Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení napájecího kabelu od disku SATA ke zdroji

Zdar všem! Potřeboval bych poradit s připojením harddisku SATA ke zdroji.

Měl jsem v PC jeden IDE disk jako primary slave s DVD mechanikou, ta je připojená jako primary master. Měly společný napájecí 4-žilový svazek od zdroje. (Taky měly společný IDE kabel, protože deska má jen 1 IDE slot.)

Harddisk odešel a od výrobce PC (už nikdy víc) jsem po komplikované domluvě získal náhradou disk SATA.

Ze zdroje vedou dva 4-žilové napájecí svazky vodičů (barvy: červený, černý, černý, žlutý).
První svazek má paralelně dva větší bílé 4-zdířkové konektory pro disk a DVD mechaniku a jeden menší k disketové mechanice.
Druhý svazek vodičů má paralelně jen dva větší bílé konektory.

V návodu u desky je celkem jasně psáno, jak zapojit u SATA disku datový kabel, ale nevím, kam připojit jeho napájecí konektor. Jestli ho můžu dát na stejnou napájecí větev, odkud byl napájen minulý disk IDE, nebo jestli je lepší ho připojit na samostatnou větev od zdroje.

Jestli hraje roli typ zdroje, je to "micase model WR300".

Díky, ale omluv mojí nechápavost, nerozumím, jak bych mohl zapojit na disk víc napájecích konektorů. Na disku je jeden 15-kontaktový napájecí a jeden datový 7-kontaktový. Pak je tam prohlubeň se 4 piny a na dvou z nich je nasazená zřejmě nějaká klema. (Nějak se to komplikuje.)

Hluboce se kaji. Installation Summary jsem si samozřejmě měl prostudovat jako první.
Ale asi bych se pak stejně zeptal, jestli mám jumper nechat na místě, nebo jestli má význam vytáhnout jej. Deska má rozhraní SATA II, ale jinak je sestava celkem pomalá. CPU Sempron 2600 a RAM 2 x 256 MB (333MHz).

Pokud má nový SATA disk napájecí konektor Molex (stejný jako u minulého disku), tak jej normálně zapoj na místo původního disku.
Jestli má novější SATA napájecí konektor, budeš potřebovat redukci: http://www.czechcomputer.cz/product_doc-6E76CE706B7 F3A3BC1256DE500754012.html

No a a pokud disponuje oběma typy napájecích konektorů (např. disky WD), tak hlavně zapojit jen JEDEN z nich, jak píše karel.

Dá se říci, že výrobci počítali s tím, že uživatel nebude u připojování disků vůbec myslet. Proto je to blbuvzdorné, takže když si nebudete hrát na kutila, nemůžete nic zkazit. Celé tohle vlákno je tak ztrátou času na obou stranách. Zastrčit datovej kabel kam pasuje, napájecí přes redukci taktéž a zbytku si nevšímat. A příště si prohlédnout štítek disku. HOWGH