (E je CD mechanika)
5) z "nového" volného místa vytvořit disk D a naformátovat

...nebo rovnou volné místo "přiřadit" k původnímu malému D; s ohledem na riziko bych ale raději volil cestu přes "třetí" disk - kdyby se něco zepsulo, aby nezmizel ten ghostí mirror C na tom současném malém D.

Cestu přes třetí disk? Z popisu jsem pochopil, že má jen jeden disk, rozdělený na dva oddíly?

Taky bych to ale řešil zapojením dalšího disku, přijde mi to jako méně rizikový postup. Nebo místo dalšího disku zapojit rovnou výpalku a image vypálit, stejně jej bude potřebovat pro budoucí obnovení.

Osobně jsem nikdy s úpravou velikosti partition "za pochodu" problémy neměl, ale četl jsem spoustu nářků od lidí, kterým se to nepovedlo.

Zajimavé rozdělení toho disku (80|1), skutekně.

"Třetím" diskem myslím další logický disk, který vytvořím z toho volného místa, které seberu "céčku". Že bych to původní déčko (1GB s ghostím mirrorem) nechal jak je.

Druhou možností je déčko zvětšit na úkor céčka (byly by pořád jen dva logické disky). A to se mi zdá riskantnější.

Další fyzický disk tam cpát nebudu (není k dispozici, taktéž externí výpalka). A abych lítal a sháněl... to se mi moc nechce. Vlastně vůbec se mi do toho nechce - ale to už je úděl jednookých králů mezi slepými :-p

A to se mi právě nechce, lézt do jeho PC, vymontovat, jet domů, namontovat, přerozdělit, vymontovat, jet k nim, namontovat... :-/ A vozit k nim nějaký svůj PC taky nemíním.

Vypalovačku mu určitě kupovat nebudou, do PC se neoplatí investovat (stará šunka). Budou časem kupovat nový PC, pochopitelně kombo s tiskárnou, klávesnicí, repráčky a monitorem odněkud ze supermarketu :-? Hádat se s nima nebudu, jejich věc...

Já bych navrhoval:
1. Udělat tu Ghostí zálohu na 1GB (D:). Je-li možnost, pro sichr bych ji zkopíroval třeba na USB, když není vypalovačka...
2. Pomocí PM zmenšit 80GB na 10GB (C:)
3. Vyrobit ve zbytku datový disk.
4. Malý disk nechat na Ghostí zálohu a nejlépe skrýt disk, aby ji nikdo "nechtíc" nesmazal.

Písmenka bych neřešil, nejsem si jistý jestli už ME umí měnit písmena pevných disků, pokud ne, stejně si je přidělí sám...

to neřeš, za kolik to mám abych si pamatoval celý dotaz uživatele delší než dva řádky, nedejbože jeho konfiguraci
dělám to prostě default, taky se nt4 neptám jestli chtějí podporovat usb nebo tam někdy bude oddíl navíc nebo externí disk, nastavím rovnou rozumné písmeno cd a je NAVŽDY klid.

Data tam jsou ? Nejsou tak to riskni kdyžtak to svedeš na počítač "se zasekl". Rozdělení prázdného disku zas tak riskantní není to spíš spojování oddílů a další srandičky co PQ umí.Dobrý je netočit se přitom na kolečkové židli a nenamotávat tím napájecí kabel od pc:-D

To rozdělení na C a D 80 a 1giga je šílený, to co chceš provést ty se mi zdá taky šílený..dal bych to na dvě půlky -zmenšit c, nakopírovat data z D na C, vytvořit nový D

Když mu udělám velké céčko, bude všechny blbosti (hry, data) cpát zase tam. Při kleknutí systému zase o všechno příjde.
D má zatím prázdné, dal bych tam provizorně ghostí zálohu C (před změnou particií), do giga se vleze.

Na mém PC (2x160GB) má céčko s XP 8GB, z toho 3,5 prázdných. Swap je na jiném fyzickém disku ;-)

V prvé řadě ho nauč přeinstalovat Windows, v případě ME to bude
sice o málo složitější než XP, ale alespoň bude mít náskok před
spolužáky. Rovnou ho seznam se skutečností, že přebordelil,
takže přijde o data, to dost zabírá. Rozděl mu HDD na rozumné velikosti,
vrzni mu instalační složku WME na oba oddíly, udělej mu spouštěcí disketu
W98 s Volkovem, aby to měl jednoduché a pak jen může spustit z HDD setup.exe
pro instalaci WME, aniž by se obtěžoval se zásahy v BIOSu během instalace.
Pokud není schopen doinstalovat si Zálohování, tak pro WME je tady :

http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/14923/MSBEXP.EXE_ 1.38MB.html

Použít ho umí opravdu každý, ukaž mu v něm, jak zálohovat složky
Windows, Program Files ( bez her ) a Dokumenty. Pak už se nemůže vymluvit.
BTW, to byla vlastně poslední kapka, kdy jsem se zdráhal popsat Zálohování
ve Windows, je prakticky stejné od W98 přes W2000 do XP a nikdo ho nepoužívá.
Takže po Novém roce vyjde asi článek, do Silvestra ho stihnu připravit.