Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak se tvoří rodné číslo?

Zdravím chytré mozky,
ví někdo tajemství, jak vznikají rodná čísla? Našel jsem jen obecné informace, vím, že od 1.ledna 1954 je číslo za lomítkem čtyřmístné a celkové číslo musí být dělitelné jedenácti. Dále toto číslo za lomítkem je jedinečné v tom dni, kdy se člověk narodí a souvisí s městem narození. Poslední číslo je jenom spočítané tak, aby právě celé číslo bylo dělitelné jedenácti.

Ale jakou metodou se přidělí tři číslice hned za lomítkem? To jsem se nikde nedočetl, jen že to snad přiděluje počítač na základě nějakého společného registru?

Např. 680325/2401

Vznik tohoto trojčíslí by mě zajímal. :-)

loading...

Ale má pravdu. Matriky mají přiděleny určité intervaly a ouředník je přiděluje davu. Většinou zatím ručně, podle pořadí příchozích čerstvých občanů. Odškrtává si je na takovém rastrovaném papíře. U vědečtěji založených úředníků jsem dokonce viděl tabulku v Excelu, kam si zapisovali očíslované občany. To byla však dle jejich slov jen pomůcka pro ně, stát to chce mít furt na té papírové plachtě která se pak uschovává ve sklepeních. Občas se to poplete a pak je několik RČ shodných. Ještě to trojčíslí je voleno tak, aby bylo celé rodné číslo dělitelné 11.

Ty se v tom snažíš udělat ještě větší zmatek! ;-):-p Trojčíslí není voleno tak, aby celé číslo bylo dělitelné jedenácti. To jsem vysvětloval hned v úvodu. Pouze poslední číslice v rodném čísle je kvůli té kontrole dělitelnosti.

Čtvrté číslo se doplní tak, aby celé rodné číslo bylo beze zbytku dělitelné jedenácti (tzv. modulo); na posledním místě rodného čísla je tak zbytek po dělení devítimístného rodného čísla číslem jedenáct. Jelikož zbytek po dělení jedenácti může nabývat hodnot nula až deset a číslo deset se do jednoho posledního znaku nevejde, ne každé trojčíslí je možno využít.

Ta tří čísla hned za lomítkem souvisí jednak s místem narození a dále v nich musí být nějak zakódování asi i pořadí narození v tom konkrétním dni. A to je to, na co se ptám.

Teď jsem volal tomu známému z matriky, co má na to tabulku v Excelu. Systém je v tom ten, že dostali befelem haldu čísel, po sobě naprosto nejdoucích - spíš to prej vypadá jako random generátor - první dvojčíslí je většinou shodné ale ne všude. To smějí za den přidělit. Když mají čísel málo, musí si vypůjčit z jiné matriku. Ta čísla jsou všechna už dělitelná 11, žádnou další číslici nepřidávají. Howgh. :-)

Takže se asi původu těch random čísel nedopátrám... :-) Kdo a kde je vymýšlí, na základě jakého klíče...

A že by byla už ta čísla dělitelná jedenácti, to odporuje popisu, který jsem našel na Wikipedii i jiných serverech. Jak by to mohli dopředu spočítat, že to bude dělitelné jedenácti?

Číslice za lomítkem přidělí matriky z intervalu, který mají přidělen.
Podle počtu obyvatel do matriky spadající se počítá s určitým počtem dětí, které se mohou narodit v průběhu jednoho dne.
Podle přihlašovaných dětí s dnem narození pak matrika postupně z přiděleného intervalu tvoří poslední čtyřčíslí.

Stačí ti tato odpověď?

takze chces vypis, ne? Je to jak pridelovani MAC adress, chces li. Kazdy vyrobce ma svuj cca prefix (prefix je priblizne to same co rozsah, vzavislosti na velikosti a bazi ciselne soustavy) a ID své síťové karty.

Cast je z toho prefix (př 200) výrobce (matrika) a část seriové číslo (pořadí občana) 40.

Jestli chceš bejt přesnější a konkrétně to vědět, pak jsem na google nic nenašel a stačí si zavolat na daný úřad.

Z toho také vyplývá, že minimálně jeden z nich nemá vůbec NIC společného s daňovou správou, tzn., že nepodává žádné daňové přiznání a nevlastní žádnou nemovitost. V opačném případě by se už dávno na CRDS (centrálním registru daňových subjektů) "srazili", a některý z nich by si MUSEL nechat změnit rodné číslo. ;-)

Mě jednou někdo říkal, že za tím lomítkem je první dvojčíslí číslo porodnice, kde se r. č. přidělilo a druhé pořadí narozené(ho) v ten den. To by ovšem neodporovalo té jedinečnosti.
Ale jedinečná za lomítkem být stejně nemohou. Zákonitě se musí nejvíce po 1000 opakovat ne? Jedinečné je to celé vcelku. Např. tedy:
990820/1175 narozen v roce 99, v srpnu, dvacátého, v Rakovníku jako sedmdesáté páté dítě ten den
990821/1175 totéž, ale o den později
U holek se k měsíci přidává 50. Kdyby to byly holky tak.
v prosinci

Ale jestli to tak skutečně je nevím. Datum narození a rozlišení pohlaví jistě (před lomítkem), za lomítkem bych si na to 100 000 Kč u Fortuny nevsadil. Nicméně tím dělením 11 by se to přeci děsně omezilo o hodně čísel a kdo by se s tím vypočítával? na to bych si též nevsadil.
Podle předcházejícího je to i logické, bezpracné a jedinečné. možná to bude souviset i s tím, že to první dvojčíslí za lomítkem je číslo porodnice, jelikož u nás bylo nějak v té době uzákoněno, že se bude rodit v nich.

Ano, taky se domnívám, že první dvě čísla jsou číslo města nebo porodnice, prostě lokalita. Ale pak by už zbývala jen jediná číslice na rozlišení pořadí narození v tom dni, což je málo.

990820/1175 narozen v roce 99, v srpnu, dvacátého, v Rakovníku jako sedmdesáté páté dítě ten den

Myslím, že v tom nemáš pravdu. Ta pětka na konci se přidává jen kvůli kontrole dělitelnosti, nemůžeš to brát jako "75" - sedmdesáté páté dítě.

Souhlas. Po přečtení Igorova odkazu to tak asi bude.
A co třeba teorie, že se za jeden den málokdy narodí více, jak 10 dětí v jedné porodnici, tak to třetí číslo prostě pouze "rotuje" od 1 do 0. A když se jich narodí více, tak třeba přidělí 1 klukovi a podruhé holce. A když jsou to samí kluci, holt mají občas stejné, jako ti kolegové v práci. Že by ale bylo 11 kluků v jeden den bude asi zřídka. :-)

Ano, taky se domnívám, že první dvě čísla jsou číslo města nebo porodnice

Mluvilo se to o rozsah, heuristikoval jsem to ne prefix. Ale nebude to presne tak jak pises. Praha urcite bude mit svuj 1ciselnej prefix a ostatni budou rozsah v zavislosti na velikosti tzn treba 134-180 nebo neco takoveho. Takze to ze jsou to dve prefixova cisla podle lokality - tomu bych neveril, - veril bych v jedno pro prahu a 3 pro dolní kotěhulky.

Jako hnusnej škarohlíd musím připomenout, že rodný číslo dostávají i cizinci (buď s trvalým pobytem nebo "naturalizovaní" - když získají občanství). No a takovej chlapík někde z Keni nebo Mongolska nebude mít číslíčka podle toho kde se narodil, že?

Pavel

Tak v tom systému jsem i "motanice": http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/CD_DS3/hypertext/DSB ET.htm

Kontrolní číslice je přidávána k RČ občanů narozených od 1. 1. 1954. Devítimístné číslo vytvořené z datové části před lomítkem a trojmístné koncovky dělíme 11 a celočíselný zbytek tohoto podílu je kontrolní číslice. Je-li zbytek nula, pak kontrolní číslice je nula. Je-li zbytek 10, pak kontrolní číslice je také 0

Jestli to chápu správně, tak touhle větou padá tvrzení o dělitelnosti 11.

Pavel

Nesouhlasím. V textu kam odkazuje můj link je napsáno:

Koncovka 000–9999 s tím, že je-li koncovka čtyřmístná, pak čtvrtá číslice je rovna zbytku po dělení předcházejícího devítimístného čísla číslem 11 a je-li tento zbytek 10, je čtvrtá číslice koncovky rovna 0.

Podle mýho to nesplňuje dělitelnost 11, když zbytek je deset. Nebo mi něco uniklo?

Pavel

Tak se mi to podarilo najit, na 8577_0_0_0.html v roce 2003, ktery se sem nevejde cely, takze musim rozdelit:

Rodna cisla
Současná konstrukce RČ byla připravena v šedesátých letech, dnes je již zastaralá. Ve čtyřmístné koncovce nejsou zakódovány žádné údaje, ani místo narození. Pracně se dá jen vystopovat, ve kterém okrese bylo RČ přiděleno. Sama koncovka zajišťuje jen rozlišení osob se stejným datem narození a aspoň primitivní kontrolu správnosti celého desetimístného čísla dělitelností 11. Ve světě naše RČ zase tak unikátní není, podobně jsou konstruována personální (identikační, social security numbers apod.) i v jiných zemích. Evropské orgány pokládají existenci identifikačních čísel osob za samozřejmost, našemu RČ však vytýkají dvě věci: nevyjadřuje státní občanství a zahrnutím pohlaví a data narození narušuje ochranu soukromí. Je to pravda, zásadní rekonstrukce RČ však zřejmě připadne v úvahu až v koordinaci s jinými zeměmi, snad ve vytvoření jednotného PIN pro Evropskou unii. Připomínám ještě, že desetimístná RČ mají v ČR obyvatelé narození v roce 1954 a později, starší osoby mají devítimístná RČ s trojmístnou koncovkou. Ta jsou nekontrolovatelná.
Za přidělování RČ odpovídá v ČR od roku 1969 Český statistický úřad, od roku 2003 to bude ministerstvo vnitra.

Rodne cislo bylo az do roku 1953 slozeno pouze z data narozeni (u zen dvoucislo mesice + 50) a tri dalsich cifer, ktere slouzily k rozliseni lidi narozenych ve stejny den. Casem vznikla potreba alespon castecne kontroly platnosti RC. Takze od 1.1.1954 se zacala pridavat jeste 10.cifra, ktera ma funkci kontrolni. Vypocita se tak, ze z cisla, ktere vznikne z prvnich 9 cifer RC se spocita modulo 11 (tj. vezme se zbytek po deleni 11). Pokud je vysledek 10, hodnota kontrolni cifry bude 0, jinak bude mit desata cifra hodnotu zbytku. Nezavadi se tedy umela cifra pro cislo 10, jako je tomu napriklad u ISBN (International Standard Book Number). Tim se sice trochu zmensi ucinnost kontrolniho systemu, ale v praxi je to porad dostacujici...

Praxe pridelovani rodnych cisel je nasledujici:
Kazda matrika dostane seznam pouzitelnych rodnych cisel. Pokud se nahodou stane, ze se v jednom dni narodi prilis mnoho deti a seznam nestaci, tak je mozne si RC "vypujcit" ze sousedni matriky. (Diky tomu vznikala duplicitni RC. Matrika totiz pujcila svoje RC kolegum a sama ho pridelila take.) Zkusena pracovnice matriky se tudiz pouhym pohledem na RC muze dozvedet, kde se dany clovek narodil; neni to sice 100%, ale funguje to s dost vysokou pravdepodobnosti.

Trochu jineho charakteru je ale mozna vazba na misto narozeni. Ta mohla vzniknout v dusledku toho, ze rodna cisla pridelovaly v beznych pripadech prislusne organy na okresni urovni. Z technickeho hlediska je mozne, ze kazdemu okresu byla pridelena urcita ciselna rada koncovky, z niz mohl vybirat pridelovana rodna cisla. Takove reseni je dokonce docela pravdepodobne, nebot je to nejjednodussi zpusob, jak predejit prideleni jedne koncovky v ruznych okresech dvema ruznym osobam

Poslední čtyři číslice rodného čísla jsou tvořeny trojciferným číslem a kontrolní cifrou.
Kontrolní cifra doplňuje podle starodávného (ještě za první republiky známého) způsobu kontroly dělitelnosti jedenácti. (Rozdíl součtu lichých a součtu sudých je opět dělitelný jedenácti.)
Trojciferné číslo zajišťuje jedinečnost celého rodného čísla pro ty, kteří se narodili ve stejný den (a jsou téhož pohlaví). Mělo by být náhodné a tak by ho měl distribuovat příslušný úřad. V praxi se "zavedlo" méně náročné přidělení či přidělování skupin čísel jednotlivým příslušným matrikám. Takže s trochou vědomostí navíc by se dalo poznat, která matrika rodné číslo přidělila.
Duplicitní uvádění rodného čísla a data narození opravdu někdy irituje. Ale při troše zamyšlení snadno dojdeme k názoru, že ta malá trocha práce navíc může snadno pomoci odhalit špatné čtení číslic atd.
Náš (československý) systém rodných čísel není inteligentní: lidem, kteří se dožíjí více než stovky let může způsobovat problemy (stovkové potenciály druhého a třetího dvojčíslí jsou využity jen z 31%, resp. 24% a prvního dvojčíslí zase nedostačují); zpětné nedoplnění kontrolní cifry, těm kterým ji před jejím zavedením nepřidělili, znemožňuje systematicky této kontroly využívat.
I jeho unikátnost: (to, že kromě data narozen a pohlaví etc.) není důvodem k chloubě - vyspělé státy nám právem vyčítají odvozenost rodných čísel, která je činí méně bezpečnými a vyzrazují to, co by možná mělo zůstat důvěrné.

Rodná čísla přiděluje porodnice po dohodě s nějakým úřadem (matrika?).

RRMMDD/AABC
První dvě čísla AA jsou kódem porodnice, každá porodnice má svoje dvojčíslí. Třetí číslo B je pořadovým číslem, kolikáté se dítě narodilo ten den v daně porodnici. Poslední číslo C (pokud existuje), doplňuje rodné číslo na deset míst tak, aby výsledek byl dělitelný jedenácti (zkuste si to).

Tento systém není tak jednoduchý:

- některá B se musí přeskočit, protože není možné výsledné číslo doplnit číslem C tak, aby celý výsledek byl dělitelný jedenácti.
- Pokud se občas stane, že se narodí více jak 10 děti za den, tak se "půjčuje" AA odjinud (buď na to mají na matrice volná čísla, půjčuje se z jiné porodnice či porodnice s velkým provozem mají více dvojčíslí)

Informace mám od matky, která pracuje v porodnici. Možná, že se to dříve dělalo nějak jinak. Nejsem si jistý, že jsem něco nezkomolil, ale myslím, že moc ne.

Empiricky zjištěno mám:
- Pokud je první A 0, dá se odhadovat Praha.
- Brno a Jižní morava má první A 4.
- Pokud je AA 99, dotyčný se nejspíš narodil v zahraničí (třeba já :-) a rodné číslo bylo přiděleno po návratu(?) do republiky.

Ad dotazníky se dvěma kolonkami:
- Občas se stane, že někdo má přiřazené jiné rodné číslo, než je jeho datum narození. (mám kolegů, který asi do patnácti let měl jiné rodné číslo, potom si ho nechal změnit).
- Problém také nastává s cizinci, kteří mají přechodný pobyt (pracují u nás či studují). Ti také musejí mít přiděleno rodné číslo, setkal jsem se i s rodným číslem tvaru xx9xxx/xxxx

Abych to ještě trochu upřesnil:
Od roku 2004 (zákonem č. 53/2004 Sb.) je zavedena možnost v případě, že jsou v nějaký den vyčerpána všechna platná čtyřčíslí, použít alternativní rodné číslo, u kterého mají muži k číslu měsíce přičteno 20 a ženy 70.

Dobrý den,

co jsem koukal, tak tady píšete tedy zajímavé věci :D

Vezmu rodné číslo z původního dotazu

1. krok

68+03+25=96

2.

96/11=8
zbytek 8

3.

8+x=11
x=3

4.závěr

mohli bychom řict, že základní tvar je 680325/0003
a k 0003 bychom přičítali číslo 11, až bychom se dostali na číslo 2401
-> což by nám teoreticky mělo říct jako kolikátý jsme se narodili v daný den (v tomto případě 219)

Výpočet dáva zmysel, ak by sa rozsahy nerozdeľovali. T.j. ak by narodeným boli prideľovné čísla podľa poradia narodenia v danom dni a prvý narodený by mal číslo 0003 (= 1 * 11 - 8), tak 219-ty narodený by mal číslo 2401 (= 219 * 11 - 8), keďže celé rodné číslo musí byť deliteľné 11.