Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC nestartuje - problém s deskou/jumpery/BIOSem?

Zdravím. Mám problém se sestry počítačem - má už starší a slabší HW.
HW vypadá takto:

MB: Asus M4A78LT-M LE (stará asi tři roky)
CPU: AMD Sempron 2,7 Ghz (starý asi tři roky)
PSU: Zalman ZM500-GLX 500W (starý asi tak týden, náhrada za nějaký eurocase 400W)
RAM: 1 modul Kingston 2GB DDR3 (plánuji brzo koupit druhý)
GPU: ASUS GTX460 GB (důvod koupě nového zdroje)

Problém se vyskytl už jednou s tím starým Eurocase zdrojem. Jednou jsme PC vypnuli a už zkrátka nešel zapnout. Dioda napájení na desce svítila, při zmáčknutí power tlačítka se větráčky o milimetr pootočily ale tím vše skončilo. Vyndání CMOSky zkoušeno, nepomáhá. Koupil jsem tedy ten nový zdroj, PC se hned zapnul, vše se tvářilo skvěle celý týden. Týden jsme pak byli pryč, a když jsme přijeli domů, opět to samé. Tentokrát se větráčky ani nepootočí, ale to může být tím novým zdrojem. 20+4pin kontrolován, sedí nadoraz. Napájení CPU sedí. Kablíky z case zkoušeny jak to jen jde, těmi to není. CMOSka jak jsem říkal zkoušena, taky nic. Vyndání RAMky zkoušeno, není to tím, deska neřve - speaker má přitom zapojený. Dioda na desce svítí jako že deska je pod proudem, dioda u UTP taky vesele bliká... SATA vypojeno, nic se nemění. Oba 6piny z GPU jsem zkoušel vypojit, taky nic.

Další nápady? :D Vzhledem k tomu že se už jednou z toho deska probrala, a týden fungovala (vypínání zapínání v pohodě) tak odmítám názor že je v prdeli (jasně, fakt neni nová, ale evidentně ani neni zcela nefunkční).
Chápu že HW už je starší, ale na druhou stranu nedostával nikdy moc záhul a deset let za sebou taky nemá aby měl právo na křemíkové nebe :)
Předem děkuji všem zkušeným za rady, mě už nápady docházejí.

P.S.: Vím, neni to Seasonic... :D

S tím jsem se už bohužel celkem smířil, ale stejně mi vrtá hlavou že po výměně zdroje týden bez nejmenšího problému opět fungovala, i když se PC vypínal/zapínal, hrály se na něm hry... A po týdnu nečinnosti zase nejde. V tom to je, kdyby se z toho už jednou neprobrala a nevydržela týden skvěle fungovat, je mi to jedno. Nechci zbytečně vyhazovat desku, když může být závada v něčem relativně banálním.

Baterek jsem zkoušel několik. Jinak jsem právě zkusil paperclip test zdroje jestli jde a ono kulový... jdu to zkusit ještě s něčim, a kdyžtak najít nějakej další způsob na test zdroje. Ale že by zdroj po tejdnu odešel, k tomu nevim co napsat dřív :D Ikdyž to tak skoro zatim vypadá.

Zdroje jsem tak často nikdy nekupoval, je to teda možný že ten Zalman fakt odešel po tejdnu provozu? Dvakrát jsem zkusil ten větrákovej test a vůbec nic. On desku logicky musí trochu napájet když tam svítěj aspoň dvě diody, ale... na víc se asi nezmůže. Ach bože dobrý :D To je fakt tragédie. Dá se za stejnou cenu (1200 tušim) pořídit něco co by tu sestavu utáhlo a přitom nebylo stejný kus šrotu?

Mockrát děkuji za rady a odkaz na nový zdroj, znovu jsem zkusil test s větrákem a výsledek je tento:
Průměrně v jednom ze 4 případů se větrák roztočí, nijak moc rychle, jentak aby se neřeklo, ale točí se. Pocitově - v elektronice se moc nevyznám - mi přišlo že jsem to zapnul jen když jsem power tlačítko na zdroji zmáčknul opravdu velmi důrazně, při "měkkém" zapnutí to bylo bez šance.

Váš verdikt, dobrý muži?

Právě mě díky tomuhle "zapínání silou" trkla jedna věc - ale prosím, berte v úvahu mou omezenou znalost elektroniky, je možné že to je kolosální nesmysl - PC je připojeno stylem: Zásuvka ve zdi, z ní prodlužka, v ní televize, modem, switch plus pár drobností, z toho další prodlužka na ní opět drobnosti, a z toho další prodlužka, a na ní tuším teprve PC + monitor atd.... Já vím, hnus :D Je možné že to je tim?

pokud se netočí ventilátory, tak jsou v podstatě jen 3 možnosti:

1. zkrat někde na desce (ověřit vytaháním všech komponent vyjma MB z napájení)
2. vadný zdroj (zkusit jiný)
3. vadný vypínač (možno otestovat vytažením z MB a zkratováním oněch 2 pinů např. šroubovákem)

edit: je ovšem možné, že to deska vzdala, poté, cos ji nejprve ogriloval tou eurokaší a následně do ní zapojil ten prasozalman.