Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rozdel v rychlosti medzi AMD a Intel procakmi

caute mam taku otazku.zaujimam sa o pocitace. normalne viem zakladne veci o hardvere pocitaca no jedno mi nejde do hlavy. viem ze procesor ma nejake tie jadra o nejaej frekvencii ale niekde ked som sa pokusal nieco s zistit o tom. tak som sa este viac doplietol. docital som sa ze procesory amd a intel su absolutne odlisne a vraj ani tak nejde o jadra a frekvenciu. ye vraj napr. nejaký dual-core procesor od intelu je rychlejsi(lepsí) ako quad-core od amd. jak je to preboha mozne???ved ten cpu od amd ma aj dva krat viac jadier aj vyssiu frekvenciu na jedno jadro. môze my to pls niekto vysvetlit? este tam bolo ze amd procesori maju vlakna a intel zase nejaké moduly alebo naopak.neviem. ako je to mozne? potom ta bolo ze tito cpucka(od amd a intelu)inak spracuvavau instrukcny kod programu. ze sa instrukcny kod posiela len do modulu a u vlknach sa zase posilaju az dva instrukcne kody.pls vysvetlite mi to

Frekvence neudává výkon. Už Pentia 4 před více než 10 lety měly frekvenci nad 3 GHz, a přitom jsou dnešní procesory při stejné frekvenci několikrát výkonnější. Vyšší počet jader se sice hodí, ale pouze v aplikacích, které je umí využít. Aplikací, které umí využít pouze jedno jádro je stále velmi mnoho.

dobre no to som sa ani tak nepytal ide mi o to ze preco su napr. intel core i3(co su dvoj jadra) rychlejsie ako napr. amd a10(co je stvor jadro). vraj preto lebo intel ma nejake moduly a amd vlakna lebo naopak. a este ze sa inako spracovava instrukcny kod programu.

Tak logicky, pokud má procesor jádra s dvojnásobným výkonem než jiný procesor, tak jich k dosažení stejného výkonu potřebuje poloviční počet. Tím neříkám, že jde o tenhle konkrétní případ. S moduly a vlákny to nijak nesouvisí, pouze s tím, jak dobře je ten procesor navržený.
Intel jde cestou pokročilejších procesorů, AMD zase cestou vyššího počtu jader. Obojí má své pro i proti.

i3 neni rychlejsie ako a10. Pretoze neexistuje velicina "rychlost procesoru" tak nemoze byt nieco "rychlejsie". Resp. nedefinoval si jaku presne velicinu (MIPS? FLOPS? ...?) a za jakych podmienok chces merat. Je mnoho veci/vypoctov/algoritmov ktore to a10 zvladne rychlejsie jak i3.

dobre diki moc a este jedna otazka. ako sa spracovava ten instrukcny kod?vraj u modulov sa posiela instrukcny kod len do modulu kde sa 1 instrukcia rozdeli na 2 jadra. a u vlaknach co 2 vlakna tvoria 1 jadro sa zasa posielaju 2 instrukcne kody alebo ako to je?

zaoberas sa len jednym aspektom ktory je dost nepodstatny. Inteloveske HT neprinasa nijak citelne zvysenie a naopak spolocny prefetch u AMD neni az taka brzda jak by to mohlo na prvy pohlad vypadat. Rozne CPU maju odlisne architektury v mnohych aspektoch a detailoch a z toho vyplyva aj odlisne spravanie a rychlost v roznych situaciach.

Inteloveske HT neprinasa nijak citelne zvysenie

Jak v cem, hodne zalezi na pouziti. U her to bude nejspis fuk, ale zkusenost pri streamovani videa v .h264 - HT je po certech znat, Dekomprese, deinterlace, resize, komprese - to si HT celkem efektivne rozhodi na patricne casti CPU. Vyzkousen i5 a i7 na srovnatelne frekvenci, rozdil je odhadem o 70%+ pro i7. Ale beru ze je to specificke pouziti, pri jinem tomu ze prinest 0,nic.

z toho vyplyva aj odlisne spravanie a rychlost v roznych situaciach.

- tak :-)