Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správné nastavení routeru s modemem

Je klasické připojení, kde na straně poskytovatele je jeho modem, ke kterému si uživatel připojí svůj wifi router. V továrním nastavení běží zpravidla na obou zařízeních DHCP server, což asi není nejlepší stav. Většinou jsem se dočetl doporučení vypnout DHCP na routeru a nechat běžet na modemu. Tady bych se zeptal proč? Co když to dělám naopak? Třeba protože router mi poskytuje více funkcí návazných na DHCP. Má takové řešení nějaké nevýhody? Dodávám že připojení routeru není přes WAN port.

Z jakého duvodu 2X DHCP na jednu lokální sit.
Jde o to, ze ruter čeká na informace z modemu,,kdyz mu zastavís DHCP, neposíla zádné informace, tak chudák ruter neví co má dēlat.
Jednodusí varia ta by byla modem + switch

Dodávám že připojení routeru není přes WAN port.

A jak teda, není snad tēzké popsat rychle zapojení tvé sítē, kdyz né WAN(DSL) tak más zapojení pres LAN (ethernet)?

Uved presné zapojení + značky obou zarízení.

Právě to píšu, že vypínám DHCP na modemu a ponechávám jen na routeru. Propojení je z LAN portu modemu na LAN port routeru. Modem CVE-30360, router TL-WR841ND.
Na modemu i routeru nastavím adresy ve stejném subnetu, mimo rozsah přidělovaný DHCP. V nastavení DHCP zadám default gateway(modem) a adresy DNS serverů, takže router má všechny potřebné informace a od modemu už nic nepotřebuje. Funguje to dobře, ale přesto by mě zajímalo, proč se preferuje DHCP na modemu.

Proč, protoze, to je jak napsat mam doma 30 modemú, proč je lepsí nechat DHCP na prvním, odpoved je stejná, tēch ostatních 29 je zbytečnost. :-)
(Je to ten první článek, ktery ti dodá vse potrebné)

Priklad:
Predstav si, ze budes potrebovat pripojit náké zarízení do toho modemu, pojede ti?

Varianta co más ti pojede, ale zkrátka, funkce DHCP se nechává prvnímu zarízení, predstav si nákou velkou lokální sít s DHCP servrem nekde uprostred, jde o, nebo je to taková hirarchie zapojení.
Takové sítē by byly nepraktické. (Pochopil by jsi víc, kdybys jsi chtel zapojit více zarízení)
Zkrátka je to zbytečnost. (I presto ze funguje) :)

Dívej:

Predstav si ze más jeden modem/ruter + 3xwifi router
Jak je zapojís?

To jsem chtěl vědět. Takže čistě technicky není žádná překážka, která by mohla být problémem při takovémto způsobu zapojení, když se na něm nic dalšího měnit nebude a jedná se tedy jen o možná nestandardní, ale taktéž funkční řešení?

jedna technická: když "modem" přiděluje dhcp adresy, není to modem, ale router (modem-router).
samotný modem jen převádí připojení z nějakého typu linky (adsl, optika) na lan, podobně jako wifi ap.

Většinou jsem se dočetl doporučení vypnout DHCP na routeru

vždycky.
takže máš na vstupu adsl router.
klidně aktivuj dhcp naopak, nikdo ti nebrání. hlavně si nějak zařiď, aby tvůj druhý přidělovač adres nějak zařídil nastavování brány na první router (tvůj modem).
pak ti dojde, kde je problém.

edit: pokud můžeš změnit nastavení gateway, je to ok. ve firemních sítích taky není dhcp server totožný s bránou do firmy.
v domácích podmínkách o pár jednotkách zařízení takové řešení nemá smysl.

Nikto neradi nechavat dhcp na modeme. 2 routre za sebou nie je nic nefunkcne, je to len zbytocne mat 2 subnety v ramci svojej siete.
Naopak pokial je wifi router lepsi/silnejsi/konfigurovatelnejsi tak adsl routra spravim len modem a spojenie bude vytacat az router za nim (pppoe). Okrem toho, ze odstranis 2 subnet dostanes aj ako bonus verejnu IP adresu na svoj wifi router (dsl ISP spravidla prideluju verejne IP), takze nie je problem prenatovat nejaku sluzbu smerom dovnutra siete a pod.

všichni radí nechávat DHCP na modemu

stále si pleteš modem s routerem.
kde bereš jistotu, že všichni mají router, který umí poslat jinou bránu? co bys jim doporučil jiného?

podle výblitku v paralelním threadu budeš zřejmě nová vysokoškolská elita, nebo guma z živě.
schizofrenie oba najednou by byla lepší, bude mít kdo dělat na můj důchod.