Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přehřívání PC

Zdravím,
mám docela závažný problém se svým dílenským PC /využíváno na schémata a internet, hry žádné, OS : Win XP/
Kdysi tam byl procesor Intel Celeron D 340J a já jsem ho nahradil kompatibilním procesorem Intel Pentium 4 640, důvodem bylo navýšení výpočetního výkonu díky podpoře HT nového procesoru /což je opravdu znatelné/.
Co jsem porovnával oba procesory, tak si jsou docela podobné, hlavně ve spotřebě :
Intel Celeron D 340J - 2,9GHz; TDP 73W; Tmax 67°C
Intel Pentium 4 640 - 3,2GHz; TDP 84W; Tmax 66,6°C

Teplota se drží okolo cca 45°C, když mám spuštěný nějaký program na kreslení schémat, ale když vlezu na net, tak se to přehřeje a následně restartuje. Ventilátor se prostě nevytočí do svých maximálních otáček, chvílemi je slyšet že se začne přetáčet ale to je tak všechno. Co jsem zkoušel zatěžovat CPU různými testy stability, tak i když na procesoru byla teplota přes 60°C, tak ventilátor točil jen okolo 1800 ot/min, jindy se klidně s přehledem přetáčí až někam k cca 3000 ot/min /testováno pomocí Everestu/. Prostě ten ventilátor si dělá co chce, jednou to v pohodě uchladí, jindy to chcípne.

Co se týká prachu, tak počítač je naprosto čistý, prach nikde. Do skříně jsem dal další dva ventilátory, jeden dolů dopředu na nasávání a jeden nahoru dozadu na výfuk teplého vzduchu, ale nepomohlo to. Chladič je rovněž přidělaný napevno šrouby, protože ty plastový blbosti chladič neudržely, tak jsem tam dal čtyři šrouby.

Mě jde o to, jestli nějak nejde zvýšit otáčky softwarově ? Zkoušel jsem SpeedFAN, ale všechny ventilátory byly nastaveny na 100%. Napadlo mě připojit ventilátor napevno na 12V, ale to by strašně hučelo.
Děkuji za pomoc :puff:

Chladič je rovněž přidělaný napevno šrouby, protože ty plastový blbosti chladič neudržely, tak jsem tam dal čtyři šrouby.

Zaujimavy "tuning", obvykle sa ten intelacky smejd pre 775 proste vyhodi.

No, po pravdě ty plastové blbůstky jsou sice horší na instalaci (protože tam kolikrát je špatně vidět a nanic přístup) ale ve finále fungujou výborně. Věčinou když je s nimi problém tak je to rukama. Jináč, přišroubování šrouby a dotažení jaké je zde popsáno je špatné řešení, jak je již dole v komentářích také napsáno. Základní deska je vícevrstvý tištěný spoj, takovouto metodou utažení mohla být nenávratně poškozena.

Pentia 4 vždycky hodně topily a co si vzpomínám, tak teploty do 66 stupňů bývaly běžné. Myslíš, že důvod restartování je skutečně teplota procesoru? Může to dělat i zdroj nebo vyschlé kondenzátory. Co se týče toho ventilátoru, můžeš ho zapojit na jiný konektor v desce a uvidíš co to udělá. Nebo ho na chvilku zapoj natvrdo na těch 12v a otestuj to tak dvě hodinky.

Určitě je to teplotou procesoru. Zdroj mám sice šitovský LC Power, ale napětí zatím drží i při tý zátěži. Nedávno jsem v něm měnil kondíky ...

Navíc teď jak se oteplilo tak je to častější, než to bývalo přes zimu /počítač je téměř při venkovní teplotě/, zima byla dobrá, hlavně ty dny, když bylo -10°C, to teplota procesoru nepřelezla 10°C :-)

Psal jsem, že jsem nedávno kondíky vyměnil a to jak na sekundární straně tak i na primární /pro jistotu/, dal jsem tam poměrně kvalitní kondíky od firmy Nippon s nízký ESR + jsem zdvojnásobil kapacitu - byly tam 1000uF na každé větvi a já použil 2200uF na větev, při čemž jsem na 12V větev dal ještě jeden 1000uF navíc, tudíž celková kapacita na 12V větvi je 3200uF ...

Ked pasta vyliezla tak je jej tam vela. Pasta ma zlu tepelnu vodivost (pripadne mohla aj zasrat nejake kontakty apod)
Je treba skusit iny zdroj na test (si pozicat). Pri prehriati sa totiz PC nerestartuje, takze mas tam tych problemov viac (moze sa prehrievat aj chipset apod - nasmerovat na to nejaky vetrak, ale skor mas nestabilne niektore napatove vetvy - vystup DC menicov na doske lebo nahovno kondiky na doske). Na zakl.doske sa vytvara aspon 5-6 roznych napati, urcite si nedaval dodatocne kondy na vsetky menice.

Tie teploty meras cim? Otacky jak? Suhlasia tie otacky s akustickym prejavom vetraku? Otacky reguluje co a jak? (3pin alebo 4pin a co je nastavene v BIOSe?). Ak pouzivas na regulaciu nejaky divny Win program, tak nepouzivaj.

je to dotažený tak na fest

takym sposobom zlomis dosku (co uz sa mozno aj stalo) alebo/a vzniknu urvate spoje na BGA alebo ine trhliny/studenaky a mozes ju potom vyhodit.

Tý pasty jsem tam zase nedal vagón, prostě jak jsem to víc dotáhl tam vylezla po krajích, ale není to nic hroznýho, žádný piny to nezapatlalo ...

Hmm, tak už jsem asi našel problém, teď to tu zkoumám a jedna tlumivka v napájecí kaskádě je v rozkladu, tím myslím, že se loupe a padá z ní bordel všude okolo, asi i změnila vlastnosti ...

Větrák na chladiči má čtyřpinový konektor, žádný speciální program na regulaci otáček nepoužívám, to si dělá komp sám, v BIOSu je nastavený na Auto. Teploty a otáčky větráku měřím přes Everest a ano, zvukově je změna otáček znatelná ...

PS. Zase tak šíleně to dotažený není, aby se prohybala deska, vím o týhle problematice DPSek, navíc tohle je jen dvouvrstvý plošňák, takže žádný vnitřní cesty, BGAčka tam sice jsou ale až dál od procesoru, nejbližší je chipset ...

BTW. Mas v tom BIOSe nastavene na 4pin, ak sa to tam da nastavovat? Teplotu CPU v BIOSe to mera jak?
V speedfane vidis vsetky teptoty, nielen core, skus si to. Neviem co ma tvoj CPU za cidla, u starsich CPU sa na regulaciu pouzivala tepelna dioda, aj ked CPU mal interne DTS, t.j. 2 rozne teploty z roznych zdrojov. Ked si pozeras len DTS tak to neni teplota merana diodou, a naopak.

V BIOSu není nastavení na 4/3 pinový konektory, je tam pouze možnost regulace pomocí PWM nebo Voltů anebo Auto, všude mám Automaticky.
Teplotu v BIOSu to ukazuje shodně jako Everest, protože po restartu vlezu do BIOSu a tam je teplota okolo 55°C a během nabíhání klesne ...
Ve speedfanu jsem viděl akorát dvě teploty, jedna byla CPU a druhá disku, víc tam toho není ...

Možné je všechno, ale ještě jsem to nezažil. Já měl kdysi na svém starém Presccotu v zátěži 72 stupňů a to ani necykloval, to začal až někde u osmdesáti když jsem schválně odpojil větrák abych ho potrápil :-)
66,6 bude Tcasemax, ale to není teplota jader procesoru, to bys musel na jádru mít minimálně o 15 stupňů víc...

Intel desktop procesory maju Tjmax 85°. To "j" znamena teplota jadra, neuvadza sa bezne, ak meras teplotu obalu alebo diody. Zavisi jaky presne CPU a co to tam meras.
Pri prehriati CPU sa nikdy PC nerestartuje (ptz to nema ziaden vyznam, restartom neznizis teplotu). Pri prehriati CPU su mozne su 2 akcie: 1. T=Tjmax: speedstep na min freq, pripadne throttling, 2. ak nepomoze krok 1 a T stupne nad Tjmax, tak sa to cele natvrdo vypne, a uz nezapne (az powerbuttonom).
Ked sa ti to restartuje tak mas problem inde, ne v teplote CPU. (moze byt teplota chipsetu mozu byt studenaky na doske, menice, atd, uz som to pisal.

Jak nastavit vetrak v BIOSe viz vyssie. (PWM).