Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační systém Windows XP - 2x nainstalovaný

Dobrý večer,
prosím o pomoc. Stalo se mi něco s operačním systémem Windows XP, když jsem odtraňovala aktualizaci sevis pack 2 od Microsoftu. Neustále se restartoval a nenaběhla mi už nikdy přihlašovací obrazovka. Zkusila jsem jediné, co šlo - nainstalovat ještě jeden operační systém Windows XP - to se povedlo a vcelku vypadá i funkčně, ale mám tam teď dva - jeden, který se neustále restartuje a druhý funkční. Podle toho, co jsem kde četla, je to ve stejném oddíle, pevný disk nemám rozdělený, asi ve stejném svazku? Nevím, jak to dát do pořádku a jak se zbavit druhého operačního systému, který je nefunkční a zabírá místo. Navíc se bojím, aby v budoucnu nedělal nějakou neplechu. Nevíte, prosím, někdo kde a jak se ho zbavit?
Moc moc děkuji za jakoukoliv radu.
Jana S.

Já nejsem zase tak zběhlá v nějakém přeinstalovávání atd., jsem lehce víc lama. Kde mám ten adresář hledat? Je to v Tento počítač - Windows (C:) - Windows, nebo někde při vložení instalačního cd?, či po restartu? Systém C je NTFS, a na Windows (C:) jsou teď kromě Program Files, které vypadají jako společné? pro oba operační systémy také Windows (původní) a Windows.0 (ty nové), které obsahují podle mě asi to samé. Samozřejmě, že zálohování dělám, ale není to naformátování pro mě příliš těžké? Nepotřebuju k tomu něco zvláštního, nějakou další disketu?
Domnívala jsem se, že by se ten druhý nepotřebný operační systém mohl někde šikovně smazat, ale teď vůbec nevím :-( Určitě se to někomu už také stalo, že měl víc stejných operačních systémů na jednom počítači, poraďte prosím, co s tím...
Díky moc Jana

Určitě se to někomu už také stalo, že měl víc stejných operačních systémů na jednom počítači

Mně bohužel (bohudík?) ne. Bych si připadal jako bigamista.

...ale není to naformátování pro mě příliš těžké?

Myslím že ne, při instalaci WinXP, když je volba na který oddíl se má systém nainstalovat, tak tam je i možnost oddíl naformátovat.
cs

Než nějaké pochybné odstraňování té zdechliny, tak bych udělal novou čistou instalaci, při které bych celý disk zformátoval. Je to spolehlivější a IMHO (J.) nejrychlejší řešení. Tedy za předpokladu, že máš důležitá data zálohovaná.

jestli nechceš udělat format můžeš zkusit přes: restart, "F8": zakázat automatické restartování.
Pak Ti ale asi naběhne "modrá obrazovka smrti"
Zkus konzolu zotavení.
Zadej chkdsk s parametrem r: chkdsk /r
mezera před lomítkem!
Pravděpodobně je poškozen bootovací sektor, alokační tabulka čico.
Můžeš taky zkusit fix boot a fix mbr
Myslím ale, že chkdsk to spraví. Mě to pomohlo vždy.
Jinak můžeš instalaci smazat z toho druhýho systému a pak upravit boot.ini
Pak ale systém nebudeš mít jako "C" (I když se to dá přepsat) To už bych viděl jako bordel v počítači a radši bych ten kompletní formát.
Zní to komplikovaně, zkus ten chkdsk

Když smažeš původní složku Windows, tak se nic nestane, protože systém je ve Windows.0 . Pak pro jistotu smazat i ten původní v boot.ini , aby se nenabízel ke spuštění. Ještě budeš mít původní data v Documents and Settings- ty si můžeš přesunout do složek nových uživatelů, které se vytvořily po nové instalaci. Takhle to může bez potíží fungovat- mám to vyzkoušené. Pokud toho nemáš k nové instalaci moc, je samozřejmě nejlepší nová instalace.

Moc moc vám všem děkuji za vaše rady! Mám z toho sice strach, ale pokusím se začít od začátku - s naformátováním. Ta zdechlina by se určitě ještě připomenula později, navíc by to bylo určitě na mnohem delší dobu ji odstranit. Vzhledem k tomu, že byl počítač přeinstalován placeným "odborníkem" před týdnem, tam stejně téměř nic není nastevené, tak bude možná opravdu lepší začít na zelené louce... Ale opravdu jsem v tomhle nováčkem, takže se lehce bojím, nicméně pán mi tam přidal kde co za programy, a to se mi moc nelíbí, i když jsem mu řekla, že tam nic nechci kromě operačního systému. Oni mají zkrátku svůj systém...
Pokud je to opravdu lehké, snad to zvládnu. V nejhorším mi to tam zase někdo snad nějak nandá, ale tuším, že lepší je udělat si to sám. Mám bohužel doma jen tenhle počítač, takže pak se nebudu moct už ani poradit po internetu :-( chce se mi plakat... Jste na mě všichni tak moc hodní...
Ještě se bojím jednoho, a to je základní deska, doufám, že ta zůstává, že se nemusí instalovat i drivery? nebo jak se tomu říká, že budou opravdu stačit jen ty okna...
Určitě napíšu, jak to všecho nakonec dopadlo:.(
Díky za všechny rady Jana

Juj, to je ještě něco navíc! A to zvládnu? Mám k tomu CD, kde je prý všechno - ovladače. To se tam dává jako první po zformátování, nebo až pak? Nebo kdy? To zformátování se provede po vložení instalačního CD Windows XP, snad to tam někde najdu, a pak se to CD vyndá a dá se tam to s těmi ovladači, nebo se nejdříve nainstalují Windows a pak ta deska? Nezmizí mi všechno? Aby mi to pak vůbec vzalo to CD s těmi ovladači...
Aktualizace SP2 mi nějak nabourala internetové bankovnictví, tak jsem si řekla, že ji prostě odstraním, jako jakýkoliv jiný program v přidat a odebrat programy, jenže po odebrání se PC začal chovat divně a po restartu skončil věčným restartem. To je můj smutný příběh.

Začátek návodu je třeba tady:
jnp.zive.cz
Pokud se objeví ta modrá obrazovka, je skoro vyhráno. Potom stačí číst pokyny a reagovat na ně. Možná bude ještě potřeba disketa se SATA drivery. Neznáš nikoho, kdo by s tím pomohl?
Problém při instalaci samozřejmě nastat může. A pokud máš všechno na nerozděleném disku, přijdeš zformátováním o všechna data.

Díky moc,
něco tam je, tak to zkusím. Fakt se mi do toho nechce, jenže nemám moc na vybranou. Pán na počítače si to dělá podle sebe, nějak to spatlá, chtěl mi tam dát svoje XP tedy vlastně nelegální, ale přesvědčila jsem ho, aby mi tam dal moje originální XP. V servisu před dvěma roky mi nainstalovali svoje XP, přestože jsem jim dala svoje originální XP a ani mi o tom neřekli. To bylo překvápko těsně pře Vánocemi, něco se stalo a nevím proč. Najednou prostě přestaly fungovat doslova přes noc všechny programy od Microsoftu, chovaly se podivně. Vir to na 100% nebyl, tak nevím. Počítač fungoval, ale jinak. Nic jsem v tu dobu ani neinstalovala ani neměnila. Nic zvláštního a ráno... No, ale to už je pryč.
Můžu se zeptat, jak se dostanu při restartu k základní desce, tuším, že se něco musí zmáčknout v určitý okamžik, ale navím co a kdy. To naformátování se udělá jenom tím, že se v boot dá jako první CD mechanika a potvdí se změny? Vypadá to tak z toho odkazu na JNP. Není potřeba ještě někde něco smazat? A kdy to po mě bude chtít nainstalovat tu desku? A disketa se SATA drivery, dá se to někde stáhnout, nevím, jestli tohle vlastním. Nikoho na radu nemám, jenom placené servisy a lidi, jenže z těch mám už strach. Jinak bych si to klidně ráda zaplatila, jenže komu? Pokud nastane problém při instalaci, tak můžu počkat zase na toho pána, on to nějak zakutí, bojím se ale, že to zase nějak spatlá. Data mám zálohovaná.

Zatím to funguje, tak proč spěchat. Nabootoje se z CD a pak stačí si pečlivě číst informace na obrazovce. Instalace nabízí různé možnosti. Když chceš instalovat na čistý disk, vyber si odstranění současných oddílů a pak vytvoř nové, pak se naformátují. Po instalaci si nainstaluješ ovladače ( drivery) z CD od základní desky. Windows po instalaci většinou fungují, ale s ovladači Microsoftu. Vždy je lepší nainstalovat ovladače od výrobce - jako první ovladače základní desky, pak grafické karty a zvukovky. Vem si Cd, které jsi dostala k PC, vlož do mechaniky a měla by se většinou ukázat nabídka na instalaci driverů ( ovladačů).

nedělej si hlavu s ovladačema.
Ono to poběží i bez nich a doinstalovat je můžeš kdykoliv.
Zrovna tak SATA driver, pokud máš vůbec SATA disk. On ani není zapotřebí pokud nemáš dva disky zapojený do raidu(a určitě nemáš) Oni ho winXP už maj v sobě.
Stačí abys měla ovladače k dispozici.
Nainstaluj systém, vytvoř připojení k internetu a vše se dá udělat dodatečně. A doporučuju rozdělit disk na víc oddílů.

Jinak jestli s tím nemáš vůbec zkušenosti tak to asi stejně nerozchodíš
Nainstalovat ovladače, vytvořit připojení k internetu, aktivovat poštu, vyladit systém, naistalovat věci jako DirectX, Aspi, Javu, programy, antivir popř. firewall a vyladit ho atd. Je toho dost.Radši bych zkusil tu opravu.

Díky moc všem, jste tak hodní a dobře radíte.
Stáhla jsem si ten simulátor, ano ty věci už jsem viděla včera. Nějaké zkušenosti už bohužel mám, nebo bohudík? Připojení k internetu jsem už jednou tvořila, Java a tak to mi také naštěstí něco říká. Antivir bez problému, snad nejsem na tom až zase tak špatně. Zkusím to nejdřív ještě radši celé na tom simulátoru, pro jistotu. Jinak to je nádherné zakončení roku, poznat spousty nových počítačově vzdělaných lidí, kteří jsou ochotní poradit začátečníkovi.
Opravdu jste mě všichni tak potěšili.
Díky moc Jana

Ahoj všichni,
tak jsem si teď prošla ten začátek instalace a ještě mi není tak úplně jasná jedna věc s naformátováním disku. Při spuštění z instalačního cd Windows XP dojdu k místu, kde se dají vybrat místa, kam nainstalovat Windows XP. Já tam mám jen jedno C:, protože jak asi správně tuším nemám disk rozdělený. Tam jsou nyní mé dva operační systémy. Mám dát možnost smazat tento oddíl (písmenko D), vytvořit nový pomocí písmenka C mi nejde, protože asi není kam - není nic volného, nebo mám vybrat instalovat do tohoto C, ale to se bojím, že bych nainstalovala třetí Windows XP do oddlílu C. Jak se tam dá udělat to rozdělění disku na více oddílů? Když smažu své C, dá se snad potom vybrat rozdělení disku na více oddílů? Nebo tím smazáním C zničím všechno a skončím? Nebo se snad C dá naformátovat až při instalování? Ale to mi připadá pozdě, myslím, že mi to nic takového nenabídlo, když jsem posledně instalovala ten svůj druhý WXP. V simulátoru to formátování je nabézeno v tomto bodě, ale já myslím, že mě to už nabídnuto nebude, protože byl už dávno zformátovaný. Tak mám dát smazat oddíl C a potom vytvořit nový - třeba i dva? Nebo to nesmím nikdy udělat?
Jinak se vším počkám radši až na 2.1.2007, ale zatím se pokusím alespoň dosehnat ještě nějaké informace, abych to zvládla. Vypadá to slibně a s vaší pomocí to snad dokážu!
Ahoj Jana

Dík, je tam jen jeden.
Ten návod z red-fox mi konečeně dovysvětlil ten zbytek. Teď už chápu jak rozdělit disk na více oddílů a i to, že se musí ten můj C: odstranit a udělat nový - jeden či dva oddíly. Tak teď to vypadá docela jednoduše. Snad to teď už zvládnu. Jinak opravdu moc dík za všechny rady. Ještě se zeptám na jeden drobný detail, ale jako nový dotaz.
Dík Jana

Ak sa tak moc bojíš inštalácie, skús si to vyskúšať programom "Microsoft Virtual PC 2004".
To si inštaláciu vyskúšaš naostro ale bez poškodenia súčasne bežiacich windovs.

"Program Virtual PC umožňuje v počítači se systémem Windows® vytvořit samostatné virtuální počítače, které emulují využití hardwaru samostatného fyzického počítače. Namísto instalace operačních systémů do několika fyzických počítačů nebo instalací více operačních systémů v jednom počítači je možné nainstalovat požadované operační systémy do jednotlivých virtuálních počítačů. V jednom fyzickém počítači je možné současně spustit několik operačních systémů, v situacích kdy to potřebujete, jako například pro technickou podporu či podporu starších aplikací."

Vyskúšaj. Nie je to také isté ako ten simulátor. Tu skutočne musíš inštalovať Windows z tvojich inštalačiek. Ak ho spustíš v plnej obrazovke tak budeš mať dojem, že všetko robíš skutočne. Ono to aj robíš, reštar PC, vstup do BIOSu (oklieštene), inštalácia z CD, nastavenie oddielov HDD, formátovanie HDD. Ale to je všetko virtuálne z bežiacich Windows.
Vše ide do súboru a skutočný HDD neformátuje - ponechá ho a aj Windows je nedotknutý.

!! Doba inštalácie trvá v pomere 1:1, tak ako to bude aj naostro.

Odkazy:
http://www.microsoft.com/cze/windows/xp/virtualpc/e valuation/overview2004.mspx
http://www.aspnet.cz/Articles/103-virtualizace-uvod .aspx
http://www.aspnet.cz/Articles/104-virtualizace-virt ual-pc-2004.aspx
www.modernispravce.czČlánky/tabid/53/ctl/ArticleView/mid/367/articleId/3 6/Virtualizace2dlMSVirtualPC2004.aspx

Ahoj moji milí rádcové,
tak jako první, co dělám na svém vymazaném, naformátovaném a konečně jen jednou nainstalovaném WXP je to, že jako první činnost navštěvuji tuto poradnu. Moc moc vám všem děkuji za rady a morální podporu. Já jsem to fakt zvládla! No nemůžu tomu pořád uvěřit. Teď je tak krásně čistý, nic v něm není a já můžu konečně s klidem začít od začátku. No prostě nádhera! Bez vás bych to nikdy nedokázala...
Takže tohle mám za sebou a teď už vím, kam se obrátit při dalších potížích - sem. Jsem tak ráda, že se mi do cesty na vyhledávači Seznam připletla vaše vynikající poradna! Prostě byla jsem fakt úplná lama, a vy všichni jste mi pomohli, abych zvládla alespoň tento drobný krůček k bližšímu poznání počítače. Jsem sice pořád lama, ale teď už šťastná:-). Opravdu nikdy na to nezapomenu!
Díky moc moc moc Jana S.

Ovladače desky, grafiky, zvukovky, Service Packu, aktualizace, antivir, firewall ( minimálně kontrola jestli je zapnutý aspoň ten Microsoftí), pak něco na zip a rar
( doporučuji 7zip ) něco na pdf ( doporučuji Foxit Reader nebo starší Acrobat Reader- od verze 6 jsou moc nafouklý). Pak bych udělal zálohu na DVD nějakým zálohovacím programem ( Acronis True Image) z toho je obnova rychlejší, než instalace.