Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak se tvoří rodné číslo?

Zdravím chytré mozky,
ví někdo tajemství, jak vznikají rodná čísla? Našel jsem jen obecné informace, vím, že od 1.ledna 1954 je číslo za lomítkem čtyřmístné a celkové číslo musí být dělitelné jedenácti. Dále toto číslo za lomítkem je jedinečné v tom dni, kdy se člověk narodí a souvisí s městem narození. Poslední číslo je jenom spočítané tak, aby právě celé číslo bylo dělitelné jedenácti.

Ale jakou metodou se přidělí tři číslice hned za lomítkem? To jsem se nikde nedočetl, jen že to snad přiděluje počítač na základě nějakého společného registru?

Např. 680325/2401

Vznik tohoto trojčíslí by mě zajímal. :-)

Dobrý den,

co jsem koukal, tak tady píšete tedy zajímavé věci :D

Vezmu rodné číslo z původního dotazu

1. krok

68+03+25=96

2.

96/11=8
zbytek 8

3.

8+x=11
x=3

4.závěr

mohli bychom řict, že základní tvar je 680325/0003
a k 0003 bychom přičítali číslo 11, až bychom se dostali na číslo 2401
-> což by nám teoreticky mělo říct jako kolikátý jsme se narodili v daný den (v tomto případě 219)

Výpočet dáva zmysel, ak by sa rozsahy nerozdeľovali. T.j. ak by narodeným boli prideľovné čísla podľa poradia narodenia v danom dni a prvý narodený by mal číslo 0003 (= 1 * 11 - 8), tak 219-ty narodený by mal číslo 2401 (= 219 * 11 - 8), keďže celé rodné číslo musí byť deliteľné 11.