
Spotreba NASu
Mam tu starsi NAS ktory som postavil zo stareho PC DELL GX Optiplex 260 pred 3 rokmi. Su tam 2 2TB HDD Hitachi HDS722020ALA330, plus je tam este nejaky maly HDD na ktorom je system, 512MB RAM a integrovana grafika. Procesor je Intel Pentium 4 Processor 2.40 GHz.
Rozmyslam nad upgrade SW na novsiu verziu (bezi tam momentalne Freenas 0.7.1) a upgrade SW by som mohol spojit uz aj s upgrade HW. Zaujima ma aj spotreba a tak som na 48 hodin napojil na NAS merak, ktory by mi ukazal spotrebu za dany cas. Merak bol zapojeny presne 48 hodin a za dany cas bola spotreba NASu na moje velke prekvapenie iba 2.538 kWh, co da priemer necelych 53Wh (ocakaval som minimalne 2x tolko). Ocakaval som (vzhladom k procesoru) o dost viac a tak teraz vaham, ci ma vobec nejaky vyznam investovat do upgrade HW, kedze dany system vykonovo uplne vyhovuje. Myslim teraz do upgrade HW ktory by viedlo k znizeniu spotreby energie a tym padom aj nakladov na prevadzku, ale obavam sa ze moc so spotrebou dole sa uz asi neda ist? So spotrebou pod nejakych 20-25Wh asi nepojdem, cize naklady na elektrinu mi mozu klesnut mozno na polovicu a teda sa mi navratnost investicie vrati za veeeela rokov... Ci ma niekto iny nazor?
Vdaka za kazdu odpoved.
mozes to postavit napr na lacnom a malo zerucom athlone 5350 (TDP 25W) alebo vyuzit nejaku dosku s integr. CPU ktore zeru este menej.
To mi je jasne.
Ale oplati sa to? Ked si porovnam kolko investujem do noveho zariadenia a kolko usetrim na energii...? Ak je navratnost nad 5 rokov tak to nema uplne ziadny vyznam.
pokial ta netrapia dalsie veci ako hluk, pripadne riziko, ze jedneho dna to bez varovania chcipne (lebo stare komponenty), tak to neries. U NAS inac nieje 5 rokov nic zleho, je to jednoucelovy system, pri ktorom je fuk, ze tam nemas najnovsi CPU.
Hluk ma netrapi vobec.
).
Co sa tyka problemu "stare komponenty" zo skusenosti sanca ze odidu "stare komponenty" je mensia ako ta ze odidu "uplne nove komponenty" (myslim v prvych dnoch/tyzdnoch, potom sa to uz obrati v prospech novych komponentov
Zaujima ma len cisto ekonomicka stranka (naklady na kupu + prevadzka).
Ta P4 bude mít i s deskou spotřebu typicky cca 60-90W (podle toho, zda to je Northwood nebo Prskott), k tomu si přičti disky (ale ty budou asi stejné, takže plichta). Kdybys to stavěl na aktuálním Atomu nebo AX4 5350 (případně nížší modely), tak i s deskou to bude do 20W (za předpokladu, že použiješ PicoPSU). Rozdíl tedy bude minimálně 40W, spíše však více (tipuju těch cca 60W). Při provozu 24x7x356 to dělá 60x24x365 = 525 kWh ročně (u nás stojí řekněme 4 Kč, je to sice skoro 5Kč, ale počítejme méně). 4x525 = 2100Kč ročně. Za 2 roky máš s přehledem investici zpátky.
Ale ved som hore napisal ze to ma priemernu spotrebu 53W
Cela masina aj s HDDskami atd...
měřák je přesně co? Umí měřit i účiník? 53W i s disky je málo, to dává Atom330 s jedním diskem a ATX zdrojem..
Ci meria ucinnik neviem
Ukazuje mi maximalny prikon pocas meraneho obdobie nieco nad 100W a minimalny nieco cez 20W.
tak to IMHO dost kecá, celý řetězec ATX zdroj - deska - CPU a disky se pod 60W imho nedostane.
Moje deska Atom 330 + 1 HDD + Seasonic ATX zdroj má spotřebu 30W..
Jalovy vykon nemoze byt mensi jak realny vykon, t.j. podla mna to mera dobre. 50W priemer na nevytazene PC bez monitora je podla mna OK
prostě mi to nesedí, na účiník jsem se ptal proto, že takové měřáky většinou měří aspoň trochu správně.
Tento merak mam:
http://www.amazon.co.uk/Energenie-ENER007-Power-Me ter/dp/B003ELLGDC
Nemam ani paru ako je presny/nepresny...
To, že ti elektrické společnosti budou dodávat 250V místo 230V je pochopitelné. Vyšší napětí = vyšší spotřeba.