Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký externí disk na archivaci dat? 3,5 nebo 2,5? A jaký model?

Dobrý den, rád bych si koupil externí disk na archivaci dat. První dotaz je, jestli 2,5 palcový, nebo 3,5. Raději bych 2,5 , ale nevím, jestli má nějaké nevýhody oproti 3,5. Jde mi pouze o spolehlivost a trvanlivost, nezáleží mi na rychlosti.

A druhý dotaz je na konkrétní model, vybíral jsem zatím jenom mezi 2,5 palcovými.

http://www.alza.cz/seagate-expansion-portable-2000 gb-d602458.htm

nebo

http://www.alza.cz/western-digital-2-5-elements-po rtable-2000gb-cerny-d433999.htm

nebo je to jedno?

Budu to připojovat ke kompu s windows 7 ent 64bit, ale to je asi fuk.

Předem děkuji za tipy

OK, vypadá to, že tento názor má logiku.

Takže disk je jasný.

A teď, jaký ten stromeček? Záleží vůbec na tom, nebo si můžu vybrat víceméně jakýkoliv? Opět mi jde o spolehlivost, pokud by byla spolehlivost u všech stejná, vybral bych si podle prostorové dispozice.

Dík za odpovědi. Omlouvám se, že ještě otravuji, ale když už to jednou řeším, tak to chci mít vyřešené jednou pro vždy a kvalitně.

Myslíte tedy, že je opravdu jedno, jestli použiji to, co uvádíte Vy, nebo nějaký ten externí box? V těch externích boxech to mám doteď, vyhovuje mi to tím, že každému disku koupím zároveň box a pak už to nemusím přehazovat.

Můžete mi ještě, prosím, potvrdit, jestli i na toto se vztahuje to Vaše "To už je celkem jedno."?

Díky za trpělivost :-)

Na archivaci dat zásadne model 3,5", už tím že je težší je predpoklad že to nikdo po kapsách nosit nebude co výrazne snižuje riziko poškození disku, ideálny stav by byl, kdyby to melo hmotnost jako velikej tresor, minimálne 180 kg, prípadne by to bylo zadeláno ve zdi, v nejaké úplne jiné budove, pak snad, by se mohlo uvažovat o slovech, archivovat data

pád WTC a pár prilehlých mrakodrapú zásadne zmenil pohled na pojmy bezpečná archvivace dat, ono není divu, prej nedostupnost dat spúsobila zmizení prej cca 18 ??? miliard dolarú, zrejme nakrátko prestal platit zákon o zachováni hmoty a energie ...., taková další malá záhada kolem WTC, no nevadí, tech záhad tam už stejne je, o jednu víc nebo míň

.... :puff:

Ještě nějaký důvod ve prospěch 3,5 palcových disků? Budu je mít pod 100% kontrolou, určitě je nikam nebudu nosit a data budou uložená na několika geograficky různých místech, jedno z nich je bankovní sejf. Od atomového úderu prosím abstrahovat.

S tím bankovním sejfem pozor. Pořád je to magnetické medium a disk svoje data "refreshuje", tedy pokud je připojený. Pokud zůstane odpojený nějaký ten rok, pak možna na něm ty data nebudou. S tím mají problém i pásky, ale u těch alespoň výrobce uvádí nějaké časové garance. Vše samozřejmě v dlouhodobých horizontech, ne že by data byly za půl roku fuč.

jestli 2,5 palcový, nebo 3,5

to je podľa mňa fuk, já mám doma dve 2,5" a tri 3,5" a všetky idú už niekoľko rokov. Ber napr. tento: http://www.alza.sk/western-digital-caviar-blue-100 0gb-64mb-cache-d332694.htm, alebo http://www.alza.sk/western-digital-black-1000gb-64 mb-cache-s-advanced-format-d483267.htm. Tie sú z WD asi nejlepšie.

-u extérnych HDD by som jednoznačne kupoval niečo zo SATA/USB prevodníkom. Lebo to USB je vadné a navyše dosť spomaľuje rýchlosť HDD. V prípade poruchy môžeš dať dole kryt a pripojiť ho normálne ako klasický pevný disk na SATA priamo do PC..

-a ešte k tej archivácií..HDD nieje archívne médiu, no a na otázku archivácie vysokokapacitných dat sa dá použiť vlastne len HDD, no oficiálne archívne médiu nieje, pretože všetky dátové nosiče majú obmedzenú životnosť. No myslím, že asi najlepšie by bolo ukladať to na Blu-ray, len si treba dávať pozor na poškriabanie..

Toto řešení zatím používám, interní ve škatulce.

Můžu se zeptat, proč si myslíš, že to tak je?

Akorát mi laicky přišlo, že tyhle externí 2,5 palcové by bylo jednodušší řešení, menší objem hmoty, jeden kabel.

Taky bych se spíš přiklonil k 2.5" disku. Ale nikoliv "hotový" externí a ani v boxu. Jak píšu výše, syrový disk a stromeček. Disky pak opatrovat někde ve skříni s relativně stabilními fyzikálními vlivy. A spolehlivost? IMHO je HDD mnohem větší držák, než různé placky (i třeba DVDRAM) či páskové jednotky.

S tím bych si dovolil nesouhlasit, minimálně co se srovnání s datovými páskami týče. Disk je podobné magnetické medium jako páska, takže trpí stejnými neduhy. Když ho odpojít a zavřeš někam na pět let, mohou být na něm nekonzistentní data stejně jako na pásce. Disk, aby data správně uchoval musí být alespoň jednou za čas připojený k počítači.

nekecej o Blue-ray, nejbezpečnejší archívni medium, jak vyplýva z empirické praxe jsou vypálené hlinené deštičky nebo kamenné tabule, byly nalezeny datové záznamy na techto médiích staré víc než 4 tisíce let, žádne Blue-Ray takto staré nalezeno nebylo a nebude,

akorát jeden problém se čtením se vyskytl, data čitelná sice byla, no trvalo víc než 100 let než se dopídilo co znamenají, jazyk kterým byla data zaspána nedzitím nejak zanikl, stáva se

.... :puff:

úplná blbost to není, ruční záloha na 2 discích, které jsou offline, je lepší než jeden NAS s RAID1, a to jednoduše proto, že je offline, tj. netýká se jej např. nebezpečí zničení při poruše napájení (např. přepětí v síti). Předpokládá to ale od uživatele železnou pravidelnost zálohování a spolehlivost (tj. že bude zálohovat na všechna potřebná média).

Děkuji všem za tipy.

Vyšlo to tedy na disk Western Digital Red 2000GB a k němu usb externí rámeček.

Jen bych rád podotkl, že tu došlo k drobnému pomíchání pojmů, nejde o zálohování, nýbrž o archivaci dat, ale snad to v zásadě nic nemění.

Ještě jedna poznámka k té archivaci na HDD. Magnetický záznam časem slábne a prokopírovává se (to je tedy termín z techniky magnetofonů) - u zapsaných bitů na HDD bude zřejmě časem docházet k "vyrovnávání" magnetických polí mezi sousedními magnetickými buňkami, a časem tedy zániku záznamu. Už před lety jsem o tom diskutoval(na mejdanu teda) s jedním PC-mágem, v době, kdy se začal na HDD uplatňovat příčný záznam - a tím také značně vzrostla kapacita při stejné ploše záznamu(stejné fyzické velikosti), dospěli jsme k závěru, že je vhodné jednou za čas(léta, možná destiletí) data přepsat z disku na disk - obnoví se tak plná magnetická intenzita záznamu(něco podobného, jako se musí dělat v elektrické podobě u RAMky-ale několikrát za sekundu). Starý disk se pak může sformátovat a použít pro další záznam. Pro archivaci bych dal rozhodně přednost pomaluotáčkovému 3.5HDD, už jenom pro to, že "magnetická aktivní plocha" pro záznam je při stejné kapacitě větší než u 2.5 , navíc mechanika je nesporně robustnější. Nutnost napájení 12V bych nepovažoval za nevýhodu. Archivační HDD rozhodně off line ve skříni, a připojovat k PC pouze po projetí antivirákama a bez připojeného Netu! Alfi.