Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook vydava statickou elektrinu

Ahoj, vlastnim notebook Asus K55VMPri hrani pri rezimu na baterii mam max 75°C, ale kdyz to zapjim, vylitne mi to az na 88°C a navic na kovove spodni casti pod klavesnici a okolo touchpadu jakoby "probiji". Prejedu po nem prsty a citim takovou elektrickou vibraci. Je to normalni? Mam asi mesic stary adapter, protoze predtim mi jeden zkratoval a nevsiml jsem si u stareho, ze by neco takoveho delal, na dotek je docela horky. Adaptery (stary a novy) maji stejne rozpeti energie, krome output, misto 19V-4.74A (stary) ma 19V - 4.8A (novy), coz snad neni takovy problem asi. Vyzkousel jsem i ruzne zasuvky. Kazdopadne bych se chtel zeptat, jestli je normalni i po vypojeni baterie a pri chodu na napajeni ze site mit takovou teplotu. Behem psani tohoto dotazu jsem mel chod na beterii (55°C), a nyni po zapojeni mam 64°C a pomalu stoupa.

Teploty vyzeraju byt trosku vysoke a odporucal by som ti ho dat precistit alebo ak to vies sam tak rozobrat a vyfukat/povysavat prach z neho lebo 88 C je uz docela dost.
Dalej k tomu ze sa ti pri zapojeni do elektriny zvysi teplota je preto ze mas notebook pravdepodobne nastaveny tak ze akonahlo ho zapojis do Elektriny tak ide na VYSSI vykon a tym padom je rychlejsi ale aj trosku teplejsi.
----
Co sa tyka tej statiky tak to sa ti deje aj ked ho mas zapojeny do elektriny ? Nerozoberal si ho nahodou alebo nebol v oprave niekedy ? mozno zle zapojily kable a preto citis ako keby slabe šoky :) Alebo mas tam kopu prachu a to ti mozno sposobuje ten skrat.

Díky za rychlou odezvu. Zapomněl jsem dodat, že notas jsem v sobotu čistil od prachu a nic jsem nepoškodil. Probíjelo to aj před tím, spíš jsem si toho všiml při novém adaptéru. Vyzkouším nastavit profil napájení stejný jako profil baterie.
----
Probijí mi to pouze při napájení, na baterii vubec ne.

Nevím jak je nabíječka řešená, jestli má trafo. nebo jinak, ale primár musí být galvanicky oddělen od sekundáru. Na poloze vidlice nezáleží, ostatně by měla být s ochranným kolíkem. Nabíječka ne nebezpečná, okamžitě vyhodit než někoho zabije!!!

Že se dělaj nabíječky dvoukolíková k mobilům to vím, ale ty mají min odběr proudu, s nab. NB zkušenosti nemám. V tom případě je to ale šlendrián výrobce, vůbec nechápu že je to povoleno vyrábět a prodávat. Vždyť ty nabíječky mají odběr kolem 100W.

Jednak jde o napájecí zdroj, nikoliv jen nabíječku - pokrývá provoz HW a nabíjení zároveň, jednak při malém výkonu jsou obvykle dvoukolíkové a pochopitelně třídy ochrany II. A pochopitelně v nich je transformátor.
Zdroj nebude "ne bezpečný", ale jde o nepatrný kapacitní svod a skutečně stačí často otočit vidlici.

Hmmm, je to s tím napětím tak... cca 115V, a na vině bývá vazební (mezi zemněma sítě a "zemí" (výstupní "-") ) kondík špatné kvality, to samé ve vstupních filtrech (EMC), vše musí být ve "třídě Y", ale kolikrát je to houby platné, prostě při dvoupólovém (Fáze-Nula) připojení je na "ochranném" vodiči (se kterým bývá výstupní mínus spojen) půlka síťového napětí, díky kapacitnímu děliči - dost se tento "nešvar" projevuje u měničů DC/AC, kde je téměř pravidlem. I já mám na PC přes centrální domovní UPSku nějaké plovoucí napětí(mění se se zátěží - puštění MW trouby apod) na kostře PC, přesně tak, prsty mi jakoby jemně "vibrují" na kastli PC - prostě "je to tam" - pokud to není "dvaadvacítka", co mě zatahá za vlasy, tak to neřeším. Ale pozor třeba při připojování USB zařízení, která leží "pohozená" na case PC - docela dobře to ten port odpálí. Navíc u těch dnešních napaječů k tomu ještě přibývá otázka průniku VF rušení, či naindukovaného napětí na výstup, mnohé napaječe to moc neřeší.... A napaječ pro NTB je dnes již vždy spínaný zdroj. Ale to vše nemá asi vliv na teploty procáku v PC - neměl jsi v rámci údržby sundaný chladič? - ten se musí potom podmáznout silikonovou vazelínou, a plocha chladiče i procáku musí být před tím dokonale očištěná, spona dobře napružená, aby to mělo tepelný kontakt. Alfi.

Dvojpolova nabijacka nema zem, tak si urobi vlastnu velmi makku zem, preto to je citit. Da sa to aj bez toho ale cinani maju asi v mozgu ryzu. Keby bolo nieco v neporiadku tak by ho to uz zabilo :) Staci to uzemnit resp. pouzivat 3polove nabijacky, alebo to ignorovat.

Co sa tyka teploty tak pri strceni nabijacky to zrejmeumozni vyssi vykon grafiky alebo CPU, zavisi aj od toho jak je to nastavene v ovl.panely-energia, ale aj od samotneho HW. Teploty pod 100 v zatazi mozu byt aj normalne, alebo ma zasvineny chladic.