Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poškozené CPU

Zdravím všechny fandy pc. Mám procesor Intel CORE 2 Q8400 quad core 2.66GHz. Měl jsem grafickou kartu nvidia, na které se poškodil větrák a tak se ohřívala až na 100°C a pak se vypla. Novou grafiku mám asi půl roku. Mám podezření na to, že se mi z těch vysokých teplot poškodil procesor. Ne že by nefungoval, jen mi často padá např. Skyrim (zkoušel jsem stejné verze hry na jiných počítačích, jely bez problému, na mém padá velice často).
Včera jsem ukládal video v Sony Vegas a jakýkoliv formát jsem zvolil , všechny byly asi 1 fps a byly tam různé half-framy a červené, zelené obrysy různých částí videa náhodně v celém videu (po 2 hodinách jsem zkusil wmv 320x240 s nízkým datovým tokem, i to se sekalo). Na NB není s ukládáním stejného videa ve stejné verzi vegas (11.307)nejmenší problém (+ je slabý, má jen integrovanou grafiku).

Existují nějaké programy, které potvrdí moje obavy?

PS. Movie maker ukládá 1080p wmv normálně. Zřejmě není tak CPU náročný.

CPU sa nema dovod poskodit, a uz vobec nie kvoli grafike, najprv by som otestoval RAM v memtest86+ (nabootovat z UBCD napriklad), prip. moze byt ze su naprd DC menice RAM alebo kondiky na doske, potom by pomohlo zvysit RAM napatie o 0.1V v BIOSe, ale mozes mat aj problemv tom win napr. v ovladacoch ak ten program vyuziva aj grafiku a to ide cez ovladace a tie to mozu posierat, apod. Predpokladam ze ten projekt nemas poskodeny na disku t.j. ze so to na NTB testoval tak ze si skopiroval cely projekt z PC na NTB teraz, ne pred tyzdnom.

P.S. moze byt aj naprd DC menic CPU, skontroluj si kondiky okolo CPU na doske. A matematicke operacie CPU sa daju otestovat napr aj v prime95

CPU přetaktované nemám, ty testy a monitory CPU nikdy neukazovaly více než tu původní hodnotu CPU (2,66 GHz), jen méně, to může být tím, že CPU se jaksi "zeslabí když ho není potřeba tak silné", jako to pozoruju na mobilu CPU monitorem,je to možné?

Hru mám stejnou jako má kámoš na pc, úplně stejné soubory. Hra padá i na low i na ultra grafiku. Myslím, že problém není v grafice. Btw při tom ukládání videa jsem zaškrtl "pouze CPU" protože jinak mně to ani nepustilo uložit. Na NB jsem dal úplně stejný vegas a tam mně to pustilo ukládat jakkoliv, nemusel jsem zaškrtnout "render only using CPU".
Memtest86+ --> 29 minut 1 pass 0 error (používalo to 1 core nevím proč, v biosu mám povolené všechny 4 a procesy mi jdou taky na 4 core resp taskmgr hlásí CPU 99% použití např u toho vegas nebo i přes 50% u toho Skyrimu.

Nedává mi to prostě všechno vůbec žádný smysl.

1) udělej konečně test pamětí pomocí programu memtest ať víš jestli jsou ramky OK.
2) pokud procesor jede na nižší frekvenci může to být
a) běžný stav -nevytížený jede pomaleji, šetří energii. většina proceosorů od dob dvoujádra to má automaticky
b) nastavením ve windows - ovládací panely, možnosti napájení vysoký výkon versus úsporný režim případně projít a pokud tam máš nastavené něco jiného jak 100 procent je to brzděné tady
c) nastavením v biosu kde je to blbě zadané -nejspíš násobič
3) tepelné poškození intel procesoru je velice nepravděpodobné. sám se dovede zpomalit nebo vypnout při nějakých 100-110stupních. nepoškodí ho ani chladič odpadnutý za chodu...

Tvůj problém osobně odhaduju na dodrbané kodeky/ zbytky ovladačů po staré kartě. Předchozí byla nvidia a teď tam máš amd ?

PS. Movie maker ukládá 1080p wmv normálně. Zřejmě není tak CPU náročný.

Nejspíš s cpu nic nebude. Přeinstaloval bych to po testu ram.

Díky za rady. Memtest hlásí že ramky jsou v pohodě (1 pass 0 error po 29 minutách), sice nerozumím tomu, proč uvádí "RAM: 532 MHz" , myslím že jsou 1333MHz ale to je jedno, stejně těm MHz u ramky nerozumím.
Jak >přeinstaluju< RAM po testu?
Jak smažu/zbavím se starých kodeků/ovladačů z té Nvidia grafiky? P.S. když jsem si koupil AMD, ovladače moc nefungovaly na WINXP, které jsem měl předtím s Nvidia, takže jsem nainstaloval WIN7, na kterém jsem teď (půl roku), tzn všechno na HDD se mi smazalo, pokud tedy jsou ovládače jenom na HDD (pevném disku prostě).

Aha, špatně jsem předchozí post pochopil, taky jsem koukal, jak mám přeinstalovat ram, nikdy jsem o tom neslyšel, měl jsem asi přeinstalovat ovladače grafiky.
Ano, mám nový windows, v appwiz.cpl tam není žádné Nvidia ani nikde v těch CPU-Z ani GPU-Z takže je to asi pryč.
PS. watch CPU-Z statistiky, nevím, jestli se z toho dá vyčíst, co mám s PC, myslím, že ne.

Tím přeinstaloval bych to sem myslel celý systém nainstalovat znovu. No vidíš a podle obrázku z memtestu jede cpu na správné rychlosti takže je v biosu dobře nainstalovaný.
Ten cpu je dobrý ty ramky pokud by byli tak vadné že to dělá blbě film by už taky ukázaly chybu.

Můžeš si hrát s ovladačema grafiky a s odinstalováním různých kodeků ale já bych windows rovnou přeinstaloval načisto.

EDIT: ještě můžeš otestovat grafiku. Doporučuji stáhnout furmark případně occt přenout na gpu a nechat točit tu kouli jestli tam nebudou artefakty.