Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení BIOS

Potřebuju poradit, jak vypnout v BIOS sdílení paměti GK. Mám Gk o velikosti 256MB s možností rozšíření na 512 MB a to mám právě nastaveno. BIOS mám PHOENIX verzi R02-B1. Poradí mi někdo?

Co to mas preboha za zakladnu dosku? Alebo sa bavime o notebooku alebo co to tam mas na stole? Dalekohlad sa mi rozbil.

P.S. mas Acer E360? Nema to nahodou integrovanu grafiku na doske? Asi ano.
Takze teraz k otazke. Odkial beries, ze mas niekde nastavene 512MB? Preco chces nieco zmenit?

Ne, je to stolní a zákl. deska je ACER FX 51 GM. Integrovanou grafiku to sice má, ale ta je vypnutá. Má to ATI RADEON 1300 a že má 512 MB beru ze syst. info, EVERESTU i CATALYSTU. Chci to změnit, protože potřebuju 1 GB RAM a ta bestie mi 256 MB krade. No a protože jsem v CATALYSTU nikde nenašel možnost vypnutí (ikdyž moje angličtina je spíš intuitivní až žádná) vydedukoval jsem, že se to nastavení bude měnit v BIOS. Defraudní nastavení BIOS nic neřeší, protože 512 MB zůstává.....

Co to je za nezmysel ze ti externa grafika nieco kradne, kolko ti Win pise ze mas RAM? Napr. start-system, prva karta. Ak ti pise 1GB RAM tak ti grafika nic nekradne.

Tak sem tie systemove info catalystu opis, aj presne typove oznacenie karty, presne typove oznacenie toho PC co tam mas (nie oznacenie dosky z everestu z polochybnych DMI informacii).
Ktorym nastavenim si vypol integrovanu grafiku?

Nevím... tak mi to vysvětli, PC je ACER ASPIRE E 360 UB7E, GK je ATI RADEON 1300, která je 256MB s možností rozšíření na 512MB (a z čeho rozšíření, když ne z RAM?), všechny diagnostické nástroje, keré mám mi ukazují, že pracuje na 512 MB...., že není integrovaná vycházím z toho, že výstup integrované katy je VGA a je na desce umístěn jinde než PCIe (kam se karty obvykle umísťují, nebo se mýlím?) a po připojení monitoru ten nereaguje (tedy je asi vypnutá ikdyž já ji nevypínal).... funkční výstup je pouze DVI a na místě, kam se tedy obvykle GK připojují (nebo alespoň kam jsem ji u starýho PC připojil já a jinam to snad nejde). V CATALYST (verzi nevím) je indikátor využití RAM a ten (i včetně všech polochybných) mi vždy ukazuje využití RAM min. ma 30%, což by mi zase logicky odpovídalo (256MB z 1 GB je 25%). Přesné označení karty ti opravdu nenapíšu, protože opět CATALYST a všechny diagnostické nástroje mi ukazují pouze označení ATI RADEON 1300. Vysvětli mi tedy prosím, jak to s tou grafikou je.... nejsem žádný odborník (proto jsem se tady dotázal), ale zase PC jsem včera taky neviděl poprvé .:?:

Tuhle specifikaci jsem našel na jedné belgické stránce:
Aspire E360
.
Standaardconfiguratie
Operating System Microsoft® Windows® XP Home Edition
Processor Support AMD Athlon 64-bit and AMD Dual Core prosessors with K8 socket 939
Chipset nForce™4 C51G chipset
System Memory Supports PC3200 DDR 400 with dual channel memory bus up to a maximum of 4GB (4 slots)
Graphics onboard nVidia GeForce6100 with nForce 430, 64/256MB shared memory, PCI Express 16x VGA optional

Typ UB7E.H73 E360, AMD Athlon64 3800+ DC, Microsoft® Windows® XP Home (NL/FR/EN),
1024MB, 320GB HDD, DVD-RW DL, WiFi PCI, ATI X1300HM 512MB DVI s-video, 9-
in-1 Card reader, incl. Usb keyboard & optical scroll mouse

Hmm, to bude asi ono já mám sice AMD Athlon64 4600+, 1024MB, 250GB HDD,HL-DT-ST DVD-RW_GSA-H11L LG, WiFi PCI, ATI X1300 (bez HM)tedy možná 512MB DVI s-video, 9-in-1 Card reader, incl. Usb keyboard & optical scroll mouse.
Dobře a je tedy možné, aby procesy běžící na pozadí používaly 30% z 1 GB RAM? A jestli ano, tak se zase vrátím na začátek... ikdyž vím, že to není žádné "dělo" (je za peníze průměrného čecha s průměrným platem a průměrnou hypotékou), proč si neporadí se hrou, která má požadavky 2-3GB procesor, 512MB - 1GB RAM, 64 MB GK (dopručeno 256MB)???????

Pre PCIexpress grafiku sa ziadna pamat v BIOSe nenastavuje. Karta ma pamat na sebe. Ak by chcela pouzit nejaku dodatocnu poamat tak sa to nastavuje v ovladacoch, alebo sa to nastavit neda, a rezervuje si ju dynamicky len ked ju potrebuje. Vsetko mas spravne nic nemusis nikde nastavovat a 30% RAM si bere system (napr. na diskovu cache) a aplikacie. Radsej uz ani nespustaj everest lebo ta to len zbytocne metie.

Ten text "256MB s moznosti rozsireni na 512MB" si zobral odkial? To bolo snad myslene tak ze bud sa to objedna s grafikou s 256MB alebo s 512MB pamate, v BIOSe si to rozsirovat urcite nemozes ak to nie je onboard grafika.

P.S. pis uz konecne konkretne co mas za problem, co to znamena "si neporadi s hrou", nespusti sa, vypise chybu, ide to pomaly (ako pomaly), alebo co? A s ktorou hrou?
Tiez si treba uvedomit ze X1300 nie je moc na hry graphics.html

Ále prd velebnosti :-) Brát si grafickou paměť z RAM už dávno není výsadou integrovaných grafických karet, už od doby GF6xxx s tím přišla nVidia se svou slavnou TurboCache, která z RAM ukrojila stejné množství paměti, které už na kartě bylo (tedy u karet se 128MB onboard ukrouhla dalších 128MB z RAM), celý to je na ho*no, efekt zcela záporný (no bodejť, akorát užírá RAM), ale můžou tvrdit, že maj 256(512)MB grafický paměti; ta technologie je prostě k ničemu a navíc ji nasazují zásadně jen do těch nejaušusovatějších a nejlowendovějších řad grafických karet. Teď s tím přišlo i ATI a jejich HyperMemory, jde o tu samou fičuru, tedy zmenšit RAM a dosáhnout tím ještě menšího grafického výkonu výměnou za psychologický pocit, že mám super kartu s xxx mega paměti..
Protože se jedná o vymoženost grafické karty, tak možnost vypnutí téhle možnosti bude někde v ovladačích tý hrůzy, nikdy to nebude v BIOSu počítače.

Prd velebnosti, ak ma grafika takuto funkciu, tak to bude alokovat dynamicky, t.j. ak tu pamat grafika nepotrebuje tak ti nic neukroji. To som aj pisal. Pisal som aj ze v BIOSe nebude nic, a ked to vie pouzivat systemovu RAM a ak sa to da nastavovat, tak najskor v ovladacoch.

Odporucam ti nieco si o tom najprv precitat nez zacnes "prd velebnosti"-ovat, napr.
hypermemory.html si stiahni to "view white paper" a tam hlavne si pozri kapitolu "Pre-emptive virtual memory".

Dobrá, nechám BIOS BIOSEM ... smířím se s tím, že mám GK 512 MB, RAM pracuje OK a všechno běží ku prospěchu věci..., no i přesto si hru Company of Heroes pořádně nezahraju, protože se mi trhá..... z filmečků jsou fotky jsoucí za sebou (a to ještě ne všechny) a změna místa pohledu na mapě je pokyn k odchodu na cigáro.... a přitom podle sys. požadavků bych smad měl vyhovět.. CPU 2-3 GHz, RAM 512MB-1GB, GK 64 MB a výš ......

Musis citat poriadne system requirements, a hlavne tie recommended (nie minimal tie znamenaju ze sa to spusti ale ako sam vidis nemusi to ist moc dobre).
Recommended System Requirements: 3.0 GHz Intel Pentium IV or equivalent
1 GB RAM
256 MB NVIDIA GeForce(tm) 6800 series or better
odporucana 6800 je 2x rychlejsia (graphics.html)

V hre si nastav najnizsie detaily, vypni (alebo zniz nastavenie) si v nastaveniach hry alebo v nastaveniach ovladacov antialiasing (AA) a anisotropic filtering (AF), nastav si nizsie rozlisenie, apod.

Je mozne ze ti to tam este aj nieco brzdi to sa na dialku neda povedat, urob si tam nejake benchmarky (sisoft sandra, 3DMark, atd)

... a nainstaluj si na chipset (zo stranok vyrobcu dosky) a hlavne na tu grafiku najnovsie (alebo verziu optimalnu pre 1300ku) oladace (www.ati.com)