Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS zařízení

Zdravím, už to dlouho chci realizovat ale stále to odkládám. Chci zálohovat data co mám na disku v PC na jiný disk, kdyby odešel, tuším že se tomu říká RAID. No a abych nekupoval další krám do PC, napadlo mě pořídit NAS.
1. Na co by mě taková hračka vyšla? (Poraďte prosím ať nekoupím nějaký bazmekt).
2. Kolik to vůbec vlastně žere?
3. Jde to zapojit s tím diskem v PC do RAIDU aby se to tam zálohovalo?
4. A dokáže to fungovat jako vlastní CLOUDové úložiště na fotky z mob. telefonu?
5. Děkuji.

0. Raid nemá se zálohou nic společného. Je způsob rozložení dat na více disků. Ať z důvodů zvýšení výkonu, nebo bezpečnosti - ale nenahrazuje to zálohu.
1. Proč se nepodíváš do nějakého obchodu ?
2.Záleží na četnosti používání. Pokud pracuješ s daty, tak počítej cca 20-30w na disk (pokud je zařízení vícediskové). Pokud "spí", je spotřeba obvykle do 5W.
3. Viz 0. RAID do toho nepleť. Ano, většinou je součástí NASu i zálohovací software.
4. Definuj co máš na mysli výrazem CLOUD. Pokud to považuješ za službu na kterou se se dostaneš z mobilu, nebo jiného zařízení mimo prostory domova, tak nezapomeň že potřebuješ správně nastavené internetové připojení. Myslím že nejlevnější zařízení které to jednoduše uživatelsky umí je D-Link DNS-320L.
5. Není zač.

1. od nějakých 2,5 tisíce + disky
2. jednotky W v klidu, do 20W kdyz pracuje
3. je to sitove zarizeni, nemuzes je pripojit jako dalsi paralelni disk do pocitace. V NAS, pokud ti jde o data se pouziji 2 disky v RAID. Zálohování nebo synchronizace (co si vymyslíš) probíhá po síti
4. Ano, v případě, že máš veřejnou IP adresu
5. Není zač.

Tohle umí většina NASů, ale pak moc nefungují aplikace, které jsou dustupné pro mobily. Musíš přitupovat přes web. NAS pak musí komunikovat přes server, takže je to pomalejší, než když k NAS přistupuješ přímo.
Další věc je pak synchronizace složky s NAS, podobně jako Google Drive apod.

Pokud nemáš veřejnou (nepsal jsem o pevné!!!) adresu, pak komunikace přes server probíhat musí, jinak se na zařízení nedostaneš.
Pokud máš veřejnou adresu, pouze není pevná, pak stačí na NAS nastavit nějakou dynamickou DNS službu a už se na něj dostaneš i bez portálu

Díky, podívat se do obchodu můžu, ale stejně jak vím že bych nikdy nekoupil značky Acer aspire u notebooku, značky Sencor u čehokoli, tak nevím na jaké značky si dávat pozor u tohoto.

Líbí se mi docela WD mycloud, ale jestli to chápu, koupím ho i s diskem uvnitř a nedá se dále rozšiřovat.
Jinak se dívám, co například toto? Doporučíte? Pěkná cena na to že to je zařízení + 2TB disk. Sata 2 je maximum ale to si myslím na běžné užívání stačí, mělo by to být 300MB/s.
www.alza.cz Zyxel

edit: Veřejnou IP mám.