Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zoznam operačných systémov

Dobrý den, mám taký problém, inštaloval som si win xp, a pri spúštaní som ich mal na vyber viacej, tak tie ostatné som zo zoznamu vymazal ,,tento počítač-vlastnosti,spresnenie,spustanie a obnovenie-nastavenie,zoznam operačných systémov´´ a tu som vymazal to čo nebolo funkčné a nechal som len ten svoj nainštalovaný win xp, reštartoval som pc a všetko išlo, lenže toto som mal len dočasný win na E: aby som s ním moho zálohovaný win xp obnovit na D:, to som aj spravil, len som nevedel ako zadať do zoznamu operačných systémov D:WINDOWS, proste spúštanie windowsu z D-ecka,tak som tam cachroval machroval s tzm zoznamom operačných systémov až mi prestalo písať aj ten aktuálny, a nevedel som či po reštarte ešte pojde aspon jeden, a samojamo mi teraz po zapnutí pc len ukáže bios a po nom už len čiernu obrazovku, a ked nastavím bootovanie z cd a dam do cdromky win xp tak nič, ani ho nenačíta, neviete mi niekto poradiť??za odpovede dakujem :-)

Gratuluji, dobře jsi to dojebal ! Nemám o tom ani šajnu tak to nevygogoluju ale odebírám a odebírám :-:-D

Pokud je to D samostatný fyzický disk (čili nemyslím oddíl C,D,E na jednom disku) tak bych zkusil změnit pořadí bootovaní v biosu tak aby ten disk co je teď D startoval jinak.

Startování systému se dá opravit nabootovoaním z instalačního média přes konzoli zotavení F3 a použitím příkazů fixboot a fixmbr. Je to už trochu vyšší dívčí.
viz např
http://www.tipypropc.cz/konzola-pro-zotaveni-a-pri kazy-fixmbr-a-fixboot/

Předpokládám, že to nedáš když jsi tak pěkně dojebal ten start systému- tak pokud se podaří se pochlub:-)

POčuj ty dojebal, jakože by som to nedal, poradel si mi dobre a už mi to fahčí, nechápem prečo včera nechcel nabootovat z cd a teraz som to tak isto nastavel a už to išlo, ale to je jedno, hlavne že mi to už ide pan dojebal, hehehehehe, diky za radu, pekny den prajem

xp potřebují, aby harddisk s funkčním systémem byl v biosu vybraný jako bootující.
ještě spolehlivější je, když je zapojený v nejnižším portu (ide, sata) na desce, ať se v biosu zobrazí jako první.
tím docílíš, že se bootloader instaluje na začátek tohoto disku.
jediný normální stav pro xp a windowsí aplikace je systém na prvním oddílu, tehdy se označí jako c:
potom dostaneš korektní záznam v c:\boot.ini:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP SP3 Profi" /noexecute=optin /fastdetect

nultý = první disk podle adresování biosu, první oddíl.
staré umístění klidně považuj za zálohu, ale nedoporučuju z nich bootovat - změní se písmeno disku a windows se znefunkční.

boot.ini se dá editovat i ručně, bývá skrytý, možná read-only.
v konzole zotavení je i příkaz pro opravu "bootcfg", ale správné zapojení disků a ruční oprava je jednodušší.

edit: samozřejmě se dá zapojit víc disků s xp najednou a korektně mezi nimi vybírat. ale musí tak být od počátku nainstalované a musíš vědět, co děláš.