Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkrat napájecím zdrojem...?

Dobrý den, dnes po připojení napájecího zdroje k bežícímu NTB se najednou NTB vypnul a již nešel znova zapnout. Zkoušel jsem i jiný zdroj, s baterkou, bez beterky, prostě nic... Snažil jsem se hledat, stejný problém jsem nicméně nenašel.

Pokud to šlo do zkratu odpálilo se pouze vnitřní napájení, nebo to sebou vzalo i desku...? Blbá otázka, bez proměření a odzkoušení, vím :) Ale tolik se v tom nevyznám, a tak nevím, jestli se mám poohlížet po té napájecí části, nebo desce...

děkuji.

se mám poohlížet po té napájecí části, nebo desce

to je složitý na toto odpovedet

možné je cokoli, treba i porucha napájeciho zdroje která, napríklad, spúsobila krátkodobe prepetí a odepsala mainboard notebooku, možné je vše

.... :puff:

To zalezi na tom, cos tam doopravdy pripojil a jak presne je stavena ta tvoje deska a jake jsi mel zrovna stesti ci smulu. Je tu sance, ze to udelalo jen neco s napajenim, dokonce bys mohl mit az takove stesti, ze by tam byla jen spalena pojistka, nebo obyc dioda. Ale taky to klidne mohlo vypalit nejen desku ale i procak, grafarnu ci disk (nebo vsechno dohromady)

bez promereni tezko co zjistis, minimalne se ale muzes podivat, co vsechno se tam tvari spalene, ktere kondiky se tvari nafoukane, ci rovnou praskle a kdyz to zapnes, zda se tam vubec neco rozsviti, ci zacne tocit, nebo hrat a podle toho aspon neco muzes odhadnout.

co to máš s pojistkami .... žádne nejsou na mainboardech, je to absolutne zbytečné, pojistky jsou vec velice pomalá, čas za který se preruší je v setinách nebo desetinách sekundy a jak se obecne ví, nevadí že k tobe to ješte nedošlo, elektronika je zas sakra rychlá, poruchový stav, prepetí, pretížení, co trvá v mikro sekundách i míň, ji spolehlive odesíla na smetište

to je tak s pojistkami a elektronikou

.... :puff:

Mluvime o napajeni, ktere vetsinou obsahuje i docela znacne kondenzatory, prave kvuli filtrovani kratkych spicek a vypadku a takovy polyswich muze mit vybavovaci dobu v radu milisekund - dost rychle na to, aby vybavil driv, nez se kondenzatory nabiji. A za nimi je obvykle stabilizator a dalsi baterie kondiku. V pocitacovych zdrojich se ployswitche pouzivaji celkem bezne. Pokud se mu ovsem da vetsi zahul, tak se zvladne i prepalit.

Samozrejme, ze az na konektorech procesoru by moc smysl nemela, ale k nim se taky vnejsi zdroje nepripojuji, protoze uvnitr potrebujes stabilizovane napeti a ne zakmity z toho, jak nekdo cpe rucne konektor do zdirky, nebo ho vytahuje. (a o stabilite a cistote napeti z nabijecky si doufam zadne iluze nedelas, zvlast kdyz to z ni leze dratem, co ma klidne prez metr a indukuje se do nej kdejaky sum a brum z okoli)

s napaječema k notebookum to není vždy zcela prosté, nekteré potrebují zátež aby správne fungovaly, naprázdno tam nameríš velice malé napetí, také se užívají u lepších značek napaječe které komunikují s notebookem

laciné čínske plastové notebooky nejsou ale na napaječ nijak vybíravé, sežerou vše co dojde do konektoru, na nejakej ten Volt víc nebo míň nehledí, vše je jim vyhovujíci

.... :puff: