Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 64-bitový systém robí problémy - BSOD

Dobrý deň,

tento systém som poskladal pred cca 3,5-4 rokmi a hneď od začiatku na ňom boli problémy so 64-bitovými systémami (BSOD po ani nie 15 minútach uptimu), základná doska bola reklamovaná (podozrieval som ju z prehrievania) ale neúspešne. Napokon som neskôr prišiel na to že s 32-bitovým systémom nie sú problémy a tak som na ňom celú túto dobu fungoval keďže všetko na ňom bežalo tak ako malo.

Poslednou dobou mám viac času a keďže stále viac a viac hier vychádza len pre 64 bitové systémy tak som sa rozhodol to konečne vyriešiť. Po nainštalovaní Win7 Ultimate 64-bit sa dialo presne to isté čo predtým, stále BSOD. Po tom ako som v BIOSe nastavil na mojich RAMkách (PC specs na konci postu) XMP profil a doladil voltáž tak bol systém viac-menej stabilný ale veľmi spomalený. Rozhodol som sa nainštalovať Win8.1 64-bit. Tento systém crashoval hneď pri boote na rovnakých timingoch a voltáži na ktorom bolo Win7 stabilné. Opäť som šiel do BIOSu a znova ich upravil, mnohokrát preinštaloval GPU drivery (odvolával sa na ne Driver Verifier, čo ako som sa neskôr dozvedel, môže stále signalizovať problém s RAM) ale stále neúspešne (asi vás teraz napadá či som skúšal memtest - áno skúšal a ako hovorím, tento systém fungoval na 32-bite 4 roky bez problému). Pred pár hodinami som znova šiel do BIOSu a všimol som si že si sám nastavil Core Voltage vyššiu ako je factory (1,41V namiesto 1,39V). Po tom ako som to opravil a vypal ešte pár vecí (AMD Cool&Quiet a C1E a C6 option) tak systém vydržal 3,5 hodiny uptimu kým znovu spadol.

Teraz detaily:
PC Specs:
CPU: AMD FX-8120
mobo: Gigabyte GA-990XA-UD3 (rev 1.x)
RAM: Kingston HyperX CL9 1600MHz 2x4GB kit (sériové číslo KHX1600C9D3X2K2/8GX)
PSU: Seasonic Bronze 650W
GPU: Geforce GTX 560 Ti

BSOD errory:
BAD_POOL_HEADER (0x00000019, caused by ntoskrnl.exe)
BAD_POOL_CALLER (0x000000c2, caused by fltmgr.sys)
a pár ďalších ktoré ale spôsoboval Driver Verifier
(minidumpy môžem podľa potreby uploadnúť)

Veci ktoré spúšťajú BSOD:
Je to veľmi nekonzistentné. Predtým to bolo väčšinou sledovanie Twitch streamov a hranie Killing Floor 2 (iné hry ako napríklad Dirty Bomb nespôsobovali BSOD vôbec). Po upravení voltáže CPU som ale hral Killing Floor 2 okolo 40 minút, skúšal GPU (Furmark) a CPU (Everest) stress testy v okolí 15 minút bez problému, a bol zrovna v okolí druhej hodiny sledovania Twitch streamu keď som znova dostal BSOD s vyššie uvedeným errorom (0x19).

Veci ktoré som skúšal:
Rôzne timingy RAM, rôzne voltáže, 1333Mhz nastavenie a timingy, memtest, formátovanie disku, check systémových súborov, vyberanie jedného RAM sticku, iné konfigurácie (DIMM 1,2 a 3,4)

Som už naozaj zúfalý a neviem čo ešte by som mohol skúsiť. Po zmene voltáže je systém asi v najstabilnejšom stave v akom kedy bol (3,5 hodiny uptimu som doposiaľ nemal) ale problém zjavne stále nie je zažehnaný.

Ďakujem za akúkoľvek pomoc alebo nápad a ak som na nejaký detail zabudol stačí kľudne napísať.

Tie RAM su na 1,5V, pri 1333, (pri 1600 potrebuju podla datasheetu 1,65V takze stare sracky), nastav do BIOSu vsetko na automaticky (load defaults), vypni XMP, nechaj tam bySPD, nech to nastavi 1333MHZ, a napatie nastav trebars na 1,6V. (pri 1333MHz). Potom to funguje jak?
Ked ti ta doska v HW monitoringu ukazuje RAM voltage 1,41 tak je to srackova doska (DC menice uplne mimo), ale mozes si to dvihnut rucne nastav 1,6V a bude tam snad aspon 1,5V poto realne apod. frekvenciu 1333 (bySPD) (casovanie 9-9-9)

P.S. jaj ty si pisal o core voltage, ale ok to je fuk proste nastav RAM 1,6V a 1333 (9-9-9) a otestuj. Vsetko ostatne nechaj najprv na defaults

Este dalsia myslienka - u 64bit Win7 moze byt rozdiel ten, ze si to nainstaloval v UEFI mode a 32bit sa da instalit len v legacy mode. Over si v BIOSe ze mas UEFI boot vypnuty alebo ked bootujes z instalacneho DVD tak cez bootmenu (F10 apod) si vol DVDROM bez slova UEFI a tak instaluj Win. Nemal by to byt sice rozdiel, ale ktovie ci si to tam nedetekuje RAM cez UEFI inac jak pri legacy boote

A este posledna vec - to driver verifier to je nejaka sucast windows alebo si to tam instaloval ty? Ovladace instaluj vyhradne rucne, t.j. ciste Win a len spravne ovladace z webu vyrobcu dosky, pre 64bit W7, a z webu grafiky tiez pre W7 64bit. Neinstal tam ziadne automaticke utility apod. Pre zaciatok ani ziadne zbytocne programy (ziadne antiviry ani nic podobne)

BTW. moze to ale byt cokolvek aj nejaky blby kontakt na patici CPU apod alebo RAM apod (ten 64bitovy Win ti vyuziva aj ten stvrty GB RAM - mas tam pouzitelnu pamat cele 4GB uvedene predpokladam) a 32bitovy Win pouzival len 3GB alebo 3,neco GB takze RAM je najpodozrivejsia - skusal si teda jeden samotny modul v roznych slotoch a potom druhy samotny modul v roznych slotoch a pri kazdej kombiunacii to padlo? Ked nabootujes z UBCD a spustis potom memtest86+ a nechas to trebars 5hodin tak to nenajde ani jeden error?