Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brutální mašinka

Čau lidi :-)

Asi to bude trošku delší.

Mám v plánu si sestavit HIGH END sestavu, ale mé poznatky jsou takové, všelijaké..
Takže bych velice rád vaše rady, které by pro mě byly hodně cenné.
Cena nehraje roli. Jde mi o to, aby to spolu šlapalo a neměl jsem problém cokoliv rozchodit na ULTRA.

V první řadě bych chtěl rozebrat procesor a grafárnu.
Vždy mě to táhlo spíš k Intelu, než AMD (říká se, že je výkonnější) - je to pravda?
Pokud se mám bavit o tom, že chci jeden z nejvýkonnějších procesorů, už dlouho se dívám na tento:
https://www.alza.cz/intel-core-i7-4790k-d1563063.h tm
Je nejvýkonnější alespoň co se týče taktu, který je 4.0 - 4.4 GHz. Ale přesto je to "klasické" čtyřjádro.

A proto se ptám - je lepší, nebo je nutné si koupit třeba procesor, který bude mít 6, nebo 8 jader, ale poběží na menší frekvenci? Dám krásný příklad:
https://www.alza.cz/intel-core-i7-5820k-d2147642.h tm
Jak mám poznat, co je prostě "VÝKONNĚJŠÍ"?

A ačkoliv říkám, že se příkláním a táhne mě to spíše k tomu, abych svou sestavu postavil na Intelu, u procesorů me zaráží jedna věc. Proč jsou AMD procesory mnohem levnější, přestože je to třeba osmijádro? Zas jeden příklad:
amd-fx-9590-d453452.htm
Díky tomuto mi přijde zbytečné kupovat procesor od Intelu, když AMD ho nabízí o polovinu levněji a díky udávaným parametrům mi přijde ještě mnohem výkonnější. Objasní mi to prosím někdo? :-D

Další kapitola je grafická karta. Už delší dobu mám za to, že nejlepší, co mohu udělat, tak je GTX980. Nechci se tu bavit o R9 295x2 ;-) Ovšem i ta GTX980 je nabízena v mnoha verzích. Mě se líbí tato:
https://www.alza.cz/msi-gtx-980-gaming-4g-d2170044 .htm
U které bych v budoucnu v případě potřeby mohl ještě bez problému zapojit další. Nebo máte lepší typ? :-) Mám za to, že MSI je kvalita.

Ještě bych se chtěl zeptat, jelikož tu dost často navrhujete nechat si sestavit PC od CZC - je to tedy ověřené a opravdu kvalitní? :-)

Co se týče základní desky, opět mě to tíhne k MSI. Je tahle dobrá? :-)
msi-z97-gaming-7-d1530095.htm
Toto je pro mě největší peklo, prostě se v tom neorientuji. Je tam strašně konektorů, čísílek, parametrů :-D A já z toho opravdu nedokáži vyčíst, jestli zrovna tato základní deska bude spolupracovat s (Intel Core i7 4790k a MSI GTX980 Gaming) Popřípadě mi PROSÍM doporučte co nejlepší a nejkvalitnější základní desku k tomutu procesoru a k této grafické kartě. S ohledem na to, aby v budoucnu bylo popřípadě možné zapojit další grafickou kartu.

Jako poslední bych chtěl zmínit zdroj. U této grafické karty čtu, že doporučovaný je minimálně 500W. Když vezmu v potaz již zmíněné případné budoucí přidání další grafárny, přemýšlel jsem (pokud to lze) dát tam rovnou výkonnější, abych ho pak popřípadě nemusel upgradovat. Uvažuji nad těmito dvěma:

... pokračování ve druhém příspěvku

To mám výkonější za podobné love!

Výkonnější graficky, ovšem se všemi nešvary dvou čipovek nebo CF a - to ne všechny aplikace to podporují, ovladače a zoufalá spotřeba = teploty/kravál.
Pokud pro 4K tak dnes rozhodně GeForce GTX Titan X, ale na tu ti platforma s.1150 nebude stačit.
S tímto drahým monstrem i 5820K v mnoha případech bude zápasit.

(mimochodem v to tvém návrhu je deska, podle mě nedostatečná pro skutečný přetekt = napájecí kaskáda)

A když budu mít 4K sestavu s Titanem, nebo R9 295x2, tak nebudu mít 60 FPS na ULTRA? :-)
I kdybych byl popřípadě někdy nucen v určité hře to rozlišení snížit.
Ale člověk ten výkon prostě má. A když pak je nějaká méně náročná hra, tak se nechá hrát i na to nejvyšší rozložení, protože na to ty komponenty mám, ne? :-)

Jo, však jsem psal, časem si tam ty Titany zapojim třeba 3 ;-)
Ale momentálně jsem se ptal na něco jiného.

Jestli závidíš, nevím o to, že by ti někdo bránil si sestavit něco podobného. Žijeme v demokracii..

Pokud sis pořádně přečetl můj první příspěvek, nepsal jsem nic o tom, že mám v plánu si doma udělat NASA, ale maximum, co se týče HER. A pokud se dnes prodávaj 4K monitory a jak GPU, tak CPU k tomu adekvátní, abych mohl hrát třeba i při 3840x2160 na ULTRA, tak nechápu, proč bych si to takto nemohl udělat.
To je podle mě totiž naprosto normální :-)

Trochu plácáš a nevíš o čem, ona se rychlost procesorů/jader takto jaksi nesčítá, takže dva, čtyři .....x procesorů jsou ti ve hrách platný jako mrtvému zimník.
Pořád platí, že využití procesoru je dané počtem vláken té které aplikace a asi se budeš divit hry zatím umí tak čtyři, šest a možná osm a to jenom tak 10%. Zbytek 90% jedno dvě vlákna.
Takže jsi se svými představami a návody jaksi pro prdel králíkům.
(mimochodem ten první návrh s i 5820K je reálný a dokonce už fyzicky fungující pro letecký simulátor se třemi FullHD monitory)

Tak mám dojem, že ty jsi maniak na fps nebo obnovovací frekvenci a přes to voda neteče.
Nikdy za ta léta hraní mi toto problémy nečinilo a pokud hra v propadech byla 25-30 fps = běžela plynule tak jsem nic neřešil, hrál bez problémů a hlavně bez hlídání jakých si pofidérních čísel.

Oběma vám děkuji :-)

Sestavy jsem prohlédl a vpodstatě jste mě tak nějak utvrdili v tom, co jsem tušil, ač jsem si nebyl jist.
Chápu, že s ohledem na grafickou kartu a (vyspělost, výkonnost) mé sestavy je potřeba zvážit adekvátní monitor.
Když jsem se zaobíral tou GTX980, líbil se mi tento monitor:
https://www.alza.cz/27-asus-rog-swift-pg278q-d2141 259.htm

U R9 295x2 tento:
https://www.alza.cz/27-acer-s277hk-wmjdpp-d2268259 .htm

Jaký na to máte prosím názor? :-)

Rozumím. Takže asi ta nejvýkonnější volba je GPU R9 295x2 + 4K monitor. Chápu správně, že pak tedy budu moct hrát ve větším rozlišení?

Když už jsme u toho, z těch navrhovaných.. Který CPU je tedy lepší?
4790K či 5820K
Jeden má vždy vyšší takt, ale méně jader. Ten druhý má více jader, ale menší takt. Co je tedy lepší? :-)

Jinak jsem si teda v rychlosti proběhl ty monitory s kritérii (aby to bylo 4K, velikost minimálně 25" a IPS displej), zůstali mi tam 2, který je lepší? :-)

https://www.alza.cz/27-acer-s277hk-wmjdpp-d2268259 .htm
https://www.alza.cz/32-benq-bl3201pt-uhd-4k-d22885 08.htm

Vidím tam stejnou odezvu, stejné rozlišení, stejná technologie..
Ten BenQ je trošku dražší, s ohledem na to, že je ale také větší.

Který bys bral ty? :-)

Pokud ti jde ciste o rozliseni, coz vubec nechapu, ja bych sel radeji po kvalite, tak Acer si pamatuj, ze produkuje jenom smejdy, BenQ sice neni taky zadna znacka, ale preci jen oproti vyrobkum od Aceru je to o tridu vys, coz se tyka i toho monitoru.

V tomto případě souhlas s M-Polem a Redmarxem:

- 295X2 už nebrat, její výkon je závislý na podpoře ovladačů/profilů pro CF, plus nevýhody SLI/CF (stuttering, hluk, teplota)
- Velmi dobře rozvážit kvalitu a rozlišení monitoru

Dále bych doporučil počkat si alespoň na představení nových Radeonů, zejména 390X, které by měly být již plně stavěny pro 4K a mohly by pohnout i s cenami konkurence, případně ji dokonce výkonově vydrtit.