Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 2000 - změna písmene jednotky a dstranění

Dobrý den,
potřeboval bych poradit v systému Windows 2000 jak změnit a odstranit písmeno jednotky. V nástrojích pro právu nemohu najít, tak jako u XP, správu disků, kde lze tyto úkony udělat. Našel jsem pouze, po kliknutím pravým tlačítkem na danou jednotku na kartě sdílení, možnost nastavení nesdílet, ale po restartu je zase sdílení zaškrtnuto. Děkuji předem za rady.

Mám udal bot 2k a XP. V XP (NTFS), 2k (FAT32). Může v tom hrát souborový systém roli?

V XP jsem odebral písmeno jednotky s 2k na (F:), takže je tam pouze XP na (C:), aby XP nezasahovalo do 2k. Totéž jsem chtěl udělat i u 2k. Odebrat písmeno jednotky XP (F:) tak, aby zůstalo pouze (C:) s 2k, ale to se mi nedaří. Proto poukazuji na FS, jestli to tím nemůže být.

neškodilo by konečně napsat: co je to přesně za oddíl a jaké má písmeno.
screen z diskmgmt.msc by asi pomoh.
zatloukání je k ničemu, je k ničemu, je k ...

edit: konečně dorazil popis - ale tento zmatek odmítám číst.
screen nebo nic.
bonus: je pochopitelné, že normální uživatelé mají pojmenované oddíly tak, že si je poznají i při nabootování z jiného systému. jsem zvědav.

a jeden dotaz: kde teď leží aktivní oddíl (staré win nechápaly, že to musí ukázat) a jaký je obsah boot.ini?

Takže je to takto. Používaný zavaděč v XP

BOOT.INI
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Home Edition" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINNT="Microso ft Windows 2000 Professional" /fastdetect

XP.PNG a 2k.PNG
Lze vidět u každého systému, že jeho systémový oddíl vždy na (C), a druhý systém vždy na (F) > kvůli dvěma mechanikám není (D). Nyní jsem již převedl původní souborový systém FAT32 v WIN2000 na NTFS. U WINXP je nyní též zřetelně vidět, že oddíl WIN2000 je již bez písmene. To je to, o co mi jde i v systému 2k. Chci v něm skrýt oddíl WINXP s písmenem (F), stejně jako u XP, aby se při spuštěném systému, XP nebo 2000, nezobrazoval ten druhý oddíl.

Ještě mě napadlo, jestli to nejde právě proto, že XP oddíl je spouštěcí nebo aktivní, což ale nevím jistě.

uživatele lžou - to je axiom. proto preferuju screen s pořadím oddílů.

skoro zírám, že druhý win2000 se podařilo nainstalovat tak, že se systém tváří jako c:, i když je až druhý primární oddíl.
kdyby byl tento oddíl aktivní, nedivil bych se - ale tomu neodpovídají záznamy z xp verze boot.ini
(boot.ini z w2000 zřejmě obsahuje záznam pro jediný systém. kdyby měl 2 záznamy, věřil bych tomu)

jestli to nejde právě proto, že XP oddíl je spouštěcí nebo aktivní, což ale nevím jistě.

myslím, že jsi na stopě.
jinak aktivní atribut vypíše třeba příkaz: diskpart -> list volume (špatně) nebo raději skutečný manažer.
win2k: tomu xp disku nastav třeba z: a ignoruj ho.

druhý systém vždy na (F) > kvůli dvěma mechanikám

ani náhodou. cd mechaniky se nemají co motat do písmen disků a flashek. dávám jim obvykle kulatá písmena o:, q:, déčko mi zbude pro druhý disk.

pozn.: řešením neviditelnosti druhého oddílu by byl skutečný dual-boot manager, kvůli ntfs by musel být na malém oddílu ukousnutém z konce disku, třeba 100mb fat/fat32:
xosl, system commander, acronis os selector (dnes součástí disk directoru)

startovací soubory pro win2k jsou na první části disku (tam kde máš xp). takže skrýt oddíl proto nejde.
pokud můžeš *experimentovat tak nainstalovat bootmanager, skrýt oddíl s xp nastavit aktivní ten druhý a opravit win2k přes instalační cd

*máš čas a chuť si to případně celé komplet přeinstalovat

jednodušší volba je přidat druhý fyzický disk tam dát ty win2k nebo zkusit nějaký externí sw ve win 2k na zablokování písmene F

Tak jsem nastavil aktivní oddíl na 2k, odstranil písmeno jednotky a zase zpět nastavil aktivní oddíl s XP. Nyní mi to po postu vyhodí hláška: chyba při nabírání systému a je to mrtvé. O OS mi nejde, mám je zálohované a za 5 minut jsou zpět. Spíš nechápu, proč oddíl s 2k může být bez písmene a XP ne. Myslel jsem, že písmena jsou pro pořádek v nabootovaném OS a ne pro hostování.

tak ještě jednou pro pořádek
první oddíl (v xp "c") zavaděč pro oba systémy+ soubory XP. druhý oddíl můžeš v xp skrýt.xp jej nepotřebují ani pro zavedení.když ten oddíl s win2k zfromátuješ ani si toho nevšimnou startovací nabídka zůstane stejná je to dáno tím co je zapsané na céčku.

pří výběru Win2k - druhý oddíl - soubory win2k \win2000. spuštění probíhá spuštěním výběru os na prvním oddílu,načtením boot souborů win2k (stále na prvním oddílu) a pak se startují win2k soubory (adresář \win2000 etc)na druhém oddílu. Windows 2k si ten druhý oddíl pojmenuje klidně C: ale na první oddíl (F) nezapomene páč z něj startoval a beztak tam má pořád něco otevřeného.

pokud to chceš upravit tak nainstalovat ten boot manager, oba oddíly musejí být primární*. na tom s win2k se dá opravit/nainstalovat systém pomocí opravy z instalačního cd.

*pravděpodobně asi to nějaký bootmanager umí i primární + logický

J v důsledku nemám problém s tím, že je disk viditelný někde ve správci disku. Jen nechci, aby do sebe systémy zasahovali. Však to znáte. Nainstalujete aktualizace (MS, IE, SP...) a na obvykle druhý oddíl se vytvoří neodstranitelná složka pojmenovaná číselné. Tak tomu jen chci zamezit.

a na obvykle druhý oddíl se vytvoří neodstranitelná složka pojmenovaná číselné

to dělá blbý instalatér ms aktualizací - kde je více "nepoužívaného" místa, tam to vrazí, proto často mimo systémový disk. jen po sobě občas zapomene uklidit.
ty adresáře mívají práva systém - chce to přidat práva administrátora k podadresářům amd a i386 a nejdřív smazat je.
protože na w2k i xp už skončila podpora, nevím co řešíš. doinstaluj aktualizace které uznáš za vhodné, pokud to někde nechá dočasný neuklizený bordel smaž to, další aktualizace už nebudou.

Zdravím. Ta utilita xosl vypadá velmi dobře, ale vyskytl se mi problém. Špatně jsem si připravil oddíly (velikost), tak jsem je pak i s již nainstalovaným xosl odstranil. Nyní, když v recovery na HDD nehraji OS, tak nebootuje, ale PC hned po postu vypíše SMBK BAD! Co to znamená a co s tím? HDD jsem různě formátoval na různé FS, ale prostě se toho nelze zbavit.