Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS Synology - jak nastavit RAID?

Pořídil jsem si NAS Synology DS215j. V něm mám HDD 2x2TB. Po prvním spuštění se mi automaticky nastavil typ pole RAID s ochranou dat, tzn. že jsem měl k dispozici kapacitu jen jednoho disku (druhý se klonoval). Chci ovšem využít plnou kapacitu, proto jsem nastavil typ pole RAID 0 bez ochrany dat --> nyní mám k dispozici plnou kapacitu 4TB. Co mě ovšem mate je, že když si chci na disku vytvořit složku, tak si nemohu vybrat na jakém HDD má být, pořád se mi nabízí jen "svazek 1".
1) Mám tomu rozumět tak, že nemám kontrolu nad tím na kterém HDD budou jaká data? Chtěl jsem mít na jednom disku dokumenty, fotky a na druhém filmy.
2) Co když bych ale HDD z NASu vymontoval a připojil jej přímo k PC?
3) Mohl bych z nich data bezproblémů vykopírovat? Nemůže se stát, že nějaký soubor bude uložen částečně na jednom i druhém disku?

Ne, disky funguji jen oba spolu dohromady.

Pokud chces disky moct presouvat do PC a zachovat na nich data, tak je musis nakonfigurovat kazdy zvlast, ne do RAID.

A mimochodem, ten NAS Synology pravdepodobne udela na discich ext4 format, takze pod Windows primo v PC nebudou videt, musis je pripojit pod linuxem.

Když vymontuješ jeden disk, tak samozřejmě nic nepřečteš, protože tam nic ke čtení nebude, to je jaksi VLASTNOST R0. Ostatně dávat dokumenty na svazek R0 může jen člověk, který o ta data chce přijít, protože pravděpodobnost jejich ztráty je více než 200% oproti běžnému disku.

A zcela jistě jsi nečetl to povídání o raidech, jinak by ses na takové hlouposti neptal.

1. Ano kontrolu nemas, data su rozhadzane po oboch diskoch a ak chyba jeden disk v stripe vsetky data su necitatelne.
2. Budes vidiet RAW disk, cize necitatelne data
3. Nie bez problemov to urcite nepojde a na tvojej urovni to nepojde vobec. Ano subory su ulozene kusok na jednom a kusok na druhom disku.

Tak jsem si to zdárně nastavil, myslím, že už chápu co a jak.

Měl bych (asi) poslední dotaz: Mohu nějak kopírovat soubory na tento NAS Synology z jiného NASu na stejné síti bez puštěného PC? Mám na mysli, zda jde pomocí nějaké aplikace (balíčku) spustit kopírování tak, aby to neběželo přes PC a to jsem mohl vypnout.