Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Samovolné vypínání a zapínání PC

Dobrý den,

cca před měsícem jsem si přeinstaloval OS a za tu dobu stihl nainstalovat jen pár základních programů.

Zhruba před týdnem mi ale rodina hlásila, že se PC sám vypnul, když u něj nikdo nebyl, a po několika minutách se zase zapnul a že to tak dělá teď často. Nicméně tentokrát se vypnul a zapnout ručně nejde.

Došel jsem tedy domů, vytáhnul šňůru, zkusil jí dát do jiné zdíšky a zapnout - počítač se zapnul, ale rovnou jsem tam měl plochu a prohlížeč s naposled spuštěnými panely. Seděl jsem u PC 12 hodin, abych viděl to samočinné vypnutí, ale nic se nestalo. Odešel jsem z domu a nechal zaplý PC (stahování programu) - naši mi ale znovu hlásili, že se to vypnulo a nějak za 25 minut zapnulo.

Nevíte, kde by mohla být příčina?

Napsal jsem i pár známým, kteří v problematice pracují nebo jsou sběhlí, toto je pár názorů/možností. Asi nezbyde než to všechno krok po kroku vyzkoušet... Jen by mě zajímalo, co je nejpravděpodobnější.

1) přehřívání
2) porouchaná hibernace
3) nedostatek teplovodivé pasty
4) slabý zdroj
5) špatná základovka
6) přetížená RAM
7) špatný kontakt

napájecí kábl zdá se v poho, větráky taky fungují... teploty v normálu, tady problém také nebyl...

zkusil jsem změnit nastavení napájení - ve schématech jsem měl z dvojice "Rovnováha" a "Úsporný režim" zaškrtlou rovnováhu a nějaké časy, tak jsem to zrušil... měl jsem tam defaultně nastavené vypnutí displeje za 10 minut a režim spánku za 30 minut

divné ale je, že když se PC sám vypnul, tak několikrát nešel ani nahodit (ani pohnutím myši, ani tlačítkem na case)... po vypojení a zapojení ze zásuvky se ale zapl a načetl přímo plochu s naposledy spuštěnými panely na netu atd. - zajímavé

jestli to nebude něco v tom BIOSu

Přetížená RAM je stejný nesmysl jako nedostatek teplovodivé pasty. Asi nejjednodušší by bylo zkusit pro začátek jiný zdroj a pro jistotu zkusit PC zapínat krátkým zkratováním pinů na základní desce, dále zkontrolovat kondenzátory na základní desce. Teploty v normálu většinou píšou ti, co je neumí změřit, jsou teda při zátěži jaké? Hardware neuvádíš.

Dobře, zkusím sehnat jiný zdroj a vyměnit. Případně pak ty piny. Teplotou jsem myslel toto.

Jinak známý č. 1 mi teď píše:

"to s tím že se nechce komp zapnout mi dělá když jde do režimu spánku..... nedaří se mi ho pak ani nahodit někdy, na klávesnici nereaguje, na tlačítko startu třeba 2-3 minuty taky ne a pak si to prostě rozmyslí a zapne se, ale většinou to vyřeším tak, že tlačítko podržím 4s a tím se komp vypne a pak nahazuju znova... no já bych řekl že ty stolní kompy prostě na režim spánku nejsou dělané a mají tam implementovanou nějakou vadu :-/ já si ten režim nechávám protože občas u kompu usnu :D :D a nechci aby to žralo elektriku tak moc"

Známý č. 2 - ajťák:

"Podle me zo nebude elektrika... Normalne dej tomu nejakej benchmark a uvidime.. Ja furt davam na to ze je to screensaver, takze zrusit screensaver a pohoda. mne se prave stavalo, ze mi to slo do sleep modu a pak sem to uz probrat nemohl."