Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Botování při zapnutí HDD v šuplíku.

Dobrý večer. Mám v pc dva HDD. Jeden uvnitř a druhý je v šuplíku. Při zapnutí šuplíku musím najet do biosu a přepnout botování , protože se mi samo přepne na šuplík. Šuplík používám jen občas na zálohu, takže ho po vypnutí pc vypínám. Jak tomu můžu zabránit? Díky.

protože se mi samo přepne na šuplík

To snad ne?! Jak máš zapojen šuplík a disk (předpokládám že se jedná o ATA)? Jaký je master, jaký slave? Nebo snad Cable Select? Jsou na jedné "kšandě"? A jak máš nastaven bios? Autodetekci? Na disku v šuplíku je nějaký aktivní oddíl?

Primary IDE Master- šuplík
Primary IDE Slave- DV-516E
Secondary IDE Master- Palírna 1
Secondary IDE Slave- Palírna 2
Third Master- Systém
Fourth Master- Nic
Šuplík mi ve Správci disků ukazuje-V pořádku-žándý aktivní oddíl na něm není.
Bios nastaven na autodetekci

Uf, co to máš za desku? Nebo máš nějaký přídavný PCI řadič?

Asi bych to doporučil trochu přeházet:

Primary IDE Master- Systém
Primary IDE Slave- šuplík
Secondary IDE Master- Palírna 1
Secondary IDE Slave- Palírna 2
Third Master- DV-516E
Fourth Master- Nic

Smysl dvou vypalovaček a jedné DVD romky mi stejně uniká...

Tohle už jsem taky řešil a vyřešil. Jenže už nevim jak. :) Mělo by snad stačit logicky zaměnit DVD-ROMku se šuplíkem. DVD-ROM najumperovat na master, disk v šuplíku na slave. Případně pak ještě zkusit prohodit kanály (pouhým prohozením konektorů v desce).

Už je to sice vyřešené, ale setkal jsem se už několikrát s tím, že když je jako systémový disk nastaven SATA, tak pokud se přidá nový PATA disk (v šuplíku), přepne se samo bootování na některý z PATA disků ( většinou Primary Master). Dělali to hlavně VIA chipsety (PT880). Pomohlo buď bootování z PATA disku nebo zkoušet různé kombinace jumperů Master/Slave jednotlivých PATA zařízení.

To nie je problem na napadanie, musis si nastavit v BIOSe bootovanie tak, aby automaticky nezapinal primary master ako systemovy. Pozri vsetky nastavenia ktore mozu suvisiet s bootovanim zo SATA/PATA (z poradia bootovania vyhod IDE a nastav len SATA ak sa da), ak mas nastavenie "SATA native mode" daj ho do "legacy mode" a prehod zariadenia ktore su na primarnom a sekundarnom kanali (vyber IDE kable z dosky a zamen ich).

P.S. inac vseobecne mat na kabli samotny slave (vypnuty master) nie je moc dobry napad, moze to robit problemy s tym slave zariadenim, ak nerobi tak mozes byt rad.

P.S.2. ako uplne poslednu moznost by si mohol v BIOSe nastavit ten disk na "None", win by si ho mohli najst sami, ale najprv skus co som pisal vyssie, toto az ako poslednu moznost, mozu nastat problemy s UDMA apod, ale mozes skusit ak nic ine nepomoze.

Ono rovnaky efekt ma (by malo mat)zrusenie aktivnej particie (partition magicom alebo ranish-om apod), ale treba mat na pamati ze BIOS vzdy nacita a spusti MBR boot-disku (BIOS nezaujimaju particie, ani o nich nic nevie, bootovanie je univerzalna zalezitost) takze v tom MBR musi byt nieco rozumne (napr. MBR z Win9x, zapisany napr. pomocou fdisk /MBR, pri odpojenych vsetkych ostatnych HDD).
Tu je disassembling standardneho MBR z nejakeho W9x
hiwmbr.htm
vidiet tam ze ak nenajde aktivnu particiu urobi int 18h, co pre BIOS znamena neuspesny boot (u PC XT to bol ROM Basic, pamatnici pamataju :))), a BIOS ma skusit dalsie zariadenie v poradi, predpoklad je samozrejme ze cinan v BIOSe neposral obsluhu int 18h.

P.S. nefunguje to ale vzdy ptz niektore BIOSy skusaju len prvy pritomny HDD a ak sa to vrati z MBR tak idu na CDRom disketu apod. a neskusaju ostatne HDD (ptz. to vyzaduje precislovat disky pre int 13h funkcie a to sa cinanom nie vzdy chce robit :)) resp. nie je to take easy ako sa zda)

biosy jsou různí :) pohledej jestli tam máš volbu "hledat další boot zařízení" - disable
disk s primary partition, beztak označenou jako active, strčený do šuplíku do master pozice na primary ide je k tomu nejhorší řešení.
připojuj ten disk přes usb, kromě jeho pomalosti už budeš mít pokoj