Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spotreba NASu

Mam tu starsi NAS ktory som postavil zo stareho PC DELL GX Optiplex 260 pred 3 rokmi. Su tam 2 2TB HDD Hitachi HDS722020ALA330, plus je tam este nejaky maly HDD na ktorom je system, 512MB RAM a integrovana grafika. Procesor je Intel Pentium 4 Processor 2.40 GHz.

Rozmyslam nad upgrade SW na novsiu verziu (bezi tam momentalne Freenas 0.7.1) a upgrade SW by som mohol spojit uz aj s upgrade HW. Zaujima ma aj spotreba a tak som na 48 hodin napojil na NAS merak, ktory by mi ukazal spotrebu za dany cas. Merak bol zapojeny presne 48 hodin a za dany cas bola spotreba NASu na moje velke prekvapenie iba 2.538 kWh, co da priemer necelych 53Wh (ocakaval som minimalne 2x tolko). Ocakaval som (vzhladom k procesoru) o dost viac a tak teraz vaham, ci ma vobec nejaky vyznam investovat do upgrade HW, kedze dany system vykonovo uplne vyhovuje. Myslim teraz do upgrade HW ktory by viedlo k znizeniu spotreby energie a tym padom aj nakladov na prevadzku, ale obavam sa ze moc so spotrebou dole sa uz asi neda ist? So spotrebou pod nejakych 20-25Wh asi nepojdem, cize naklady na elektrinu mi mozu klesnut mozno na polovicu a teda sa mi navratnost investicie vrati za veeeela rokov... Ci ma niekto iny nazor?

Vdaka za kazdu odpoved.

Hluk ma netrapi vobec.
Co sa tyka problemu "stare komponenty" zo skusenosti sanca ze odidu "stare komponenty" je mensia ako ta ze odidu "uplne nove komponenty" (myslim v prvych dnoch/tyzdnoch, potom sa to uz obrati v prospech novych komponentov :-)).
Zaujima ma len cisto ekonomicka stranka (naklady na kupu + prevadzka).

Ta P4 bude mít i s deskou spotřebu typicky cca 60-90W (podle toho, zda to je Northwood nebo Prskott), k tomu si přičti disky (ale ty budou asi stejné, takže plichta). Kdybys to stavěl na aktuálním Atomu nebo AX4 5350 (případně nížší modely), tak i s deskou to bude do 20W (za předpokladu, že použiješ PicoPSU). Rozdíl tedy bude minimálně 40W, spíše však více (tipuju těch cca 60W). Při provozu 24x7x356 to dělá 60x24x365 = 525 kWh ročně (u nás stojí řekněme 4 Kč, je to sice skoro 5Kč, ale počítejme méně). 4x525 = 2100Kč ročně. Za 2 roky máš s přehledem investici zpátky.

Ked to CPU bude nieco robit tak bude zrat viac. Ked to CPU nerobi nic tak to cele moze zrat aj len tych 50W.
50W beziace 24/7 je celkom vysoka polozka, za rok nejakych 120eur apod. Setrne NAS s nejakym ARM zere povedzme pod 10W, to je 5x menej. Ci sa ti to oplati, neviem. Keby si dal 100eur za nieco co zere pod 10W, tak sa ti to vrati za rok.

Ano pisem o nemecku, nesledoval som uz dlho ceny v SR, ale mal som pocit ze ta cena je podobna kedze som pred ca X mesiacmi pozeral vyuctovanie v SR byte tak sa mi to zdalo ze to je stejne drahe. Ale kukam na google ze to je fakt v SR o dost lacnejsie (pod 10c). Asi na vas energetiocke zavody este doplacaju, a nahradzaju si to potom zdieranim ludi v D :-D

By David R. on 14 Feb 2013
I've had this for several months. I won't repeat the criticisms that others have made about it (and with which I agree) but I'll mention something which I don't think others have picked up on.

I have had several bulbs "blow" in quick succession and so I wanted to check the voltage being delivered to my house. The reading was around 250 volts and, over several weeks, has stayed that way, sometimes reading as much as 253 volts and never less than 248 volts. 252 volts is at the limit of the permissible range before one can complain to the electricity company. So I thought I would check with a known-to-be-accurate multimeter. That read 230 volts - which is what it should be.

If the voltage reading is so badly out then just how accurate are the other readings? In other words, is it any use at all?

Ano, to som videl, ale aj hromadu kladnych recenzii (viac ako tych zapornych).
Inak 250 vs 230 Voltov nie je ani 10% rozdiel, ak ten merak meria s presnostou +-10% tak je to pre orientaciu uplne v pohode.
Na rozdiel od dotycneho chlapika neocakavam ze masinka "za par korun" bude merat uuuuuplne presne.