Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Amd vs. Intel

Čaute,
dělám si teď komp ( Resp. nechávám si ho udělat. ) a váhám, zdali do toho hodit AMD Vishera FX-6300 nebo něco od Intelu.
Spousta lidí AMD kritizuje a já se v kompech nevyznám, takže nechci udělat chybu.
Celkově mám na komp limit 20k ( včetně windows ) a sestavu mám s Visherou za 19,2k.

Co Vy na to? Intel a připlatit si.. nebo AMD postačí.

Cílem jsou a budou hry ( Assassin's Creed: Unity např., což je celkem náročnější hra.. )

Graf: Sapphire R9 270 DUAL-X 2GB GDDR5 WITH BOOST & OC
Paměť : Crucial Ballistix Sport 8GB (2x4GB) DDR3 1600 CL9
Deska : ASUS M5A97 R2.0 - AMD 970
Skříň : Zalman Z3 ( Nevím, zdali se to tam vejde )
Chladič : SilentiumPC Fera 2 HE1224 ( Utáhne to? )
Ventilátor ( či co to je ) : Seasonic S12II-520 520W

Budu rád za jakýkoliv koment, návrh, cokoliv.. :)

Intel má větší výkon na jedno jádro, což poznáš u drtivé většiny aplikací vč. her, protože jsou jednovláknové, Intel taky méně topí - má menší spotřebu.
Jinak co se týče PC návrhu, najdi si je zde na poradně, je jich tu už více než dost, stačí použít ten hledáček nahoře vpravo.

Chci auto do 50 tisíc, mám si koupit škodovku, která asi není nic moc, ale mám na ní, nebo Aston Martin, kterej ale stojí 2 miliony?

Intel je lepší, ale nemáš na něj rozpočet. V poměru cena výkon s přehledem vyhrává AMD, protože stojí zásadně míň. S tou spotřebou to nechápu, většina i5 má TDP 84W a většina FX pokud se nepletu 95W, což je IMHO skoro zanedbatelné. Do 20k bych stavěl na AMD, když koupíš za 20k stolák s i5, stejně už ti nezbude na grafiku, se kterou by se procesor neflákal.

Další variantou je koupit Pentium za 1500 a nataktovat to. Má to pak v jednovláknových aplikacích obrovský výkon a na hry to tak je celkem dobré. Blbé je, že některé nové hry (tuším třeba GTA V?) chtějí čtyřjádro, což to Pentium není a nemuselo by to jít. Navíc je potřeba to umět nataktovat, což já bych se s tím třeba nemrcasil, moc práce. :-D

Abych to shrnul - počítač za 20k bych postavil na FX.

Mám pro tebe návrh, teda pokud na PC nechvátáš.
Postav si základ na Intelu ovšem bez grafiky a někdy v červnu má vyjít nová řada grafik od AMD tj. ty co jsou teď na trhu půjdou s cenou dolů - pak si dokoupíš grafiku. Procesory Intel mají integrovanou grafiku v CPU.

Můj původní noťas je pár týdnů mrtvý a já tak trochu pomalu umírám.. :D Takže čím dřív, tím asi lépe.. Ale pokud i tohle dá novější hry, bude mi to stačit.. Cílem je Skyrim, AC Unity ( + starší a nadcházející díly ), Watchdogs, GTA V.. atd.

Tak, ako tu už bolo povedané..Intel je o poznanie rychlejší vo výpočtoch na 1-jadro(single-thread), a prakticky aj na viac jadier. Problémom u Intelu je ale cena. U AMD je zase problém slabý výpočet v single-threadových aplikíciach. Zato ceny AMD(FX) procesorov sú rapídne nižšie oproti Intelu..

Máš-li prachy, tak ber Intel i5. Jenže to stojí okolo 5 litrů, což je čtvrtina tvýho rozpočtu. Takže v tom případě je to, co máš vybraný (FX 6300), mnohem lepší volba, než jen dvojjádrový i3.
Pokud však ještě do rozpočtu přihodíš 2 - 3 litry, budeš si moct dovolit i5, který svým výkonem s přehledem stačí na všechny dnešní hry a ještě dlouho bude. Osobně bych ty 3 litry ještě přihodil a šel do i5.

Počkej si na directx 12 pokud budou řeči o directx 12 intel bude brečet a amd bude válcovat i5.
Protože amd není slabé samo o sobě. Ale to že hry neumí kvůli directx 11 využívat více jader. To má directx 12 zlepšit, ale kdo ví kdy to bude. To už amd 2016 bude mít třeba lepší cpu a tedka i grafiky. Tedka amd nemáš sčím srovnávat. I5 jsou nové, fx už 2012 takže 3 roky.

Tak furt netrd, že všechno jede jen na jednom jádru. Blbost. Leda tak superPI. V běžném životě není poznat, zda máš v pc Intel nebo AMD. A pokud začnu taktovat a vezmu na test programy co využívají to co mám v pc, tak nakopu zadek i Intelu za 2x tolik. Tak potom kde je ten výkon Intelu? Jedno jádro jedno jádro. To je jedinej argument.

To bude tím, že jsem měl v minulosti Intel (Prescot 3.2Ghz jedno jádro) a měl třeba jeden problém, že nešlo přehrát blbé digitálni video D8 bez komprese. A přitom před i po AMD přehrává jako nic.

A že AMD topí dvakrát více než Intel už je takový malinkatý detail v pozadí, že, Ježku ...

No on taky FX-8320 co mám mě stál 3600Kč. Kolik stojí i5 4670K?? Kterého nakopu do zatku jako nic.

Zrovna ted dělám rendering videa 4K do fullHD a už mám 57% a uplynulo 7 minut. Počítá to FX.
V programu Sony vegas 13 pro.

Nevím kde jsi k 31A došel, ale říkám ti, že mě to je jedno. Já hraju hry typu Crysis, Battlefield, Bioschock infinite atd a jedou všechny 1920x1080 very high+12xVH (včera jsem zjistil, že i Crysis 3) a pohoda.
Na net mám notas a ten s APU a zdroj má max 80W. Stručně řečeno elektriku platím já a je mě u prdele co kolik žere.

Tak řeknu to tak. Modrý tábor představil nové desky pro modrý tábor.
Poslouchejte dobře. Desky pro amd fx 125w se přehřívají a zatežují napájecí kaskádu. Zatímco intel desky pro i7 a xeon 140w se vůbec nepřehřívají a zátěž žádná není, protože intel se napájí ze vzduchu. :-)

Ale žerou tolik. Fx mají taky pokud vím 95w. Takový fm2+ má 95 i méně w. Takže je to cca stejné. Navíc nepočítam to že amd jede pořád na 32nm technologii u amd3+ u fm2+ je to 28nm, kdežto intel má méně. Je to tím taky že amd cpu pro amd3+ neudělala. Bude asi nový socket pro procesory Zen.
Asi jako u gtx 970 kde 3,5GB karta a zbytek jede jako slimák a říkate, že žeré méně. Tak takou kvalitu si mohou dát někam. 4GB koupím tak chci 4GB ne 3,5GB. A to že někdo řekne, že tohle nevyužije, tak zrovna GTA5 4GB grafiky využije i Middle-Earth: Shadow of Mordor .

To že si někdo koupí desku pro cpu 125w nebo více za 1500kč a pak to dávate za vinu amd není problém amd, ale lidí. Slušná deska stojí od 3000kč a víc. Já mám asus crosshair formula Z a nemám strach že by něco ruplo. Fx8350 sem zkusil nataktovat na 5GHz a šlapalo to několik hodin, než jsem to vypnul. Samozřejmě musí být chladič.
Ještě jsem neměl na vzdory vaších kecu o výkonu amd na 1 jádro žádný problém s hrou na ultra full hd? Čím to bude?

No vidíš, když si koupíš i5, který je sice o něco dražší, tak ti k němu zase stačí obyčejná deska do dvou litrů. Co jsi ušetřil na procesoru, to jsi narval do desky. Ve finále máš možná stejnej výkon, ale o to vyšší požadavky na zdroj a chlazení.

Abys nemyslel, že su zaujatej - můj PC jede na Phenomu.

Klidně desku okolo dvou litrů pod i5. Zas tak moc benefitů dražší desky nepřináší, využijí to akorát taktovači a ti, co osazují více grafik. Drtivá většina domácích uživatelů PC by to nijak neocenila, krom pocitu, že maj dražší železo. Takže ušetřený dva litry za desku dám do procesoru a místo rozežranýho AMD koupím i5 a budu na tom výkonově stejně, ne-li ještě líp.

Já osobně nejsem zastáncem taktování - zvyšuje to spotřebu (tedy i teplo a hluk) a nárůst výkonu není až tak extrémní, aby to taktování obhájilo. Ve chvíli, kdy procesor přestane výkonově stačit, je čas na kompletní upgrade, tedy na novou generaci procesoru. Ta troška výkonu z přetaktování v té chvíli je slabá náplast na krátkou chvíli.

A kdy ty kvalitní součástky oceníš nejvíc? Při velké zátěži. S menším TPD procesoru je zátěž mnohem nižší. Protože co nečastěji odchází na deskách? Kondenzátory, vysychání následkem velkých proudů a tepla okolo, stejně tak DC měniče. Pokud ty měniče pojedou na polovině svýho výkonu, vydrží mnohem dýl.

A nemysli si, že do těch desek za 4 litry ti dají extra hoch kvalitu, šetří se všude a kolotoč spotřeby se nesmí zastavit.

To máme kupovat AMD jen kvůli tomu, že "Velkej Zlej Intel - Malý Hodný AMD"? Di se bodnout. To je taková česká uprděnost, nenávidět ty úspěšnější a lepší.
Nepřeju AMD krach, to ne, ale nebudu si kupovat jejich procesor, když je pro MĚ nevýhodný poměr cena/výkon. V nižší cenové kategorii, tedy do 3 tisíc je AMD naopak lepší volba, tam má Intel jen Pentia a i3, oproti těm je FX 6300 mnohem lepší volba. Ale to, o čem se tu dohadujeme, jsou procesory větších výkonů. Pokud mám na PC vyhrazeno 20 litrů (jen bedna), jen blb by si koupil něco jinýho, než i5.

Tvoje cesta byla podobná, jako moje - postupný upgrade. Já jsem taky na Phenoma 965 upgradoval především kvůli tomu, že to byla poslední šance koupit 4 jádro, aniž bych musel kupovat desku.
Při celkové výměně všeho by to však mohlo vypadat jinak.

Já si též na Phenoma nestěžuju, mým potřebám vyhovuje nadmíru. Nový hry až moc nehraju, i když jsem zvědav, jak si to poradí se třetím Zaklínačem. Tam bude asi slabá grafárna (HD6770). Uvidíme, kdyžtak si to zahraju za pár let.

Intel dělá grafiky. Jen ne herní.
Obě firmy jsou na trhu už hodně dlouho, jen prostě Intel měl lepší marketing, když se mu podařilo prosadit svou x86 architekturu (přestože existovaly lepší), ostatní je jen začali napodobovat/kopírovat. A na každým trhu může být leader jen jeden. Takže prostě Intel má prachy, protože uměl líp obchodovat. Co bys dělal, kdyby tehdy ATI nekoupilo AMD, ale Intel?

To by možná mohlo být tím, že FX za 3 tisíce nacpeš do desky za patnáct stovek a i7 za 30 tisíc do desky za 8 litrů. Za těch 8 tisíc už by ta napájecí kaskáda přecejen mohla vypadat trošku jinak, nemyslíš?

To vůbec neřeším, že tady se bavíme o normálním stroji v běžné cenové hladině, kde má Intel prostě 84W.

Úplně stejně, jako tvých 140W u Intelu můžu vytáhnout 220W u FX-9xxx.

A srovnávat FX za 3 tisíce s Intelem za desetinásobek je podle tebe rovný boj?

Na Zen si ještě počkáme. Grafiky už tu měly být loni, pak letos v březnu, teď v červenci. Kdoví, jestli do té doby nestihne nV vydat nástupce 970. Navíc pokud zas AMD vymění jen vrchní model a zbytek přečísluje, jako to udělal minule, bude to tedy pokrok jak stehno, už se na to nemůžu dočkat.

To, že AMD nebylo schopné poslední 3 roky vydat nový procesor snad neznamená, že je Intel horší, ne? To je smolík jen a jen AMDčka. AMD pořád slibuje a plánuje, ale nějak zapomínají konat.

Očividně se vůbec neorientuješ a jen si obhajuješ svůj počítač, jen moc nevím před kým, většině lidí tady to je asi jedno, klidně si měj 286.

Mimochodem, než zase napíšeš "Vy (inteláci)", přečti si můj popisek. Mám procesor i grafiku od AMD. Jsem s tím spokojený, protože jsem koupil levně, nic moc jsem od toho nečekal a funguje to podle očekávání - tedy jako levná sestava za pár šupů. To ale neznamená, že kdybych měl vyšší rozpočet, že bych to tam dal taky.

Pochybuji že hra na 8 jader by stála o 50% víc. To je jenom práce navíc. Navíc patch lze udělat kdykoliv. Gta5, ubisoft mají tolik peněz od zákazníku, že se v tom topí. Navíc není logické, aby strkala do vývoje pracky pořád nvidia, zase byla u zaklínače 3. Ta musí být taky všude. Zase by mohly zaklínače udělat jen pro nvidia jako super efekty slibují. A pro amd udělají něco? Více jader? Aby grafiky amd byli dobré? Jako vývojař udělat hru pro všechny cpu a všechny grafiky stejné nebo aspon přibližně. Když udělám hru pro intel a nvidii budu mít více peněz? Ne protoželidi s amd je můžou *****.

Navíc pořád dokola nechápu jak pořád, ale pořád můžete už ******** srovnávat fx a i5,i7? To je rok 2012 a 2013/2014. Totéž grafiky r9 280x/r9 290 s gtx 960/gtx 970.
Jako srovnávat jabko a hrušku.
Tedka amd vydá nové grafiky a snad brzy cpu zen a tím pádem by mohl opustit levná cpu.

Navíc není logické, aby strkala do vývoje pracky pořád nvidia, zase byla u zaklínače 3. Ta musí být taky všude.

Asi nemáš tušení, co je tu business, marketing a konkurenční boj. Všichni nechtějí to nejlepší pro tebe, ale tvoje prachy pro sebe.