Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Domácí nabíječka

Dobrý den. Mám notebook hp dv6700 no a nemam ted nabijecku tak jsem si ji udelal ze stareho adapteru od toshiby která má 15V a 5A a notebook je udělaný na 18.5V a 3.5A, nebo 19V a 4.7A. Chci se zeptat, nespálí se to?

Baterka nemusi vubec byt po smrti, ale tou svou vybijeckou ji tam zanedlouho dovedes. Jestlize ti 19V baterka (co mas v NB) dava na vystupu pri zatezi 15V, tak je u hranice zniceni - ovsem jak ma davat vic, kdyz ty ji tou vybijeckou stahujes a vybijis na tech 15V? Kdybys tam dal nabijecku s 19V, tak je dobre mozne, ze ji nabijes na 100% a bude jeste leta verne slouzit - takhle ji co nevidet umucis k smrti.

Jak, neznici? Pokud tu baterku budes svoji "nabijeckou" soustavne VYBIJET k hranici zniceni, tak se pri jakekoli zatezi snadno jeden clanek pod tu hranici dostane (nejsou zcela stejne) a jak odejde, tak se zvysi jeho vnitrni odpor, pri nabijeni na nem bude vetsi ubytek, na ostatni clanky zbude min a ta tvoje vybijecka je jeden po druhem stahne ke zniceni taky.

Ostatne jake napeti je na prazdnem dratu? Nizsi, nez 19V? A prospeje baterce, kdyz ji ten drat pripevnis na kontakty (=male napeti nic naznici)? ta tvoje vybijecka nema velky vnitrni odpor a jeji elektronika bude delat vse pro to, aby na jejim vystupu napeti nad tech 15V nerostlo, i kdyz k ni pripojis 19V baterku ...

tady pro ruzne notasy nabizeji baterie s napetimi, v zavorce pocet typu:

7,4 (2)
10,1 (2)
10,8 (77)
11,1 (182)
11,25 (1)
14,4 (17)
14,8 (52)
24 (1)

Nabijecka musi mit jmenovite napeti vyssi, nez napeti baterie, protoze baterii musis nabijet napetim vyssim, nez jake z ni chces odebirat, po ceste mas ruzne ubytky nejen na vedenich a konektorech, ale casto i na dalsich prvcich (ridici obvody, ochrany proti prepolovani, zkratu a podobne) a take protoze nabijecka neni idealne tvrdy zdroj, pri vetsim odberu jeji napeti klesa proti napeti naprazdno.

Take napeti baterie a napeti obvodu v pocitaci spolu nemusi az tak souviset, protoze jednak mas po ceste ruzne stabilizatory, jednak tam muzes mit i ruzne DC-DC menice, protoze casto se pouziva vic ruznych napeti pro ruzne casti MB/CPU/periferii/...

nespali, jen to nebude nabijet a donicis baterku.

Pocitej se mnou - v NB mas Li-ion baterku cs.wikipedia.org, nabijecka je na 19 V, jeden clanek na 3.7V, 19/3.7=5.135, v NB mas 5 clanku (potrebujes trochu vyssi nez cilove napeti.)

Pri vybiti pod 2.8V /clanek uz je baterka na odchodu a blbe se zachranuje, tvoje nabijecka udrzuje 15V/5=3V na clanek, tedy jen o 0.2V vic, nez je hranice zniceni - a pokud nahodou baterku nekde nabijes lip, tak ji tvoje nabijecka zase ochotne vybije k te hranici zniceni.

Pri vypnutem notasu se dosahne rovnovahy rychleji. Pokud ale notas je na 18.5V a das mu jen 15V, tak ta rovnovaha muze klidne byt to 1% nabiti ...

Pokud notas s nabijeckou chodi, tak bych spis jel na tu nabijecku a baterku proste vyndal.

Jinak pokud mas NB na 18.5-19V a 3.5-4.7A a nekde sezenes nabijecku v s (priblizne) stejnym napetim a VYSSIM proudem, tak ji klidne pouzij, NB to neuskodi a nabijecka pojede na mensi zatizeni, nez je stavena, takze bude spokojena. Pokud by ale nabijecka byla na NIZSI proud, tak ji budes pretezovat a muzes ji i odpalit (tu nabijecku, ne NB).

Nabijecka s NIZSIM napetim ti nejspis baterku nenabije naplno, nebo dokonce bude vybijet (IMHO tech 15V je prave kolem te hranice, ale nejsem odbornik a netestoval jsem to).

Nabijecka s VYSSIM napetim ti muze NB poskodit.

Napeti v siti kolisa (IMHO je povoleno o +/- 10%), vyrobci s tim pocitaji a urcite maji i nejakou rezervu, takze s trochou opatrnosti bych se nebal pouzivat nabijecku s +/- 10% rozdilem vystupniho napeti (17-21V)

(Samozrejme co ja vim, jak to ma konkretni NB v utrobach, klidne tam muze mit i menic se vstupem 5-50V a pak by mu to bylo vsechno jedno, ale stejne dobre tam muze mit jen draty a tak na tom skutecne zalezi)

Baterky fungujou tak, ze pokud maji na sebe pripojeno neco s vyssim napetim, tak se nabijeji, kdyz maji pripojeno nizsi napeti, tak se vybijeji.
Podle toho, jak jsou nabite, tak maji ruzne napeti (Li-ion treba 2.8-3.6V na clanek, tedy napetim 3V prazdnou nabijis a plnou vybijis)
Celkovy odpor obvodu ( baterky maji vnitrni odpor, stejne jako nabijecky nebo naopak pocitace) a napeti urcuje proud (Li-ionky dokazou davat/prijimat docela velke proudy - chvili)

Li-ion se typicky nabijeji tak, ze se na ne nejdriv da napeti takove, aby jimi tekl dany nabijeci proud (u hodne vybite baterky taky muze na zacatku stacit treba jen 3V a pak se to zvysuje), tento proud se udrzuje dokud neni na baterce max. povolene napeti (asi 4.05V/clanek) a pak se udrzuje toto napeti, dokud proud neklesne na nulu, cimz je baterka nabita na maximum. Bud se toho dosahuje skutecne poctivym rizenim, nebo se proste udela nabijecka a obvody okolo tak, ze tam vic nez 4.05V nedaji, ale v ceste je odpor, ktery omezi proud na max povoleny (tedy ty 3.5A, 5A nebo kolik konstrukce a vyrobce povoli). Ten odpor pak docela hreje a ucinnost je nizsi, ale konstrukce levnejsi a jednodussi.

Hezky rozepsané. Tohle nabíjení bude jen asi na týden, uz mám objednanou novou nabíječka (takže správnou). Jinak možná si budu nějakou baterku kupovat, takže aspon vím, co nemám dělat. Všem moc děkuji :-)