Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Cvakání ve zdroji. Prosím poraďte.

Ahojda. Prosím poraďte mi. Sestavoval sem Počítač s následným železem :

Zdroj Seasonic (Energy knight) SS-500ET T3 500W BRONZE 80PLUS OEM
CARD READER i-TEC USB 3.0 All-in-One Internal Card Reader + Hub (BULK) - čtečka
HD WD BLUE WD10EZEX 1TB SATA/600 64MB cache, 7200 rpm 2ks
HD WD BLUE WD10EZEX 0,5 TB SATA/600 64MB cache, 7200 rpm
HD Kingston SSD disk 120GB SSDNow V300 SATA3, 2,5", MLC, 7mm, (450MB/s; 450MB/s)
DIMM KINGSTON DDR3,4GB,1600MHz,CL11,SR,x8
GK MSI nVidia N650Ti-2GD5/OC, GTX650Ti, 2GB GDDR
Blu-ray vypalovačka LG
DVD RW SAMSUNG SH-224DB 24x DL±8.5GB, SATA, black
CPU INTEL Core i7-4790 (3.6GHz, 8MB, 4j, HT) LGA1150 Haswell 84W, VGA HD 4600
MB GIGABYTE H97M-D3H s.1150 4xDDR3,SATA3,USB3.0,GLAN,HDMI,DVI,PCIE3.0,mATX
COL chladič CPU SilentiumPC Infantis LP812, 80mm fan,2xheatpipe, Intel 775/1150/1155/1156

Vše mi běží jak má, jen mi cvaká zdroj. Jakoby relátko. A je to závislé na grafice, tedy když dělám něco s videem, je to jako kulomet. Pokud jen brouzdám, tak to cvakne jen sporadicky. Vyměnil jsem na zkoužku i zdroj. Bohužel tedy rověž jen 500w. Ale cvaká to stejně. Odpojil jsem i disky, nechal je dva a jednu mechaniku a stále cvaká. Opravdu je to zvuk jakoby relé. Může to být nějaká přepěťovka v tom zdroji ? Je ten zdroj slabý ? Natolik slabý, že by neutáhl, kromě potřebného ( MB,VGA,chlazení ) ještě 2 disky a 1 mechaniku ? Oba zdroje si cvaknou i při spuštění PC. 2 - 3 rychlé cvaky a pak náběh systému bez cvaknutí. Děkuji všem za názory.

Určite vychádza cvakanie z počítačového zdroja? Je totiž možné, že cvaká pevný disk, v minulosti som mal podobný problém.
V minulosti som videl jeden zvláštny nemecký počítačový spínaný zdroj, ktorý obsahoval stýkač, ktorý pred spustením zopol vetvu k napájaniu mechaník a pevných diskov. Tento zdroj bol ale veľmi starý (z r. 1970) a s maximálnym výkonom 100W preto nepredpokladám, že by bol vo Vašom zdroji nejaký problém so stýkačom, nakoľko v moderných spínaných zdrojoch sa relé či stýkače už nepoužívajú.

Skúste sériovo k počítaču zapojiť ampérmeter a odmerať pretekajúci prúd. Ak je celkový výkon približne 500W alebo viac, je možné, že zdroj je preťažený. Pri zapájaní sa nesmiete pomýliť!

Ta tvoje sestava nemá větší celkovou spotřebu jak 250W, takže 500W Season je více méně předimenzovaný o 100-150W na +12V větvích.
A nevěřím, že by dva zdroje "cvakaly" stejně. Myslím, že je problém v něčem jiném, ale to podle zvuku musíš zjistit sám.

Díky. Zítra zkusím. A Jaký je tvůj názor ? Zdroj by na to vše mohl stačit ? Přád jsem tak nějak vntřně přesvědčen o tom slabém zdroji. Přeci jen už v datasheetu GK píšou potřebný disk 450 W. Když vezmu v úvahu ještě 2 mechaniky a 4 disky. No zítra budu chytřejší.

Jasně, že to bude nejspíš proudově přetížený zdroj - stačí na jedné napěťové úrovni. Pulzní měnič potom vypíná a zapíná, cvakají tam krom feritových jader i všecky možné další součástky a vodiče, včetně okolních plechů - díky prudkým změnám proudu a magnetického pole (klaické přetížené trafo by v tomto případě zase bručelo jak v zimě probuzený medvěd). Jen se divím, že to nemá vliv na chod PC, nebo to nehodí chybovou hlášku. Asi bych fakt zkusil odpojit tu grafičku, pokud to přestane, je zdroj jasně slabý - né třeba celkovým výkonem, ale jak už jsem psal, může být proudově přetížená pouze jedna napěťová hladina, a začne to dělat. Alfi.

tyhle nesmysly radíš obecně? Protože tahle sestava jde napájet i 350W Seasonicem. Navíc tazatel jasně píše, že zdroj vyměnil, takže je dost nesmysl, aby to bylo zdrojem.

V první řadě je třeba vyloučit špatné zapojení a případný zkrat, nicméně na téměř 90% tipuju desku nebo grafiku.

Děkuji a zdravím všechny, kdo odpovídal a snažil se pomoci, byť i zcestně. Záhada odstraněna. Chvilku sem přemýšlel, jestli to sem vůbec napsat, ale zasloužíte si to. :) Jsem debil já ... V sobotu jsem znova lehl ke cvakajícímu počítači, který mám vsunutý do PC stolu, vysunul jen jak to kabely dovolily a poslouchal. Zdroj v této bedně je vzadu dole. Nekecám, fakt to šlo ze zdroje. Tedy přes zdroj. Pánové, věřte mi nebo ne, ale dělala to přepěťová ochrana, přes kterou sem měl počítač zapojený. Měl jsem ten typ - Master Slave. Zjištěný odběr jedné zásuvky sepne ostatní 4. Měl jsem na tom i starší počítač, taky s 500 W zdrojem. Začla cvakat až výměnou počítačů. A ta potvora byla těsně za zdrojem... Pod stolem. Tedy ještě jednou díky a zároveň se omlouvám.