Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Wifi router s bandwidth managementem pro wifi.

Dobrý den. Potřebuji poradit s wifi routerem. Mám linku 40 Mbit down./20 Mbit Up. Potřebuji ať se na wifi připojí 5 lidí ale ať jim můžu přidělit konkrétní rychlost Down. i Up. Můžete mi doporučit router který toto umí? Děkuji.

skoro všechny domácí routery od 500,- výš.
ale třeba u mých oblíbených tp-link se to nastavuje pěkně blbě. možná s alternativním firmwarem by nastavení mělo lepší logiku než klikat na 4 stránky.

aspoň prakticky: kvůli hustotě provozu a snad lepšímu pokrytí místností bych bral radši nějaký 2-anténový typ.

dobře se prý chová mikrotik, ale nastavení už není na 2-3 kliky.

tak ještě jednou: těch 40Mbit se do wifi nacpat nedá, reálně za velmi dobrých, lépe řečeno IDEÁLNÍCH, podmínek (jedno PC v jedné místnosti s AP) se dá dosáhnout s N-kem cca 80-90Mbit. Za běžných podmínek bude limit někde u 30Mbit.

Takže dělit 40Mbit na 3x10+2x5 je logický nesmysl. Nehledě na fakt, že takto humpolácky se to stejně skoro nikdy neřeší. Normální je dnes použít něco jako HTB, stejně tak je totální nesmysl neřešit uplink, který je dnes pro vnímání rychlosti daleko důležitější než downlink, a to zejména u asymetrických přípojek!

Nieje problem najst router, ktory to "umi" nastavit. Problem moze byt to, ze na wifi sa len s velkymi obtiazami dosahuju nastavene limity. Prekrocenie limitu si router "ohlida" a "nepusti", ovsem problemom je dostat sa vobec na ten limit. A ked sa dostaneme na limit, tak udrzat si ho, je v podstate len teoria.
Wifi je "kolizne" medium a z tohoto dovodu tam QoS (BandWidthMng + dopravne oneskorenia) lietaju jak sa im zachce.
QoS funguje na wifi len za jednej podmienky. Linkova kvalita musi byt 100%, alebo sa musi k tejto hodnote velmi blizit po celu dobu prenosu. Dosiahnut kvalitu linky vo vnutornom prostredi 100% a este k tomu cez prekazky (steny) je davnym snom teoretikov.
Nehovoriac o tom, ze cim viac klientov sa pripoji na router, tym viac koliznych stavov nastava. Pri 5 staniciach je 50% pravdepodobnost, ze dojde ku kolizii. Pri 8 staniciach je to uz 90% pravdepodobnost. Kolizne stavy sa potom riesia cakanim na uvolnenie media s nahodnym intervalom ohranicenym z hora. A je to este o hodne komplikovanejsie, pretoze router (a pocitace) nemaju v dosahu len 5 stanic, ale aj dalsie stanice z okolia, tudiz pocet kolizii rastie do zavratnych vysin.

Ked ta nepresnosti netrapia, tak wifi funguje tak nejak plus minus autobus.
Niekedy to ide lepsie, niekedy horsie a niekedy to vypadava, restartuje sa to, mrzne to a tak podobne. Zalezi, kde sa momentalne nachadza router a kde pocitac, ako je otoceny, kolko stien je medzi tym, ake predmety su okolo, dokonca niekedy vadi aj to, ked sa ludia pohybuju okolo. Rozdelit to mozes, ale radosti sa moc nedockas. Ano, toto je wifi. Niekto mudrejsi povedal: kabel je kabel.

Dovolím se zeptat: pokud se prostě povolí přístup všem bez nějakého omezování rychlostí, tak je problém?

Někomu to jede naplno a někomu dalšímu vůbec? A není to třeba proto, že ten "někdo další" je za třema stěnama a má slaboučký signál?

WiFi je z podstaty věci de facto jen nouzové připojení. Router vysílá na jednom kanále a těch osm uživatelů musí nějak podělit, přičemž "ve vzduchu" je vždycky komunikace jen s jedním uživatelem a neustále se tak "dohaduje" se všemi osmi klienty, s kým bude právě komunikovat. Tedy takto chápu komunikací já, je možné, že TW/fleg/jiní kovaní síťaři mě zkorigují.

Prasácké řešení by mohlo být rozdělení Internetu kabelovým routerem třeba na čtyři podsítě a každé přidělit vlastní AP s odlišným kanálem ale to bude stát peníze, nevím jestli si chceš hrát na ISP.

Mas naprostu pravdu a na tieto "zahadne" okolnosti som sa snazil tazatela upozornit. Vyzera to, ze tazatelovi nepripada dolezite, ze radio je uplne nieco ine ako metalicke prepojenie.
Fungovanie QoS je hodne zavisle na kvalite spojenia (linky), pretoze je navrhnute tak, ze reguluje len data zabalene do ramca (data_payload). Na metalickom prepojeni je kvalita linky takmer vzdy 100%, preto QoS funguje spravne. Radio ma svoje vlastne problemy so stracanim ramcov (paketov) a nedorucovani ramcov pri interferenciach signalu, co sposobuje problemy aj pri QoS.
Je ale mozne, ze to, o co tu ide je zahltenie NAT tabulky routra pri pouzivani programov ako je skype, torrenty, kecalkovia, rozne p2p programy a pod.
Tam Mikrotik pomoze, pretoze ma omnoho vacsiu RAM ako routriky za 500 korun.
To, ze niekomu nejde web, ked niekto iny ustavicne nieco stahuje je sposobene na lacnych routrikoch prave tymto.

v prvotní fázi se vždy nejprve reguluje uplink (tedy to, co ti připadá zbytečné), protože ten většinou ovlivňuje výkon stahování (TCP je třístavový protokol). Ve druhé fázi se limituje počet spojení z jedné IP adresy a teprve jako poslední řešení se přistupuje k řízení toku na downlinku.

Ke všemu ale potřebuješ znalosti TCP/IP a queueingu.

Ale no tak, uz neplaste tych ludi.
Ona to chce na domace pouzitie, cize sa to bude aj "domacky" spravat. Vyhoda MT oproti inym SOHO rieseniam je v tom, ze ten procesor jednoduche queques utiahne a nemrzne, co si neviem predstavit u D-link, Asus a spol.
Cize kupit Mikrotika, nastavit jednoduche queques a ono to tak nejako pojde viacmenej dobre.

Sešlo se tu více odpovědí tak asi takto. Není u mně problém nastavit si jednotlivé IP, povolit je nebo zakázat, udělat si Mac filtering, nastavit si DHCP a podobně. Konkrétní problém který mám je ten, že přijdu ze školy a chci se podívat na zprávy. Jsem zvědavá a chci znát co se děje v okolí. Jenže jedna kamarádka začala půl hodiny před mým příchodem stahovat 8 GB film. Kamarád má torrent klienta který stahuje skoro nonstop. Já potom příjdu k netu a Technet se mi načítá jako by jsem jela na EDGE. Proto to chci nějak podělit a těmto problémům se vyhnout. Už mi kluci můžete konečně poradit nějaký ten Mikrotik který by mně ale nesrazil po stránce finanční?

Ano, to jsem pročetla ale mám obavy, jestli se signál vůbec dostane k nejvzdálenější kamarádce která je po chodbě koleje cca 35 metrů ode mně. Na ten router totiž nelze připojit sektorku a zkušenosti s tímto přístrojem nemám žádné.

Nevím a nezajímá mě to. Kolejní wifi s místní rychlostí 5 Mbit Down a 1 Mbit Up je pro mě nezajímavá. Mám vlastní připojení 40/20 Mbit D/U s výhledem do budoucna na 80/30 Mbit D/U. Na kolejní se nedá pomalu nic udělat natož sledovat zprávy online.

Není. Mám smlouvu na sebe s externím poskytovatelem. Moje výhoda je, že jsem v nejvyšším patře na rohu a anténu mám u okna :-) Jen budu muset asi změnit hardware. Byla mi nabídnuta rychlost 100/100 a to mi na 5GHz prý nepojede. Jůingu :-) a to nemám žádnou agregaci :-D Tak s holkama uvažujem o vlastním dívčím serveru na té obousměrné stovce :i:;-)
To ale později. Teď potřebuji vyřešit to rozdělení.

Tak kluci, mám otestovaný zapůjčený Mikrotik RB951G. Je vidět, že to není produkt pro domácnost. Funguje tak jak jsem si asi představovala ale. To nastavení je komplikovanější. Trápí mně, že k němu nemůžu připojit externí sektorku, jinak by to byla určitě pohoda. Teď vás prosím o radu. O radu spíše síťaře. Mám tu starej notebook. Když na něj dám kerio control - docílím toho rozdělení wifi na části? KK neznám jen mi to bylo doporučeno na chatu.

V kratkosti povedane: Nejak to fungovat bude. Mozno lepsie ako s routrikmi za 300 korun.
Pokial ti ide o co najlepsiu funkcnost, je vhodne si nastudovat specifikaciu 802.11. Tam sa dozvies napriklad aj to, co mnohi nevedia a to, ze wifi nebolo nikdy navrhovane pre pouzitie so smerovymi antenami, prave preto, lebo nastavaju dalsie a dalsie problemy, ktore nieje jednoduche vyriesit a to ani s Mikrotikom. Inak povedane: WiFi je najhorsi mozny sposob prepojenia pocitacov a bolo to zamyslane len ako nenarocny sposob pre siroke vsrtvy (chudobneho) obyvatelstva. Tak to treba chapat a nechciet od toho nejake zazraky.
A este jedna zasadna malickost:
Wifi bolo navrhovane do jednoho priestoru bez prekazok. Je jedno ci je to vonkajsi, alebo vnutorny priestor, len tam nesmu byt prekazky aby sa dala zarucit funkcnost.

Bojovala jsem 2 měsíce za to, aby mi bylo povoleno provrtat okno a na zeď instalovat satelitní parabolu. Domů nejezdím. Maminka tu už není a táta je o ničem. Jsem zabydlená na koleji kde ještě dva roky budu. Natahat kabely nehrozí ani náhodou. Je tu kolejní síť od O2 s degradující konektivitou 5/1 Mbit a reálnou rychlostí 3,8 Mbit / 240 Kbit když jsou všichni ve škole. Toto je roztaháno po pokojích. 24 na patře, 2 patra + 4 v přízemí. Dokážete si představit, co to je v sobotu, když se připojí třeba 30 lidí najednou? Změnu poskytovatele odmítají ale příčiny neznám. Co se týče situování pokojů. Karina je na stejné straně jako já. Jen na opačném konci chodby. Já chci ale po kamarádovi, aby mi tu sektorku přivrtal na zeď do prostřed chodby (jsem na jejím konci) a nasměroval ji podélně po chodbě. Mám tu novou sektorku 21dB, H 60° V60°. Kamarád mi řekl, že jsem p.... ale, že to pojede v pohodě i pro ty na konci a prý i pro ty, co jsou na konci v prvním patře. Tak jak to vidíte teď?

Prosím vás kluci, nejsem zas tak katastrofální blbka. Nemusíte mně upozorňovat třeba na to, že dám anténu 21dB na AP který nemá regulaci výkonu.

Děkuji.

Nam je uplne jedno ako sa tam ozarujete. V mnohych krajinach sa wifi zo skol odstranuje, to len tu na vychod od Britanie a Nemecka sme zaostali. Cim viac na vychod tak, je to horsie. Ak myslis, ze silnejsie je lepsie, tak si daj prerobit mikrowlnku na vysielanie cez pocitac. Chodi to na rovnakom, alebo polovicnom kmitocte ako wifi v bezlicenom pasme akurat to ma vykon nejakych 200W, co by vsetky wifi v okoli zrusilo a ta tvoja by fungovala.

Změnu poskytovatele odmítají ale příčiny neznám.

Příčina je jen a pouze ta, že studenti místo hodně hlasitých protestů proti tomu, co vám tam v dnešním století za vaše (a naše) peníze nabízejí, raději drží hubu a krok nebo demonstrují proti Zemanovi. Žádná jiná příčina není. Takové připojení nemá ani moje babi na vesnici o 150ti lidech a to není student.

Tak toto jsem nepochopil, to na 5/1 Mbit nejdou číst zprávy nebo to je snad sdílené pro celou kolej ..nebo jak? Pokud tomu tak je, tak jako řešení doporučuji se obrátit na ministerstvo školství a případně zorganizovat nějaký protest (a nemyslím tím zrovna proti Zemanovi)

Nemám tušení o čem píšeš.

Pánové ostatní. Děkuji vám a vše šlape dobře na ty moje podmínky. Hlavně děkuji za doporučení toho Mikrotiku. A mají super podporu díky které jsem se docela rychle dostala do hloubky nastavení routeru. Jinak ve finále používám Mikrotik RB951G-2HnD s tím USB portem a dále potom 2 kousky AirLive WL-5460AP. Jsou spokojeni všichni.