Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kondenzátory na desce

Zdravím,dnes jsem na nefunkční základní desce našel 4 nafouknuté kondenzátory.Nešly odpájet kromě jednoho tak jsem z druhé strany desky na drátky napájel jiné s vyšší kapacitou a napětím.Délka asi 4-6 centimetrů. Deska už funguje normálně i při linpacku.Chci se zeptat jak moc velký problém může být to "zdvojení kondenzátorů"

Díky za pomoc!Dal jsem tam kondíky z jiné desky kterou mám na náhradní díly a napětí i kapacita je o stupeň větší.Zatím to funguje tak ještě do toho zatížím grafickou kartu a nechám to běžet do večera.Pak dám vědět.Ještě jednou děkuju

Pokud mi nejde odpájet kondík, řeším to tak, že ho vezmu za to hliníkové pouzdro kleštěma a tahem vzhůru pouzdro oddělám. Potom štípačkama cvaknu tak 5mm nad deskou a to co zbyde na desce očistím. Ve výsledku mi zbydou dva vývody z desky, na které pak napájím nový kondík. Pokud to jde, tak ještě před napájením ty pahýly zkrátím na minimum, abych se k nim dostal hrotem páječky. Až je to napájený, zasoplím to sopelpistolí a je to. Furt lepší než pěticentimetrový dráty anebo dodrbaná deska, když to přeženeš s nahříváním.

To je určitě lepší řešení než ta moje prasárna.Nějak tak jsem to chtěl udělat kdyby to spadlo.Ale zajímá mně když ty kondíky jsou vlastně z dvou stran co se může stát, když jeden úplně vyteče a z druhé strany bude další-ikdyž na tom drátu

Rozhodně ucvakat, dostat ty staré kondy z desky pryč.

Na okraj-pokud je to v okolí patice procesoru, tak je potřeba páječka s co nejvyšším výkonem, malá mikropájka stačit nebude. Pokud máš možnost, u někoho odpájecí stanici s odsávačkou, bylo by to ideální, ale já používám už léta klasickou trafopájku 100W, očko udělaný z 2,5mm drátu, na špici trochu přibroušený. Základ je zapnout pájku tak půl metru od desky, přiložit na cín kolem vývodu a z druhé strany desky páčit kondík ven. Až trochu povyleze, prohřát druhý spoj a páčit do protisměru. A takhle kondík vykývat ven z desky. Pájku pokud možno nevypínat A UŽ VŮBEC NE NA DESCE NEBO TĚSNĚ U NÍ!!! Pokud potřebuješ vypnout pájku, oddálit nejdříve hrot zase aspoň na půl metru.

Já vím, je to prasárna, ale funguje to. Opravil jsem desítky desek tímhle způsobem a žádnou se mi nepovedlo odpálit.

Je samozřejmý, že procesor a ramky musí jít z desky ven, to je bez debat.

Až budeš mít nějakou desku na vyhození zkus ji schválně odpálit pájením a zapínáním trafopájky u ní. Podle mě se ti to nepovede. Stejně jako moje pokusy o odpálení přiletovaných mikroprocesorů piezzo zapalovačem,vysokým napětím,statickou elektřinou a bůhví čím ještě.