Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Otevření souboru přes cmd.exe

Dobrý den,
potřeboval bych zjistit, jak pomocí příkazového řádku můžu otevřít nějaký soubor. Třeba bych potřeboval otevřít obrázek nebo složku, napsat příkaz a vložit to do bat souboru. Potom si vytvořím na plochu zástupce tohoto bat a otevře se mi např. ten obrázek a zároveň složka. Ještě jsem to nezkoušel, přes příkazový řádek umím maximálně procházet složky - c:, dir, cd Plocha... - a nedávno jsem na toto narazil a chtěl bych být zase o něco méně hloupější.

Děkuji za odpovědi :)

A proc si na plochu nedas primo zastupce na ten obrazek nebo soubor? Je to mnohem jednodussi nez kvuli tomu vytvaret dalsi davkovy soubor a na nej se odkazovat

Pokud bys trval na tom davkovem souboru, pak:

cd "\cesta k adresari souboru"
"prikaz_ktery_spusti_prohlizec" "jmeno_obrazku"

Jaký příkaz/y mám napsat do toho "prikaz_ktery_spusti_prohlizec"? A ty úvozovky se mají psát tak, jak si je napsal?
Chápu, že jsem jelito, ale byl bych rád, kdybys mi sem napsal příkaz na otevření nějakýho konkrétního souboru. Omlouvám se, jestli tě obtěžuji. Jinak dík za odpověď :)

Ve tvém případě učit se, učit se, učit se. Máš v tom solidní hokej a nic ti neříkají pojmy, jako je např. adresář a nejsi schopen ani opsat syntaxi příkazu. Přesto se ale pokusím ti pomoci:
Pro začátek umístíme obrázek na C:\. To proto, že napsat cestu ploše není tak úplně jednoduché a navíc závisí na operačním systému.
Dále si uvědom, že co příkaz, to řádek v .bat (nebo .cmd, což je totéž). Pokud píšeš příkazy na příkazovém řádku, tak za každým příkazem musíš stisknout klávesu Enter. Napíšu ti příklad:

C:
cd \
start "" "obrazek.jpg"

také to celé můžeš celé zjednodušit na:

start "" "C:\obrazek.jpg"

Super. To, že je každý příkaz na dalším řádku to vím, ale nějak se mi to pomotalo. Moc děkuji.
A když už jsme u toho. Pokud vyhledávám v příkazové řádce a chci se dostat do složky uživatele a chci to udělat tak, aby to fungovalo v každým pc,(C:\Users\%username%\Desktop\obrazek.jpg), jak to mám udělat v příkazové řádce? Pokud vím, tak do cmd.exe nemůžu napsat cd %username%

Příklad

C:
cd \
cd Users
cd %username%
cd Desktop
start "" "obrazek.jpg"

Jinak pokud jsem to pochopil dobře, tak se tam dostanu takto

cd \
cd Users
cd [Uživatelské jméno]
cd Desktop
start "" "obrazek.jpg"