Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MicroSD karta v mobilu dělá chyby

Dobrý den.

Objednal jsem si microSD kartu 64GB - po vložení do mobilu (Nokia Lumia 520 W8.1) během kopírování dat (zálohovaných na HDD v PC z předchozí 8GB karty) mi vyskočila chybová hláška (už si nepamatuji její kód). Tu jsem se snažil odstranit pomocí nástroje "Kontrola chyb" přímo ve Windows, jak se všude radí. Bohužel, nepomohlo to. Kartu jsem reklamoval a dostal peníze zpět.

Koupil jsem si novou (ADATA, opět 64GB) a opět přišel stejný problém, dokonce i v jiném mobilu (HTC 8S W8). Tentokrát vyběhla jiná, obecnější hláška (bez kódu), že nejde kopírovat určité soubory (cca 100 souborů). Tak jako tak, po otevření v průzkumníku jsem zjistil, že dalších cca 600 nakopírovaných souborů je poškozených. Kartu jsem nechal systémem opravit a naformátoval jsem si, standardně, ne rychle, bez úspěchu.

Může mi někdo poradit, jestli je nějaká možnost, jak kartu kompletně zprovoznit nebo ji mám opět reklamovat? Napadlo mě, jestli tyto modely telefonů podporují 64GB karty - zjistil jsem, že ano, tudíž kapacitou by to být nemělo.

Ještě mě napadlo, jestli není problém ve velikosti alokační jednotky při formátování - jaká velikost by měla být ideálně zvolena...?

Předem díky za odpovědi.

Jiří Kurt Strohschneider

64GB bude SDXC, to musi byt uvedene u mobilu alebo v citacke kariet apod kdesi v specifikaciach extra ze to podporuje aj SDXC, neni to to same co SDHC.
Druha vec je ze vyrobcovia 64GB zvycajne formatuju na exFAT, s tym nemusi vediet robit spravne kazdy pristroj. Win by s tym mal vediet pracovat (=ak zapojis kartu do citacky kariet a tu rovno do PC)
Tretia moznost moze byt ze mas poskodenu tu 8GB kartu. Alebo je naprd citacka v ktorej ta karta je. Chybove hlasky treba citat moze z nich byt dedukovatelne trochu viac ze v com je problem.

Ludia pisu (google nasiel) ze im tam sla aj 64GB, nejaka samsung apod. Formatovana na exFAT (napr. sandisk ma exFAT format na 64GB kartach od vyroby). Nokia resp. MS nikde nepise co za karty to podporuje, hladal som nenasiel som, hlavne ze sa ma po 3strankach totalne nepouzitelnych informacii MS opytal ci boli tie informacie pouzitelne, su to dementi. :)

U Nokie problémy s kartami nikdy nebyly - měl jsem jich spousty (od N9210 po E90; v E7 už karta nebyla), v práci nasazeno rovněž mnoho WP telefonů. Nikde žádný problém, za předpokladu, že se nekupují čínské šity obrandované "super" značkami jedoucími na nízké marže, jako je třeba Adata.

edit: bez problémů chodily i větší kapacity než Nokia oficiálně podporovala.

Ono u SD je zasadny rozdiel SDXC, ptz to je tusim iny protokol, vsetko do 32GB (SDHC) je stejny protokol, ak si odmyslim historicke SD do 2GB. Potom je rozdiel v UH-speed a DDR a potom tie karty podporuju aj 1,8V a host prepne signalovu uroven atd. Tieto high speed mody nemusi host podporovat, moze zapnut len klasicky 3,3V prenos aj u UHS karty, ale AK zapne high speed mod, tak je to aj dost kriticke na layout dosky a rusenia na vodicoch apod. Ked citam ze mali ludia problemy s highspeed, tak uvahou dochadzam k tomu ze je ten host kvalitou signalu asi nahovno, a snazi sa pouzivat asi highspeed mody (UHS, DDR50 apod). Mozno sa daju v tom OS niekde v nastaveniach UHS a DDR50 (1,8V support) vypnut alebo zavisi aj od verzie OS, neviem to nech riesi ten co si kupil MS telefon :)

Ne, tím to nebude. Bude to shit kvalitou té karty.

V tom threadu cos odlinkoval se jasně píše:

"If you are getting a micro SD card, it is worth noting that some cards are currently incompatible with the Lumia 820. While we are working on expanding the micro SD card support, we’d recommend you to use a faster random write performance card from a well-known manufacturer. You can also save videos to phone memory by setting ’Store new pictures on’ to your phone (in Settings tap ‘phone storage)"

Tj.: co nejrychlejší kartu od kvalitního výrobce. Adata NENÍ kvalitní výrobce!

Zkusil jsem ještě podle rady v diskusi Nokie telefon dát do továrního nastavení s tím, že karta byla během reinstalace v mobilu. Telefon po instalaci zahlásil chybu karty. Nechal jsem ji proscannovat, po čtvrt hodině vyhodil hlášku, že karta obsahuje neopravitelné chyby a mám použít jinou...

Projel jsem kartu Checkdiskem (i s opravami) - X souborů bylo smazáno. Zkusil jsem znovu nakopírovat soubory z HDD na kartu. Opět došlo k chybám a nenakopírování několika souborů, jako by zdrojové soubory byly poškozené. Nicméně když je zkusím kopírovat jinam, tak to jde bez problému...

Použil jsem USB Disk Storage Format Tool a naformátoval kartu na FAT32 (místo původního exFAT). Formátování proběhlo v pořádku - po něm se ukázala kapacita 64GB, taky v pořádku. Dal jsem nakopírovat data z HDD - v pořádku. Otevřu kartu v mobilu - některé MP3 chybí, nenačte žádné fotky (základní WP aplikace na fotografie, Pocket File Manager fotky najde). Po opětovném vložení karty do PC systém hlásí, jestli chci zkontrolovat disk, že pravděpodobně došlo k problému - opravd některé MP3 na kartě nejsou. Z původních dohromady cca 10GB dat je na kartě jen 6,6GB.

Kopíruje to cca 5 MB/s - a ano, asi bude fakt zase vadná, protože jsem ji teď naformátoval (v PC) nakopíroval na ni cca 12 GB dat (AVI) - to proběhlo v pořádku. A když jsem je chtěl zkopírovat zpátky na HDD, tak opět hlásí chyby. Zkrátka ani jsem ji nedal do mobilu a problém je opět tu. Takže znovu reklamace...