Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se někdy nezapne

Zdravím,

narazil jsem u svého PC na zajímavý problém, a to, že se někdy po stisknutí vypínače na case nezapne. Vyloučil bych závadu vypínače na skříni, protože i po zapojení resetu na pwr nebo zkratování kontaktů PC zapnout nešel.
Veškeré další komponenty (kromě zdroje či desky, u kterých odhaduji závadu) jsou 100% v pořádku - otestováno

Zbyl mi tedy zdroj nebo deska, zde ale nemám možnost jednotlivé komponenty otestovat.
Osobně bych sázel na základní desku (3V baterie měněna), které je již bezmála 8 let. U zdroje se mi tomu nechce věřit, protože jde o kvalitní kus, ale ani ty nejsou nesmrtelné.
Co mě hodně mate, je značná nepravidelnost výskytu závady - Několik dní vše jede OK, PC jde zapnout. Pak nejde zapnout, tak vypnu zdroj (vypínačem na něm) a po zapnutí vypínače PC naběhne sám, aniž bych mačkal vypínač na case. Pokud se sestava rozjede, tak je vše OK, i při benchmarku na 100% vytížení bez problémů, napětí stabilní.
Již nějakou dobu to pozoruji, a přijde mi, že PC se nezapne hlavně, pokud byl např. 12 hodiny vypnutý. Z toho LAICKY usuzuji, že dojde vybití kondenzátor(ů) a tím vypnutím zdroje vypínačem se cosi zresetuje a PC pak naskočí.

Jaký je váš názor, v čem může být zakopaný pes? Nějaké zkušenosti?
Vyzkoušel jsem vyčištění PC, všechno možné i nemožné, jak jsem uvedl, zbývá mi deska a zdroj. Nejvíce ubíjející je zjišťování závady, kdy holt musím čekat mnoho hodin, abych ověřil, že závada se objeví/neobjeví. Díky za každý konstruktivní názor/radu.

Ze sestavy to nejdůležitější:
MB: ASUS M2N32-SLI Deluxe
CPU: Phenom II X4 940BE
PSU: Seasonic SS-860XP F3 860W
RAM: 4x2GB Kingston@800MHz
GPU: ASUS ENGTX660 TI-DC2T-2GD5
(Ano, je to stará šunka, ano zdroj je naddimenzovaný...)

Tento isty pripad som mal aj ja daaaavnejsie,,, a zavada bola v ZDROJi. Aj mne robievalo ze ked som zapol zdroj tym tlacitkom tak sa tiez spustilo PC ale pritom som nestlacil tlacitko na bedni(zapnutie).
Tak som vymenil zdroj za inu znacku a priplatil som si a vsetko ide az do teraz vporiadku.

No moze to byt prave doska alebo zdroj alebo powerbutton (ten si uz vylucil), ostatne komponenty si ani nemusel skusat :)

Ked zmacknes ten powerbutton a nezapne sa to tak sa presne deje co? Aspon zdroj (vetraky apod) sa zapne, alebo vobec nic a ostava to v S5? V druhom pripade je to nieco s doskou, a skor je to tym ze pocas toho 12h "pobytu" v S5 stave sa tam nieco posaha a uz to nereaguje na nic, to ale moze sposobit aj zdroj (napr.d standby vetva) ale aj doska, alebo kludne aj akekolvek vonkajsie vplyvy, rusenia na 230V, cez LAN, cez monitor, alebo zemne slucky cez nejake anteny na TV ak je PC spojeny aj s TV apod

Když zmáčknu powerbutton, tak se neděje nic (ventilátory se neprotočí, prostě nic), pak následuje vypnutí vypínače na PSU, jeho následné zapnutí a PC sám naskočí. Už se mi i stalo, že ani po zapnutí vypínače PC nenaskočil, leč udělal jsem to znovu - vypnutí PSU a po zapnutí už to jelo.

Chcelo by to zmerat napatie na PS_ON pine ATX konektora ze ci sa zmeni ked zmacknes ten powerbutton. Ked ne, tak samotna doska nezapina zdroj, ked sa zmeni tak je doska OK a nezapne sa zdroj ked sa zapnut mal.
Ale najskor to bude tak ze sa doska za tych 12h dostane do zaseknuteho stavu, kvoli nejakemu dovodu, moze byt cokolvek aj zvonku aj vnutri na doske alebo zdroj ma uz nestabilnu standby vetvu.

Díky :)
jelikož nmám jak změřit napětí na PS_ON pinu, zkusím to vyřešit otestováním jiného zdroje. Předpokládám, že pokud je deska v háji, tak závada přetrvá; pokud je naopak k.o. zdroj, tak se závadě vyhnu.