Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem WinXP boot z druhýho disku

Nejsem amatér a něco umím, ale na tohle se zeptám.

Když mám XP na prvním fyzickým disku, ten odpojím a nainstaluju XP na druhej fyzickej (USB), půjdou potom nabootovat ty druhý WinXP i z toho prvního fyzickýho, aniž by nastaly zmatky se jmény disků (oddílů)? Tuším, že tohle asi nepůjde...

Pavel

Ak nebudes menit fyzicke umiestnenie disku na ktorom to bolo instalovane, tak by to ist malo (ak to urobis tak ako pises tak disk z ktoreho sa bootuje by mal byt C: a ten dalsi disk D:, v kazdych z tych Win teda pismena prehodene), aspon tipujem ze tak to bude.
Len by som chcel vediet ako nainstalujes WinXP na ten USB disk :-)

Disky oznacim 1 a 2. Ked nabootujes z disku1 tak by disk1 mal byt C: a disk2 mal byt D:. Ked nabootujes tie Win z disku2 tak by disk2 mal byt C: a disk1 mal byt D:, pretoze si to instaloval bez disku1 a teda disku2 priradil system C: a kazdy novy disk pridany neskor bude mat dalsie volne pismena (D: a vyssie).

Malo by to tak byt ale neskusal som to. P.S. To vyssienapisane plati len ak pri instalacii Win na disk2 je odpojeny disk1, tak si to tusim pisal v otazke.

otázka je, co má být v boot.ini.
nebyl by problém disk vybrat z externí krabičky, fouknout dovnitř pc, nainstalovat - ať už za přítomnosti nějakého předpokládaného disku nebo bez - ale počítat s tím že písmeno pro %systemdrive% nemůže být c:, ale třeba f:, a pak ještě udělat v boot.ini radši 2-4 řádky, vrátit na kabel a zkoumat co bude pro usb připojení správně: jestli stačí měnit jen rdisk(0,1) nebo i disk(0,1)

ale teoretická přenosová rychlost usb nemá nic společného s pořádnou datovou sběrnicí, a i když se to rozjede, bude to pomalé.

Preco by systemdrive nemohol byt C:? Moze byt v oboch instalaciach systemovy disk oznaceny ako C:, a ak pocas instalacie WIn nie je v systeme iny disk tak to tak aj Win priradi. Disky pridane po instalacii dostanu pismena D: a vyssie. Pri oznacovani diskov u NT systemov nezavisi na tom kde je disk fyzicky pripojeny.

Ak to bude robit tak ako pisal, tak boot.ini budu dve, a prepinat to bude musiet v BIOSe alebo nejakym extra bootmanagerom.
Ak chce mat spolocny boot.ini, tak nemoze odpojit prvy disk pri instalacii WIn na druhy disk.

toto mi vysvetli...
půjdou potom nabootovat ty druhý WinXP i z toho prvního fyzickýho

ja pre zmenu nerozumiem co vlastne chces... zeby jazykova bariera ? :-D

EDIT: uz chapem

ked nabootujes zo systemu ktory bol instalovany na D tak by systemova particia mala byt D aspon myslim
uz sa mi to stalo niektore citacky sa napchaju pri instalacii pred disk...

V tom pripade aky ma vyznam odpajanie disku1 pri instalacii Win na disk2? Ak by si tam disk1 nechal tak by ti boot.ini upravil instalator sam, a Win na disku2 by boli na D: a teda nemal by si ani chaos s pismenami...
Ale neviem co presne chces s tym robit a aky ma byt vyznam toho takze tazko sa mi to chape...

Aha tak, uz chapem. No, to neviem s tym boot.ini, otazka je co tam pridat (ako zmenit disk a rdisk), teoreticky tam problem nevidim (ak sa trafis v boot.ini na spravne disk() a rdisk(), spusti to bootblok z particie externeho disku a malo by to ist), ale prakticky som to takto nikdy neskusal tak neviem ci MS nema nejake speciality ulozene na disku za MBR. Skusit a ked to neklapne tak smola :))

Jde o to, že ten druhej je výměnnej (usb disk) a abych nemusel pro bootování z něj lézt do BIOSu a měnit pořadí disků, přidal bych do boot.ini toho prvního odkaz na ten druhej a nabootoval z prvního do nabídky OS a pak vybral OS z toho druhýho.

Pavel

to by mohlo ist
podla mna to cele zavisi od toho ako dokaze doska detekovat ten USB disk
ale este som neriesil situaciu ked je ponuka OS z roznych diskov len z particii (pripadne chybanie disku by ale problem nemusel spravit)
treba skusit

EDIT: daj obidva disky do pc natvrdo sprav si prepinac napajania s tym ze moze ist len jeden disk vsetko bude C a svet bude krasny :-D

Předpokládejme že pokud to bios notebooku bude zvládat tak se to bude chovat jako normální dva disky. Bios určuje pořadí bootování ne písmeno disku. Písmeno disku je u XP definováno v registrech viz http://www.opc.unas.cz/view.php?cisloclanku=2003121 401. Pokud máš na prvním (první=podle bootování v biosu) disku XP multiboot a přes něj začneš zavádět windows z druhého disku je přiřazení písmen závislé na tom co mají dané druhé windows v registrech. Není to tedy automatické přiřazování jako kdysi v dosu (napřed přimární oddíly disků jako C a D potom logické)

Ten první disk na kterém budeš mít multiboot se bude jevit jako přidaný s písmenem vyšším než C. Doporučuji mu radši sebrat písmenko - ať zbytečně nezavazí a nemate. Také po zkušenostech se snažím mít při instalaci zaplých co nejméně disků - například takový blbá čtečka karet /např. kombinovaná s FDD mechanikou/ dovede posunout písmeno systémového disku....čili nejspíš to nainstalovat na ntb disk a potom zastrčit náhradní a ntb disk raději vypnout /jinak se může stát že ten minihd dostane nafurt jiný písmenko než C/