Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno SATA disk so zvláštnymi zvukmi - príčina?

Často sa tu spomínajú problémy s diskom, ale v hľadaní som aspoň našiel informáciu o SeaTools na overenie disku. Mal by som otázku. Mám SATA disk 160 GB, ktorý vydáva občas (zrejme podľa nálady) taký zvláštny zvuk. Niečo ako keby hlavičky čítali a behali po disku. Žiadny rámus, ale druhý SATA disk mi to nerobí. Robí to aj počas POSTu občas (ak sa nemýlim), takže viazať to na bod obnovenia je nevhodné. Nemyslím, že by odchádzal, ale tie zvuky sa mi nezdajú. Disk je inak v poriadku a nevykazuje žiadny problém. Stalo sa to už niekomu?

Mne niečo podobné robí PATA WD 120GB. Robí to náhodne pri nabehnutom windows. Je to zvuk trochu jemnejší než zvuk keď sa kopírujú dáta. Také skôr šumenie, alebo veľmi jemné chrčanie. Zvykne to zatíchnuť pri prístupe na disk, napr. keď otvorím nejaký súbor. Niekde som čítal, že existuje niečo ako "defragment when idle", ale toto u seba vylučujem, lebo sa jedná o zvuk kvalitatívne iný než pri kopírovaní alebo defragmentovaní. Ešte som počul o tzv. samokalibrácii disku a pri tom údajne tiež vychádzajú rozne pazvuky. Ale ku podivu moj disk nevykazuje žiadne chybné sektory ani nemám žiadnu inú námietku voči jeho funkcii.
Edit: Je to taký ko..tský zvuk, ale mám akosi pocit, že to tak má byť.

Mě nedávno jeden disk občas zachrmlal - takový zvuk trrrr jako když se po zapnutí kalibrují hlavičky. Cca po měsíci bez dalšího upozornění se nedala půlka disku přečíst. Následně byl vyreklamován za čerstvý. Teda nechci strašit...

To by to vysvetľovalo, pretože SeaTools mi nevypísal žiadnu chybu a o disk sa teda nebojím. Totiž, ani som nespozoroval žiadne problémy pri prevádzke, takže to ani za vážne nepovažujem. Za vyriešené by to to hádam mohol teda označiť. Odpoveďou teda bude zrejme autodiagnostika.