Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chyba grafiky - dotaz M-Pol

Dobrý den,

mám od Vás navrženou sestavu zakoupenou a sestavenou na CZC.
Při hraní her, obzvlášť hry Aion se mě objevuje grafická chyba. Popsal bych ji jako problikávající, zrnící, roztažené textury po osách x, y, z od jednoho objektu ve hře. Tato chyba se vyskytuje náhodně, někdy chvíli po zapnutí hry, jindy až po nějaké době, ale také třeba vůbec. Zajímavé je, že když hru minimalizuji alt+tab a opět maximalizuji, tak tato grafická chyba zmizí.
Chyba viz. Screenshot. Bohužel ze spousty screenshotů se ujal jen jeden, na kterém je tato chyba pozorovatelná, na ostatních nic nebylo kvůli problikávání.
Zkoušel jsem přeinstalovat ovladač na nejnovější verzi 14.4 ze stránek MSI to ovšem nepomohlo, tak jsem ještě přímo přes správce zařízení aktualizoval ovladač na verzi 14.501.1003.0, také bez účinku. Až když jsem aktualizoval program AMD Catalyst Control Center na nejnovější verzi se zdálo, že problémy přestaly, ale zhruba po týdnu co jsem znovu spustil zmiňovanou hru, se chyba objevila znovu.
Grafiku jsem nijak netaktoval, vše na původních hodnotách.
Jak se zdá, chyba se již vyskytuje pouze v jedné hře, nicméně si nemyslím že by to byla chyba hry.
Chtěl bych se tedy zeptat co je možné v tomto případě udělat a jestli nemůže být závada někde jinde než na grafické kartě.

Děkuji.

No právě před přeinstalací ovladačů a AMD Catalyst se toto projevovalo u všech her co jsem hrál, i když trochu jinak. Místo dlouhých protáhlých blikajících ploch se objevovaly pouze dvě pole ve tvaru čtverce, kde se textury opožďovaly. Bohužel se mě nepodařilo zachytit použitelný screen, takže z popisu asi těžko představitelné :-(.

Je jasné, že tě to sere, u nové sestavy tím spíše.
Možnosti:
Kartu reklamovat (i když si myslím že to nebude g.kartou) a zatím jet jen na IGP
Zkusit najít zda nejsou nějaké aktualizace té hry, hru přeinstalovat.
Ovladač g.karty taktéž znovu odinstalovat a nainstalovat

Tak jsem zkoušel ještě odinstalovat a nainstalovat různé ovladače, grafické chyby se objevovaly na všech.
Napsal jsem tedy na technickou podporu CZC s popisem a se screenshoty, odepsali mi, že podle popisu a obrázků se jedná o vadnou grafickou kartu, u které se objevují artefakty v obraze, které neodstraní ani nejnovější ovladače a mám ji reklamovat.
Grafiku jsem teda reklamoval a odeslal.
No nastal mi nový problém, a to že nemůžu zaboha spustit pc na integrovanou grafiku. Po zapnutí počítače se zobrazí POST na vteřinu, pak blackscreen s blikajícím kurzorem, taky tak na vteřinu nebo dvě a jde do restartu, toto se stále opakuje.
Zkoušel jsem monitor zapojit do základní desky HDMI nebo VGA kabelem, přepnout v biosu initiate graphic adapter z PEG na IGD, nastavit bios do defaultního nastavení, resetovat bios vyndáním baterie, prostě všechno co mě napadlo, ale nic nepomohlo.
Fakt už nevím co s tím, aby to nebylo ještě na reklamaci základní desky...

Takže to shrneme -
1. PC běželo bez problémů, až na chyby textur v jedné hře = dedikovaná g.karta poslaná na reklamaci
(moc nevěřím, že je vadná)
2. zapojení monitoru přes IGP, PC neprojde přes post start, ale v BIOSu běží normálně = chyba nastala asi při demontáži dedikované g.karty, čím to, neumím takto "naslepo" posoudit
(po vyjmutí dedik. karty se automaticky zapojí IGP, tedy pokud je BIOS v základním nastavení = reset BIOSu)
3. zkusit spustit v nouzovém režimu
4. zkusit nějakou jinou/vypůjčenou dedik. g.kartu?

takéto sporadické chyby sú obvykle na 99,9% zapríčinené nejakou chybou určitých verzií ovládačov,bohužial sa dá povedať,že len velmi vzácne sa stane,že určitá grafická karta s určitými ovládačmi zvláda kompletne všetko bez chyby,to je aj dôvod,kvôli ktorému výrobci grafických čipov/kariet vydávajú updaty ovládačov,občas aj updaty biosov pre karty a zároveň tvorcovia hier patche a updaty pre hry......