Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomalé USB 3.0

Dobrý den,
mám na notebooku USB 3.0 a často se mi stává, že se chová jako USB 2.0. Vždy po restartu PC naměřím přes CrystalDiskMark maximální hodnoty u všech zařízení 40 MB/s čtení a 20 MB/s zápis. Zařízení ať už jde o flashku nebo o disky mají 100 MB/s čtení a 70 MB/s zápis. Aby USB 3.0 jelo tak jak má, musím odinstalovat ovladač Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller a restartovat notebook a teprve po restartu naměřím rychlosti jaké mají být. Po dalším restartu už to je zase pomalé.

A když už ty rychlosti jedou jak mají, tak se soubory kopírují po nějaké chvíli zase pomalu. Kopíruji 2GB soubor z flashky (čtení 140 MB/s) na interní HDD (zápis 60 MB/s) a rychlost vyšplhá na 4 vteřiny na 140 MB/s a poté klesne na úrovni 10 MB/s.

Když kopíruji třeba 50 GB, tak hodnoty klesají na 1 MB/s. JEDNÁ SE O CELÉ SOUBORY! ČI SOUBORY PO 2 AŽ 5 GB.

Podle údajů by prostě mělo kopírování klesnout na rychlost kolem 60 MB/s, kterou má předepsaný HDD.

Rychlost interního HDD - 5400 ot/min (čtení 60 MB/s, zápis 60 MB/s)
Rychlost flashky - (čtení 140 MB/s, zápis 60 MB/s)
Rychlost extérního HDD - (čtení 99 MB/s, zápis 99 MB/s)

[http://pc.poradna.net/file/view/23003-bez-nazvu-pn  g]
Notebook: Toshiba Satellite P850, Windows 8.1 64-bit

Mas v systeme nainstalovany nejaky antivir?
Funkcia antiviru je aj zabranit kopirovaniu nakazeneho suboru.
Samosrejme na to aby antivirak prezrel nejaky subor, potrebuje cas a aj odcerpava systemove prostriedky.

P.S. raz za cas zalohujem disky na NAS, sice cez siet ale co sa tyka spomalenia antivirakom, tak je to podobne.
Raz (davno)som to meral a bolo to az 1:10 (casovo, datovy tok som nemeral).
Dnes bud na to kaslem a zalohujem "v pozadi", alebo vypinam antivir (Kaspersky).

Skratka, nieco za nieco.

Restartoval jsem PC, jelo to znovu pomalu, vypnul jsem proces AvastVirtualBox Interface a jede to rychle. OPRAVDU MOC DĚKUJI. Že bude dělat problémy antivir, to jsem netušil. :D

Teď už jenom zjistit příčinu toho, proč to má někdy rychlosti USB 2.0 a musím kvůli tomu odinstalovat a nainstalovat ovladač, aby to mělo rychlosti 3.0

JINAK OPRAVDU DÍKY ZA MOC UŽITEČNOU RADU :)))

Chod do BIOSu a skontroluj si u XHCI ci tam nemas nastavene nejake "Smart Auto". Ak ano tak to zmen na "Enabled".

(princip je ten ze instalator Win7 nepozna USB3 a smart auto znamena ze pre instalaciu Win7 BIOS prepne USB3 sloty na USB2 kontroller, podla nejakych "smart" rozhodnuti, rozumej ze jak sa cinan vyspal. Enabled znamena vzdy USB3, ale potom napr. pri instalacii Win7 nefunguje mys apod v USB3 konektore).

Ked to je ta polozka ktora ma aj moznost smart auto, tak enabled je ok.

Este ked mas ten problem s nejakym zariadenim tak si vtedy vlez do spravcu zariadeni, v menu sa prepni na zobrazit podla pripojenia, rozklikaj si to az po USB root huby (cez PCI bus a bridge atd), a sleduj pod ktorym root hubom je to konkretne zariadenie pripojene, ci USB2 (EHCI, "rozsireny" ci jak to je prelozene) alebo ci je pod USB3 (XHCI) root hubom. Ak je pod EHCI tak to blbo zdetekovalo (skus odpojit a pripojit a sleduj znova kde to je), ak je pod XHCI tak to musi ist na hardwarovej urovni USB3 rychlostou, t.j. potom to nieco niekde softwarovo brzdi alebo mozno zariadenie z ktoreho sa cita to brzdi apod.

při instalaci Windowsů mě nejde myš zapojená přes USB

ked to boli Win7, tak to je potom nastavene spravne, mas to furt na USB3 kontrolleri. Skus si pohladat aktualnejsie ovladace chipsetu a USB3 (XHCI) ak su osobitne, skusit iny USB kabel ak to davas na nejaky kabel. Inac uz asi sa neda robit nic, len otrepat to cinanovi o hlavu :)

Na webu výrobce ho nemají, odkazují rovnou na stránky intel. A myslím, že mám 7 series, ale vše mám aktuální.
Ale když jsem tam měl ještě Windows 7 od výrobce, tak tam měli předinstalovaný nějaký program na USB 3.0.
Nevzpomínám si pořádně, ale možná, že to u Windows 7 nebylo pomalý.
Teď tam mám Windows 8.1

skontroluj si v spravci zariadeni verziu ovladaca u xhci controllera, trebars to je uz nejaka starsia co mal Win8 v sebe alebo co ja viem jak to tam je zaregistrovane. Ked odinstalis z ovl.panely-pridat/ubrat programy tak to ten instalator mal odregistrovat resp zmazat aj tie prislusne inf zaznamy vo Windows\inf. Ked to neurobil tak mozes skusit kliknut na xhci controller na zmenit ovladac ze co to ponukne, tazko povedat. Hladal by som na intel webe aj rucne nejake novsie ovladace, ne cez nejaky link z webu vyrobcu.